Užsieniečių darbo problemos bus aptartos Vidaus reikalų ministerijoje

autorius Ričardas

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” gavo teigimą atsakymą iš Vidaus reikalų ministerijos dėl tarpžinybinės grupės susitikimo aptarti darbo imigracijos iš trečiųjų šalių keliamas problemas ir naujas Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas.

2024 m. birželio 21 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” koordinacinė taryba, apsvarsčiusi imigracijos iš trečiųjų šalių keliamas problemas, nutarė kreiptis į už šią sritį atsakingą Vidaus reikalų ministeriją, kad šiais klausimais būtų surengtas susitikimas su atsakingų institucijų atstovais.

Šiuo metu derinama susitikimo data.

Visą raštą Vidaus reikalų ministrei skaityti žemiau.

LR Vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei,

DĖL TARPŽINYBINIO SUSITIKIMO APTARTI UŽSIENIEČIŲ ĮDARBINIMO PROBLEMAS

Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas” didelį susirūpinimą kelia augančio socialinio dempingo apraiškos Lietuvoje, kada vietiniai darbuotojai yra keičiami „pigesniais” užsieniečiais, kurie nemokėdami valstybinės kalbos ir nežinodami Lietuvos įstatymų tampa lengvomis nesąžiningų Lietuvos darbdavių aukomis.

Dėl socialinio dempingo nukenčia tiek vietiniai darbuotojai, kurie praranda darbą arba jų atlyginimai yra „įšaldomi”, tiek užsieniečiai, kurie yra apgaudinėjami, negauna pažadėto atlyginimo ir dirba blogesnėmis sąlygomis nei numato Lietuvos įstatymai, tiek valstybė, kuri dėl sumažėjusių arba nebeaugančių atlyginimų surenka mažiau tiesioginių ir netiesioginių mokesčių.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” kolektyvinių narių tarpe yra profesinės sąjungos, kurių nariai yra Lietuvoje dirbantys užsieniečiai iš trečiųjų šalių, mūsų profesinė sąjunga „Solidarumas” konsultuoja darbuotojus iš užsienio „Karštąja linija” tel. +37052621743 bei atstovauja jų teises Darbo ginčų komisijose ir kitur.

Tenka susidurti su atvejais, kad atvykusiems užsieniečiams pasiūlomas darbas už mažesnį nei buvo žadėta atlyginimą ir jie dirba neva „laikiną“ darbą, mokant jiems mažesnį darbo užmokestį, viršijant Lietuvos Darbo kodekse numatytą viršvalandžių skaičių, apgyvendinant juos po šešis dviem asmenims skirtuose kambariuose ir išskaičiuojant iš jų atlyginimo didesnį nei rinkos kaina to kambario nuomos mokestį.

Pasitaiko atvejų, kai iškviestam iš užsienio dirbti darbuotojui iš trečiųjų šalių pasakoma, kad jo kompetencija darbdaviui netinka ir jis lieka Europos Sąjungos erdvėje be atlyginimo, pastogės, lėšų sugrįžti namo ir skolomis už kelionę į Lietuvą.

Būna atvejų, panašių į „prekybą žmonėmis“ arba „šešėlinį verslą“, kai pas Lietuvos darbdavį atvykę užsieniečiai iš karto išleidžiami nemokamų atostogų arba darbdavys praneša atsakingoms institucijoms, kad neva tų užsieniečių kvalifikacija jiems netiko.

Dažni atvejai, kai gavę leidimą dirbti Lietuvoje užsieniečiai, mūsų šalyje trumpai padirbę arba visai nedirbę, įsidarbina kitose ES valstybėse.

Užsieniečiai iš trečiųjų šalių gauna leidimus dirbti Lietuvoje  darbus, kuriems dirbti jie neturi teisės, nes nemoka valstybinės kalbos, ir pradeda išstumti iš darbo vietinius darbuotojus, kurių kvalifikacija yra aukštesnė.

