2022 m. kovo 26 d. vyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis, teisininkas Tomas Griškevičius.
Seimo narys Lukas Savickas siūlė apsvarstyti jo Seimui teikiamas Darbo kodekso 135 straipsnio pakeitimo įstatymo pataisas, kurios palengvintų darbuotojų galimybes gauti nemokamas atostogas savišvietai.
Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė pasiūlė aptarti jos pataisas Darbo kodekso 135 straipsniui, kurios suteiktų teisę gauti mamadienius ar tėvadienius ir tėvams, auginantiems ne tik du, bet ir vieną vaiką, bei sulyginti visų tėvų teises, kad tėvadieniai būtų suteikiami ir tėvams auginantiems vyresnius nei dvylikos metų vaikus, nes toks vaikų amžiaus apribojimas, jos nuomone, yra diskriminacinis.
K. Krupavičienė teigiamai įvertino pasiūlymą, tačiau įspėjo apie galimus sunkumus daugiavaikių šeimų tėvams įsidarbinti, nes darbdaviai dėl papildomų atostogų dienų gali nenorėti jų įdarbinti.
Seimo narys Eugenijus Sabutis siūlė Darbo kodekso 135 straipsnio pakeitimus, kurie suteiktų papildomas atostogų dienas vaikams, prižiūrintiems savo neįgalius, sergančius ir vyresnius nei 75 metai amžiaus tėvus.
Svarstant šį klausimą Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” teisininkas T. Griškevičius pasiūlė neužmiršti ne tik tėvų, įsipareigojimų vaikams, bet ir vaikų įsipareigojimų tėvams, kuriems senatvėje reikia pagalbos.
Trišalė taryba nutarė šiuos Seimo narių pasiūlymus papildomai apsvarstyti Trišalės tarybos Darbo santykių komisijoje.
Kadangi Trišalė taryba jau pritarė anksčiau apsvarstytam Vyriausybės pasiūlytam Darbo kodekso pakeitimui, kuris numato, kad nuo 2022 lapkričio 1 d. visiems darbuotojams neapmokestinami priedai sudarytų ne daugiau nei 30% darbo užmokesčio, o nuo 2023 m. birželio 1 d. visi priedai visų profesijų darbuotojams būtų apmokestinami, Trišalė taryba nutarta nepritarti Seimo nario Juliaus Sabatausko pasiūlymui keisti Darbo kodekso 144 straipsnį, kuris uždraustų neapmokestinamų priedų už kilnojamojo pobūdžio darbą mokėjimą tik vienai profesijai – viešojo transporto vairuotojams.
Trišalė taryba aptarė Tarptautinės darbo organizacijos metinės konferencijos, vyksiančios 2022 m. gegužės 27 – birželio 11 d. Ženevoje dienotvarkę.
Sutarta, kad socialiniai partneriai iki gegužės 4 d. išrinks savo atstovus, kurie dalyvaus šioje konferencijoje .
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Silvija Araminė svarstymui pateikė Garantinio fondo įstatymo pataisas, kurios tiksliau apibrėžtų kas yra darbuotojo negautos pajamos, leistų darbuotojui kreiptis dėl šio fondo išmokų ne per šešis, o per dvylika mėnesių, patikslintų permokų grąžinimo tvarką, o išmokos taptų paveldimos, jei miręs darbuotojas nespėjo jų gauti.
Atskleidus, kad Garantinis fondas gauna daugiau įmokų nei sumoka išmokų, socialiniai partneriai pradėjo siūlyti kokioms socialinėms reikmėms būtų galima skirti nepanaudotas fondo lėšas.
K. Krupavičienė pritarė pateiktoms įstatymo pataisoms ir pasiūlė neskubėti išnaudoti šių lėšų atsargų dėl šiuo metu neaiškios ekonominės ateities ir galimo bankrotų skaičiaus augimo, o dalį fondo lėšų pasiūlė skirti darbuotojų kvalifikacijų kėlimui.
Jai pritarė Socialinės apsaugos ir darbo viceministras V. Šilinskas, kuris jai pritarė, sakydamas, kad reikėtų vieno Garantinio fondo dalies lėšų, skirtų bankroto atvejams, „neliesti“, o kitą dalį skirti darbuotojų kvalifikacijai kelti arba kitoms socialinėms reikmėms.
Sutarta perduoti šias įstatymo pataisas smulkiau aptarti Trišalės tarybos darbo santykių tarybai.
Nutarta, kad kitas Trišalės tarybos posėdis gegužės 24 d. vyks gyvai.