Trišalėje taryboje svarstytas minimalios algos didinimas

autorius Ričardas

2024 m. birželio 18 d. įvyko nuotolinis Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojas Ričardas Garuolis.

Trišalė taryba svarstė tik vieną klausimą- Minimalios mėnesinės algos apskaičiavimo formulę, kurią reikia peržiūrėti įsigaliojus europinei Direktyvai dėl minimalios algos.

Buvo svarstomi Lietuvos banko pasiūlyti du variantai: iš karto nuo 2025 metų 16 proc. padidinti MMA iki 1070 eurų prieš mokesčius ar tai daryti palaipsniui, didinant MMA 2025 m. iki 1016 eurų, o nuo 2026 m. – iki 1070 eurų.  Lietuvos banko atstovai tai grindė savo prielaidomis, kad per spartus MMA didinimas gali būti per staigus verslui.

Nepaisant to, kad profesinių sąjungų atstovai atskleidė, kad MMA didinimas padidins verslininkų pelnus, nes gavę didesnį atlyginimą darbuotojai pirks daugiau prekių, darbdavių atstovai kaip ir kiekvienais metais tvirtino, kad Lietuvos verslas vos suduria galą su galu, ateityje laukia ekonominės padėties pablogėjimas ir tradiciškai gąsdino, kad MMA padidinimas sumažins Lietuvos ūkio konkurencingumą, padidins kainas ir bankrotus, o verslas bus priverstas išsikelti į kitas šalis.

Todėl dauguma darbdavių atstovų siūlė, kad profesinės sąjungos sutiktų dėl mažesnio MMA padidinimo iki 1016 eurų arba neva kompromisinio padidinimo, kuris būtų mažesnis nei Lietuvos banko pasiūlytas 1070 eurų dydis.

K. Krupavičienė griežtai pasakė, kad profesinės sąjungos jau vieną kartą padarė kompromisą, kad apskaičiuojant MMA galima taikyti mažesnį nei Darbo kodekse nustatytą Vidutinį darbo užmokesčio (VDU) dydį t.y. atėmus iš VDU priedus, kurie šiuo metu sudaro 6.9 proc., ir dabar yra darbdavių eilė daryti nuolaidas socialiniams partneriams, todėl profesinės sąjungos su mažesne nei 1070 eurų MMA nesutiks.

Atsakydama į darbdavių atstovų teiginius, kad Lietuvos darbo našumas neleidžia sparčiau didinti MMA, ji atskleidė, kad bendras Lietuvos darbo našumas t. y. Bendras vidaus produktas (BVP) sukurtas  vienam gyventojui yra 19 proc. didesnis nei Lenkijoje, bet Lenkijoje MMA „į rankas“ yra 5 proc. didesnis nei Lietuvoje. Daugiau skaityti apie Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atliktą tyrimą dėl MMA čia.

Trišalės tarybos posėdyje dalyvavusi Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) atstovė siūlė šios ministerijos paruoštą MMA apskaičiavimo formulę, pagal kurią MMA būtų mažesnė nei siūlo Lietuvos bankas.

Vienos darbdavių organizacijos atstovas šiam pasiūlymui karštai pritarė. Profesinės sąjungos atstovai piktinosi, kad EMI pasiūlyta MMA apskaičiavimo formulė iš viso buvo pateikta svarstyti Trišalei tarybai, nes ji prieštarauja europinei direktyvai dėl MMA, draudžiančiai bloginti jau esamą MMA nustatymo tvarką.

Trišalės tarybos posėdyje sutarta, kad MMA turi didėti, tačiau išsiskyrė nuomonės kokiu dydžiu tai turi vykti.

Profesinės sąjungos pritarė MMA didinimui iki 1070 eurų, darbdavių atstovai – 1016 eurų, o Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmai palaikė EIM pasiūlymą didnti MMA tik iki 962 eurų „ant popieriaus“.

Vyriausybės atstovai savo nuomonę pareikš vėliau, kai paaiškės naujausi duomenys dėl Lietuvos ekonominės padėties.

Kitas Trišalės tarybos posėdis įvyks rugpjūčio 20 d.