2021 m. sausio 12 d. vyko nuotolinis Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, pirmininkės pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkei Kristinai Krupavičienei pasiūlius prof. Romas Lazutka pristatė mokslininkų komandos darbą, atskleidžiantį kokį poveikį pandemija padarė socialinei Lietuvos gyventojų padėčiai ir darbo rinkai. Tyrimas atskleidė, kad ankstesnės Vyriausybės pagalbos priemonės pandemijos poveikiui sušvelninti truputį sumažino socialinę atskirtį ir gyventojų skurdą. Profesorius taip pat pateikė mokslininkų grupės pasiūlymus dėl socialinių išmokų ir pensijų mokėjimų tvarkos pakeitimo. Jis siūlė taikyti minimalias nuo sumokėtų mokesčių dydžio nepriklausančias bazines išmokas, kurios neleistų skursti tiems, kurie negali dirbti.
Tikimasi, kad šie pasiūlymai po karantino bus aptarti Vyriausybėje.
Po to buvo svarstomas „Kurjerių asociacijos“ pasiūlymai dėl darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygų gerinimo kurjeriams, kurie dirba su taip vadinamomis „platformomis“. Vykstant skaitmenizavimui tokio pobūdžio darbų daugės. Taip dirbantys darbuotojai dažnai yra socialiai neapsaugoti. Vienų „platformų“ darbdaviai atsižvelgia į darbuotojų pasiūlymus, suteikti jies socialines garantijas, kitų – ne. Buvo siūloma keisti įstatymus ir ieškoti būdų, kad prekių, užsakytų internetu, pristatymu užsiimančios įmonės mokėtų socialinio draudimo mokesčius, kurie leistų socialiai apsaugoti darbuotojus ligos, neįgalumo ir kitais atvejais.
Sutarta šį klausimą svarstyti toliau.
Daug ginčų sukėlė klausimas dėl atlyginimų mokėjimo tik pavedimu per bankus, nes nereti atvejai, kai darbdaviai verčia darbuotojus, ypač iš trečiųjų šalių, pasirašyti, kad gavo didesnius atlyginimus nei buvo jiems išmokėta, o pasitaiko, kad darbdaviai net suklastoja darbuotojų parašus, tačiau ekspertizė negali nustatyti jų autentiškumo, nes jie būna per trumpi.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė pritarė atlyginimų mokėjimui per bankus, jei bus užtikrinta, kad bankai tuo nepiktnaudžiaus ir nekels įkainių už bankinius pavedimus.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis piktinosi pačiu pasiūlymu apriboti įmonių pasirinkimą mokėti atlyginimus grynaisiais pinigais. Jis teigė, kad nesąžiningų verslininkų yra mažuma, todėl mokant atlyginimus tik pavedimu „šešėlis“ nesumažės.
Nacionalinės vežėjų asociacijos „Linava“ atstovas nepritarė atlyginimų mokėjimui tik grynais pinigais, nes Lietuvos komerciniai bankai negreitai atidaro sąskaitas transporto sektoriuje dirbantiems užsieniečiams, o pervesti darbuotojų atlyginimus į sąskaitas trečiose šalyse (Ukrainoje, Baltarusijoje ir kt.) brangiai kainuoja.
Nors buvo atsakyta, kad atidaryti „Revolut“ ir „Paysera“ sąskaitas galima labai greitai ir pervesti pinigus į trečiasias šalis kainuoja labai mažai, Socialinių reikalų ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas vis tik kvietė ieškoti kompromiso, siūlydamas pereinamąjį laikotarpį ar leisti mokėti atlyginimus grynaisiais tik mažoms įmonėms, kurios turi iki dešimt darbuotojų.
Nutarta diskusijas šiuo klausimu pratęsti pakvietus komercinių bankų atstovus.
Vėliau svarstytas klausimas dėl fiktyvaus užsieniečių įdarbinimo. Neseniai Valstybinė darbo inspekcija kartu su kitomis atsakingomis institucijomis ir bendradarbiaujant su Lenkijos kolegomis, išaiškino ir 17 000 eurų bauda nubaudė įmonę, kuri Lietuvoje neteisėtai įdarbino 20 užsieniečių.
Atsakingų institucijų atstovai atskleidė kaip ruošiamasi toliau kovoti su nelegaliu darbu ir toliau tikrinti statybvietes ir įmones, kuriose galimai dirba nelegalūs darbuotojai.
Ričardui Garuoliui paklausius ar neketinama į patikrinimus įtraukti ir policiją, nes atvykus darbo inspektoriams nelegalai iš statybviečių paprsatai išsilaksto, jam buvo atsakyta, kad tai bus daroma.
Klausimas dėl Druskininkų sanatorijos „Belarus“, kurios veikla buvo nutraukta dėl Europos Sąjungos sankcijų, darbuotojų likimo Trišalėje taryboje nebuvo svarstomas, nes tuo pačiu laiku dėl to Seime jau vyko balsavimas.
Kitas Trišalės tarybos posėdis vyks vasario 9 d.