Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų viceministras Tautvydas Tulevičius atsakė į Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkės Kristinos Krupavičienės ir Statybininkų profesinės sąjungos Solidarumas” pirmininko Ričardo Garuolio siūlymus. Skaityti čia.
Viceministras į profesinės sąjungos pasiūlymus nieko iš esmės neatsakė ir pasitenkino abstrakčiomis frazėmis, kad „būtina imtis priemonių” ir paaiškinimu, kad pasiūlymai nepriklauso Vidaus reikalų ministerijos komptencijai.
Nors profesinių sąjungų pasiūlymai įtraukti į „Užsieniečių teisinės padėties“ įstatymą, straipsnį, kad trečiųjų šalių darbuotojams turi būti mokamas atlyginimas tik pavedimu, kad nesąžiningi darbdaviai jų negalėtų apgauti, ir mokėti jiems didesnį atlyginimą, nes pragyvenimui svetimoje šalyje reikia išleisti daugiau pinigų, ir mažiausiai dvejiems metams atimti teisę įdarbinti užsieneičius, toms įmonėms, kurios apgaudinėjo užsieniečius, yra Vidaus reikalų ministerijos veiklos klausimas.
Prieš trejus metus Vidaus reikalų viceministras Giedrius Siurplys palengvino užsieniečių iš trečiųjų šalių įdarbinimą Lietuvoje ir atvirai kalbėjo, kad svajoja padaryti Lietuvą, kurioje yra didžiausia emigracija Europoje, šalimi, kurioje lengviausia įsidarbinti užsieniečiams iš Europos Sąjungai nepriklausančių valstybių.
Vėliau Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, net norėjo atleisti Migracijos departamento direktorę, nes ji atsisakė pažeidinėjo galiojančių įstatymų, ir greičiau išduoti darbo leidimus užsieniečiams.
Prieš trejus metus prasidėjęs užsieniečių antplūdis sukėlė Lietuvoje dar neregėtą socialinį dempingą, kuomet vietiniai Lietuvos darbuotojai buvo masiškai keičiami užsieniečiais, atlyginimai buvo įšaldyti”, nedarbas beveik nustojo mažėti, nors Lietuvos ūkis augo. Pasinaudoję užsienio darbuotojais nesąžiningi darbdaviai padidino „šešėlį”, todėl buvo surenkama mažiau mokesčių.
Ypač nuo socialinio dempingo nukentėjo statybininkai ir vilkikų vairuotojai bei darbuotojai, dirbantys darbus, kuriems atlikti nereikia mokėti valstybinę lietuvių kalbą.
Profesinės sąjungos gauna pranešimus, kad darbdaviai net vykdo mobingą prieš vietinius darbbuotojus, kad galėtų juos pakeisti „pigiais” užsieniečiais.
Vidaus reikalų ministerija jau ketvirti metai stengiasi Lietuvoje įdarbinti kuo daugiau užsieniečių iš trečiųjų šalių. Ši politika yra naudinga tik labai mažai, bet labai turtingai visuomenės grupei – šešėlinio” verslo atstovams, nes užsieniečius iš trečiųjų šalių yra daug lengviau apgaudinėti nei Lietuvos ar Europos Sąjungos piliečius.
Dabartinė Vyriausybė, toliau liberalizuojanti užsieniečių iš trečiųjų šalių įdarbinimą, nesukūrė jokių saugiklių, kad šie nebūtų nesąžiningų darbdavių apgaudinėjami, nors profesinės sąjungos tai siūlo nuolatos. Skaityti čia:
Dėl Turkijos įmonės darbuotojų teisių pažeidimo
Informuojame, kad Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko pavedimu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija (VRM) pagal kompetenciją įvertino Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ kreipimesi įvardytas problemas, susijusias su trečiųjų šalių piliečių darbu ir jų teisių pažeidimu Lietuvos Respublikoje.
Lietuvos Respublikos įstatymas „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ reglamentuoja užsieniečių teisinę padėtį Lietuvos Respublikoje – nustato leidimų laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje išdavimo pagrindus, užsieniečių teisės dirbti įgyvendinimo tvarką. Siekiant išvengti užsieniečių diskriminacijos ir užkirsti kelią pigios darbo jėgos patekimui į Lietuvos Respublikos darbo rinką, Įstatymo 62 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad užsieniečio darbo užmokestis negali būti mažesnis už tokį patį darbą pas tą patį darbdavį dirbančio Lietuvos Respublikos gyventojo darbo užmokestį. Įstatyme taip pat nurodyta, kad užsieniečių darbo santykius reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas. Be kitų klausimų, šiame kodekse reglamentuojami ir darbo užmokesčio nustatymo bei mokėjimo tvarkos klausimai. Remdamiesi tuo, kas išdėstyta, manome, kad Jūsų pateikti pasiūlymai nėra susiję su VRM kompetencija.
Atsižvelgdami į tai, kad, supaprastinus atvykimo į Lietuvos Respubliką sąlygas, užsieniečių, atvykstančių dirbti Lietuvos Respublikoje, nuolat daugėja, manome, kad, siekiant išvengti užsieniečių teisių pažeidimų, būtina imtis priemonių, užtikrinant tinkamą subjektų, įdarbinančių užsieniečius, veiklos kontrolę ir tinkamą užsieniečių informavimą apie darbo santykių reglamentavimą Lietuvos Respublikoje bei jų teises.
Vidaus reikalų viceministras |
Tautvydas Tamulevičius |
|