Valstybinė darbo inspekcija kartu su Gidų ir kelionės vadovų profesines sąjunga „Solidarumas“ Žolinių metu stiprina gidų kontrolę.
2023 m. rugpjūčio 12 d. patikrinus apie dvidešimti turistinių grupių nustatyti gidas iš Lietuvos ir gidė iš Lenkijos, kurie teikė gido paslaugas, neturėdami tokią veiklą leidžiančių dokumentų.
Lietuvos administracinių nusižengimų kodekso 127 straipsnis nurodo, kad „Vertimasis komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neturint licencijos (leidimo) veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), ar kitokiu neteisėtu būdu užtraukia baudą nuo trijų šimtų devyniasdešimt iki vieno tūkstančio vieno šimto eurų, o padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo vieno tūkstančio keturiasdešimt iki dviejų tūkstančių keturių šimtų eurų.
Jau daugelį metų kiekvieną vasara Lietuvoje, dažniausiai Vilniuje ir Trakų pilyje, vykdomi gidų patikrinimai, kurių metu siekiama užkirsti kelią nelegaliai gido paslaugas teikiančių asmenų veiklai.
Šiuos patikrinimus inicijuojančios Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis sako, kad gidų patikrinimai padeda apsaugoti legaliai dirbančių ir Lietuvoje mokesčius mokančių gidų darbo vietas bei apsaugo į mūsų šalį atvykusius turistus nuo klaidinančios ir neretai nepagrįstai Lietuvą žeminančios informacijos.
„Deja, patikrinimų metu nustatome gidus, kurie yra baigę privalomus gidų kursus, turi teisę Lietuvoje teikti gidų paslaugas, bet bando dirbti nemokėdami mokesčių t. y. neišsiimdami verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymėjimo. Sąžiningai mokesčius mokantys gidai tuo piktinasi, nes mokesčių nemokantys gidai, teikia paslaugas pigiau ir nukonkuruoja gidus, kurie juos moka,“- pasakojo R. Garuolis.
„Visame pasaulyje gidų profesija laikoma prestižine. Kitų šalių gidai ekskursijų metu su pasididžiavimu matomoje vietoje nešioja gidų pažymėjimus. Tai pastebėtume nuvykę kad ir į kaimynines Latviją ir Estiją. Bet Lietuvoje gidai kažkodėl ekskursijų metu vengia nešioti gidų pažymėjimus. Toks vengimas skatina neteisėtai teikti gidų paslaugas, nes nelegalūs gidai, kurie tokių leidimų neturi, tampa nepastebimi, o legalūs gidai dėl to netenka darbo. Todėl raginame gidus, nors tai nėra privaloma, darbo metu nešioti gido pažymėjimus matomoje vietoje,“- sakė gidų profesinės sąjungos pirmininkas.
Lietuvoje, kaip ir Prancūzijoje, Italijoje, Austrijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse, kur turizmas yra laikomas svarbia ūkio šaka, gidų profesija yra reglamentuota, o gido paslaugas gali teikti tik asmenys su aukštuoju išsilavinimu ir baigę specialius, valstybės nustatytus gidų kursus, kuriuose išklausomas Lietuvos istorijos, architektūros, ekskursijos vedimo metodikos, praktinės psichologijos, oratorinio meno paskaitos bei dalyvaujama daugybėje mokomųjų ekskursijų su patyrusiais gidais, o kursų pabaigoje laikomas Lietuvos istorijos ir ekskursijos vedimo egzaminas.
Pasak R. Garuolio, profesinės sąjungos pirmininko, Lietuvoje yra virš keturių tūkstančių tokių gidų, tačiau iš jų iki pandemijos dirbo apie 500 -700, o dabar dar mažiau.
Gidų profesinės sąjungos pirmininkas teigia, kad gidų patikrinimai kartu su Valstybine darbo inspekcija tęsis visą turistinį sezoną.