Pateiksime tik vieną pavyzdį. 2023 m. gruodžio viduryje užsienio kapitalo įmonė UAB „Transrevis“, teikianti viešojo transporto paslaugas, įdarbino maršrutinių autobusų vairuotojais keliasdešimt darbuotojų iš Ganos.

Kaip mums išaiškino Valstybinė kalbos inspekcija, dirbti viešojo transporto vairuotojais darbuotojai iš Ganos neturi teisės, nes nemoka privalomos šiam darbui valstybinės kalbos, tačiau Migracijos departamentas leidimą dirbti šį darbą jiems suteikė.

Dėl Lietuvoje augančių atlyginimų ir kainų UAB „Vilniaus viešasis transportas“ neseniai 10 proc. padidino vairuotojams atlyginimus.

Kai UAB „Transrevis“ vairuotojai paklausė, kada bus padidintas jų atlyginimas, šios įmonės vadovybė atsakė, kad kelti atlyginimų vairuotojams ji nesiruošia, nes planuoja artimiausiu metu įdarbinti iš Ganos dar keturiasdešimt vairuotojų, kuriuos dabartinis atlyginimas tenkina.

Mūsų duomenimis, dėl nedidinamų atlyginimų jau dešimt UAB „Transrevis“ vairuotojų išėjo iš darbo ir dar aštuoni rengiasi tai padaryti, o atvykus naujiems darbuotojams iš Ganos vietinių vairuotojų šioje sostinės įmonėje ilgainiui nebeliks.

Tai rodo, kad įmonei UAB „Transrevis“ darbuotojų iš užsienio reikia ne todėl, kad jų trūksta, o todėl, kad įmonė siekia didinti pelną, keisdama vietinius darbuotojus „pigesniais“ užsieniečiais.

Padėtį įmonėje UAB „Transrevis“ atidžiai seka kitos viešąsias transporto paslaugas teikiančios įmonės, kurios jau svarsto planus keisti vietinius vairuotojus užsieniečiais.

Jei tai įvyks, Lietuvoje augs nedarbas, nes daugybė Lietuvos vairuotojų dėl socialinio dempingo neteks darbo. Todėl valstybė turės skirti daugiau lėšų nedarbo ir kitoms socialinėms išmokoms, o dėl sumažėjusių ar nebeaugančių atlyginimų surinks mažiau mokesčių. Ateityje Lietuva gali nebeturėti savo vairuotojų, statybininkų ir kitų profesijų, nes dėl užsieniečių „įšaldytų“ atlyginimų Lietuvos jaunimas nebesirinks šių profesijų, o tai esant pavojingai geopolitinei padėčiai grėstų valstybės nacionaliniam saugumui.

Mūsų manymu, šiuo metu tarpžinybinis bendradarbiavimas, sprendžiant užsieniečių darbo ir gyvenimo problemas Lietuvoje yra nepakankamas. Ypač šiuo klausimu trūksta valstybinių institucijų ir profesinių sąjungų bendradarbiavimo. Nors UAB „Transrevis“ dirbantiems vietiniams vairuotojams kyla įtarimų ar vairuotojai iš Ganos turi vairuotojų pažymėjimus, nes atsisako juos parodyti, o veždami keleivius daro daug eismo taisyklių pažeidimų, niekaip nepavyksta pasiekti, kad policija patikrintų ar šie užsieniečiai turi europines teises vežti keleivius.

Šiuo metu Seime yra keičiamas Užsieniečių teisinės padėties įstatymas. Svarbu, kad šių įstatymo pataisų tikslai būtų įgyvendinti ir būtų užtikrintas šio įstatymo laikymasis.

Todėl prašome surengti tarpžinybinį susitikimą su Lietuvos profesinės sąjungos atstovais aptarti užsieniečių įdarbinimo klausimus, pakviečiant atsakingus Migracijos departamento, Valstybinės darbo inspekcijos, Valstybinės kalbos inspekcijos, Policijos departamento, Vidaus reikalų, Socialinių reikalų ir darbo ministerijos bei kitų atsakingų institucijų atstovus.

Pagarbiai

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė