Trišalė taryba svarstė MMA didinimą

autorius Ričardas

2024 m. gegužės 28 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojas Ričardas Garuolis.

Pirmiausia Lietuvos bankas pateikė savo Minimalios mėnesinės algos (MMA) apskaičiavimą, atsižvelgiant į europinės direktyvos Dėl minimalios algos reikalavimus. Banko atstovas siūlė didinti MMA iki 50 proc. Vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), neatskaičius mokesčius, bet be 6,9 proc. priedų ir tą padaryti per dvejus metus, nes greitesnis MMA didinimas, jo nuomone, gali pakenkti Lietuvos konkurencingumui, o nuo 2025 m. kelti MMA iki 1.069,52 eurų neatskaičius mokesčių.

R. Garuolis suabejojo Lietuvos banko pasiūlymu skaičiuoti VDU be priedų, nes Lietuvos Darbo kodekse aiškiai nurodyta, kad darbo užmokestį sudaro visos darbuotojo pajamos gautos per mėnesį. Lietuvos banko pasiūlymas skaičiuoti MMA nuo VDU be priedų, sumažintų MMA 3,5 proc.

Sutarta diskusijas dėl MMA apskaičiavimo formulės pratęsti kitame Trišalės tarybos posėdyje.

Po to R. Garuolis pristatė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos posėdyje priimtą nutarimą dėl Lietuvos komercinių bankų piktnaudžiavimų sustabdymo. Skaityti čia. Lietuvos komerciniai bankai yra patys pelningiausi Europoje ir pernai surinko beveik milijardą pelno, tačiau nors darbuotojų mažėja komerciniai dar labiau didina sąskaitų, bankinių pervedimų ir pinigų išgryninimo mokesčius, o palūkanos yra 22 proc. didesnės nei Europos vidurkis.

Lietuvos banko ir Konkurencijos tarnybos atstovai teisinosi, kad jie daro viską ką gali, kad nebūtų bankų piktnaudžiavimo ir siūlė patiems klientas atidžiau rinktis bankus ir jų paslaugas.

Vėliau atsakingų institucijų atstovai pateikė energijos kainų pažabojimo būdus Lietuvoje. Tačiau pranešėjai žemų kainų siūlė palaukti kol bus pereita prie „Žaliųjų technologijų“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai atskleidė socialinio dialogo padėtį Lietuvoje ir pastebėjo, kad nors Lietuvoje kolektyvinių sutarčių aprėptis išaugo, tačiau privačiame sektoriuje socialinis dialogas nesiplėtoja.

Kitas Trišalės tarybos posėdis vyks birželio 18 d.

Visą posėdį žiūrėti čia.