Vasarą daug karštų darbų profsąjungoms

autorius Solidarumas

Liepos 28 d. vyko trečiasis derybų dėl Lietuvos švietimo šakos kolektyvinės sutarties projekto posėdis, kuriame didesnę laiko dalį užėmė įvairių procedūrinių susitarimų ieškojimas. Posėdžio pabaigoje sutarta, kad kitame posėdyje, kuris vyks rugpjūčio 18 d., bus deramasi dėl Lietuvos švietimo šakos kolektyvinės sutarties projekto I-III skyrių formuluočių. Iki tos dienos kiekviena derybų šalis pateikia savo siūlymus. Projektą parengė Lietuvos švietimo profesinių sąjungų Jungtinė atstovybė ir birželio 17 d. pateikė Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM).

Primename, kad Jungtinę atstovybę pagal 2015 m. gegužės 20 d. pasirašytą susitarimą sudaro: Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS), Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (LŠĮPS), Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga (LMPS), Krikščioniškoji švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (KŠDPS), Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas” bei Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS).

Tą pačią dieną Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos (LŠMPSF) atstovai susitiko su Darbo partijos pirmininku Valentinu Mazuroniu, Darbo partijos pirmininko pavaduotoju Valentinu Bukausku ir Darbo partijos atsakingąja sekretore Ieva Kučinskaite-Urboniene.

Susitikimo metu buvo išsakytas rūpestis dėl vykdomos švietimo politikos. LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas atkreipė dėmesį į tai, kad formuojama neigiama tendencija planuojant 2016 m. švietimo srities biudžetą. Profesinės sąjungos abejoja, kad bus įgyvendintos 2014 m. rugpjūčio 27 d. LR Ministro Pirmininko potvarkiu Nr. 159 sudarytos darbo grupės pasiūlymams dėl mokinių ugdymo kokybės, veiksmingumo, pedagogų socialinių sąlygų gerinimo ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkymo parengti, nuostatos, nes jų įgyvendinimas tiesiogiai priklauso nuo skiriamo finansavimo. KŠDPS pirmininkė, pritardama išsakytoms mintims, kalbėjo apie tai, jog finansų ministerija ne vieną kartą pabrėžė: švietimui skiriama labai daug finansų. Tad kur dingsta tie pinigai, nes mokytojų vidutinis atlyginimas nesiekia nė 500 eurų?

Taip pat buvo atkreiptas dėmesys, kad nevykdomas LR Seimo nutarimas dėl eksperimento savivaldybėse, išbandant naują klasės krepšelio metodiką, nuo 2015 m. rudens, perkeliant eksperimentą į 2016 m. Anot Seimo nario V.Bukausko, Seimo sprendimų negalima nevykdyti ir jis patikino, kad šis eksperimentas penkiose savivaldybėse įvyks.

LŠPS pirmininko pavaduotojas Egidijus Milešinas akcentavo, kad su rugsėjo 1-ąja turi ateiti ir kai kurios permainos švietimo sistemoje, kurios buvo suderintos Ministro Pirmininko potvarkiu sudarytos darbo grupės posėdžiuose. Minėtos darbo grupės veikla buvo akylai stebima pedagogų, kurie tikisi, kad suderintos permainos bus vykdomos ir nereikės eilinį kartą nusivilti Lietuvos valdžia.

Darbo partijos pirmininkas V. Mazuronis pažadėjo suorganizuoti susitikimą su švietimo ir mokslo ministre iki rugpjūčio 15 d. aptarti veiklos planą, kaip bus vykdomi susitarimai pasiekti darbo grupės veikloje.