Viešieji pirkimo konkursai – tik socialiai atsakingoms įmonėms!

autorius Ričardas

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC)  piktinasi, kad įmonės, pažeidusios darbuotojų teises,  gavo daugiau nei milijardą eurų ES finansinę paramą.

Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) paskelbtame Pasauliniame teisių indekse ( Global right index) yra 15 įmonių, kurios, jų nuomone, per pastaruosius metus pažeidė darbo įstatymus arba ignoravo darbuotojų ir profesinių sąjungų teises.

Šiose įmonėse, siekiant pabloginti jų darbo ir apmokėjimo sąlygas, buvo varžomos profesinių sąjungų teisės, ir net buvo bandoma profesines sąjungas sunaikinti, atleidžiant profesinės sąjungos vadovus iš darbo, skiriant jiems drausmines nuobaudas, negerbiant profesinių sąjungų teisės į kolektyvines derybas.

ETUC ragina peržiūrėti viešųjų pirkimų tvarką, siekiant užtikrinti, kad valstybės finansavimą galėtų gauti tik įmonės, kurios gerbia darbuotojų ir profesinių sąjungų teises, derasi su profesinėmis sąjungomis ir kurių darbuotojams taikomos kolektyvinės sutartys.

Už darbo vietas ir socialines teises atsakingas ES komisaras Nikolia Šmitas (Nicolas Schmit) 2023 m. gegužę ETUC kongrese sakė: „Jei nemokate tinkamo atlyginimo, jei išbraukiate profesines sąjungas, jei atsisakote vesti kolektyvines derybas, negalite dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nes tai yra viešieji pinigai ir jų negalima išleisti tiems, kurie nepaiso įstatymų“.

Tokia politika padėtų atkurti darbuotojų teises Europoje, kurios, kaip atskleidė minėtas ITUC tyrimas, pastarąjį dešimtmetį blogėjo.

ETUC generalinė sekretorė Estera Lynč (Esther Lynch) sakė:

„Darbuotojų teisių pažeidimų daugėja visoje Europoje, o tai reiškia mažesnius atlyginimus ir blogesnes sąlygas milijonams žmonių, ir, kas labiausiai šokiruoja, kad mes apdovanojame už šiuos pažeidimus atsakingus vadovus pelningomis viešosiomis sutartimis.

Gėda, kad šiandien Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) įvardintos ir dėl darbuotojų teisių pažeidimų sugėdintos įmonės gavo daugiau nei milijardą ES finansavimo.

Atėjo laikas pašalinti profesines sąjungas griaunančius įmonių vadovus iš darbo užmokesčio sąrašo ir užtikrinti, kad tik tos įmonės, kurios veikia visuomenės labui, galėtų gauti naudos iš valstybės finansavimo“.

 Tarp darbuotojų teises pažeidusių ES paramos gavėjų yra tokios garsios įmonės kaip „Ryanair“, „Ikea“, „Amazon“, „TUI“, „Sanef group“ ir kt.

Daugiau skaityti čia.

Nuotraukoje Estera Lynč ir Nikolia Šmitas.