Viršvalandinio, nakties darbo ir darbo poilsio bei švenčių dienomis organizavimas ir apmokėjimas

autorius Solidarumas

Esant būtinybei ar vykdant nepertraukiamą darbo procesą, galimas tiek naktinis darbas ar darbas švenčių ir poilsio dienomis, tiek viršvalandžiai. Svarbiausia, kad darbo laikas būtų tinkamai organizuojamas, apskaitomas ir apmokamas. Skirti dirbti naktį ar viršvalandžius draudžiama tam tikroms grupėms darbuotojų.

Naktinis darbas

Nakties laikas yra kalendorinis laikas nuo 22 valandos iki 6 valandos. Dėl naktinio darbo gali būti susitariama darbo sutartyje, taip pat naktinis darbas gali būti dirbamas esant nepertraukiamam darbo procesui (pvz., darbas gydymo įstaigose, viešbučiuose ir pan.).

Jeigu darbo sutartyje nėra susitarimo dėl naktinio darbo, taip pat darbas įmonėje nėra organizuojamas nepertraukiamai (darbas naktį įmonėje dirbamas tik tam tikrais atvejais) ir laiku nuo 22 valandos iki 6 valandos dirbama daugiau nei 3 valandas, naktinis darbo laikas privalo būti sutrumpinamas viena valanda (pvz., jei darbuotojo darbo pamainos trukmė – 8 valandos, tai naktinis darbo laikas privalo būti sutrumpintas iki 7 valandų). Sutrumpinta darbo valanda privalo būti apmokėta darbo sutartyje sutartu darbo užmokesčiu.

Tačiau kiekviena naktį dirbta valanda turi būti apmokama pusę karto daugiau nei valanda dirbta dieną, pvz., jei darbuotojo valanda dieną įvertinta 10 litų, tai už darbo valandą naktį privalu mokėti 15 litų.

Dirbti naktį draudžiama skirti darbuotojus, kuriems dirbti šiuo paros metu neleidžia sveikatos priežiūros įstaigos išvada, taip pat jaunus asmenis.

Darbuotojo sutikimo dirbti naktį nereikalaujama, išskyrus tam tikras išimtis.

Viršvalandinis darbas

Darbai, viršijantys darbo sutartyje nustatytą laiko trukmę, laikomi viršvalandiniais darbais, už kuriuos taip pat turi būti mokama daugiau.

Skirti dirbti viršvalandinius darbus darbdavys gali tik išimtiniais atvejais, pvz., kai dirbami visuomenei būtini darbai, šalinamos atsitiktinės ar staiga atsiradusios aplinkybės dėl avarijų, gaivalinių nelaimių. Kitais atvejais viršvalandiniai darbai gali būti organizuojami tik gavus rašytinį darbuotojo sutikimą arba rašytinį darbuotojo prašymą.

Darbuotojo viršvalandinis darbas per 2 dienas iš eilės neturi viršyti 4 valandų ir 120 valandų per metus (kolektyvinėje sutartyje gali būti numatyta iki 180 valandų). Darbdavys privalo vesti tikslią kiekvieno darbuotojo dirbtų viršvalandžių apskaitą.

Apmokant viršvalandinį darbą taikomas tas pats principas, kaip ir apmokant už darbą naktį, t. y. jei darbuotojo valanda dieną įvertinta 10 litų, tai už viršvalandį jam turi būti mokama 15 litų.

Jeigu darbuotojas dirba viršvalandžius naktį, jam turi būti papildomai puse karto apmokėta tiek už darbą naktį, tiek už viršvalandinį darbą, pvz., jei darbuotojo valanda dieną įvertinta 10 litų, tai už viršvalandinį darbą naktį jam turi būti mokama 20 litų (10 litų + 5 litai už darbą naktį + 5 litai už viršvalandinį darbą).

Jauniems asmenims skirti dirbti viršvalandinį darbą yra draudžiama.

Primintina, kad neapskaitomas viršvalandinis darbas laikomas nedeklaruotu, už darbo laiko apskaitos pažeidimus darbdaviui gresia bauda nuo 500 iki 5000 litų.

Darbas švenčių ir poilsio dienomis

Skirti dirbti poilsio ir švenčių dienomis yra draudžiama. Išimtis – tokie darbai, kurių sustabdyti negalima dėl techninių gamybos sąlygų; darbai, būtini gyventojams aptarnauti; neatidėliotini remonto ir krovos darbai bei darbuotojai, kuriems gali būti nustatoma suminė darbo laiko apskaita. Kitais atvejais dirbti poilsio ir švenčių dienomis galima, jei darbuotojas su tuo sutinka – darbdaviui patartina gauti rašytinį darbuotojo sutikimą.

Už darbą švenčių (bet kokiu atveju) ar poilsio dieną (kai darbo grafike konkreti diena yra poilsio diena) turi būti apmokama dvigubai, pvz., jei darbuotojo valanda dieną įvertinta 10 litų, tai už darbo valandą poilsio ar švenčių dieną jam turi būti mokama 20 litų. Jeigu darbuotojas pageidauja, kad už darbą poilsio dieną jam per mėnesį būtų suteikta kita poilsio diena, ši suteikta poilsio diena apmokama vidutiniu darbo užmokesčiu. Už poilsio dieną faktiškai dirbtą laiką mokamas darbo sutartyje sulygtas darbo užmokestis.

Jaunus asmenis skirti dirbti poilsio ir švenčių dienomis galima tik jiems sutikus.

Atkreipiame dėmesį, kad nėščios moterys, taip pat darbuotojai, auginantys vaiką iki 3 metų, ir darbuotojai, vieni auginantys vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, gali būti skiriami dirbti viršvalandžius, naktį, poilsio ir švenčių dienomis tik jų sutikimu. Sutikimas nereikalingas šiems darbuotojams taikant suminę darbo laiko apskaitą ir dirbant poilsio ar švenčių dienomis pagal grafiką.

Klausimais, susijusiais su darbo laiku ir apmokėjimu, konsultaciją galite gauti Valstybinės darbo inspekcijos telefonu (8 5) 213 9772, taip pat raštu – užpildę paklausimo formą www.vdi.lt arba Facebook‘e.