2023 m. birželio 29 d. Gidų ir kelionės vadovų profesinė sąjunga „Solidarumas“, Trakų istorijos muziejus, Trakų rajono policija, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) Trakų pilies muziejuje atliko gidų patikrinimą, kurio metu buvo nustatyti keturi Lietuvos gidai, kurie teikė gidų paslaugas neturėdami tam būtino Trakų istorijos muziejaus leidimo.
Šiuos leidimus gidai įgyja po mokymų, kuriuos rengia Trakų istorijos muziejus. Pagal Trakų istorijos muziejaus nustatytą tvarką, kas penkeri metai šie leidimai yra atnaujinami.
Minėtų keturių gidų leidimų dirbti muziejuje galiojimo laikas jau buvo pasibaigęs. Kadangi jie buvo baigę Trakų istorijos muziejaus mokymus ir pažadėjo artimiausiu metu leidimus prasitęsti, buvo nutarta šį kartą šių gidų nebausti, o tik įspėti.
Gidai, kurių penkerius metus galiojančių leidimų dirbti Trakų pilyje terminai jau yra pasibaigę, gali juos prasitęsti nusiuntę prašymą į el. paštą: gidai@trakaimuziejus.lt . Kilus klausimams skambinti tel. 8 665 26240.
Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Ričardas Garuolis atkreipė dėmesį, kad gidai dažnai skundžiasi, jog Trakų pilies muziejaus darbuotojai nebando užkirsti kelio nelegaliems gidams ir neprašo ekskursijas vedančių asmenų parodyti Trakų istorijos muziejaus leidimus.
Tačiau šis gidų patikrinimas atskleidė, kad tik vienas patikrintas gidas segėjo Trakų istorijos muziejaus leidimą, nors dalis gidų juos turėjo. Tai stebina, nes Trakų pilies prieangyje yra iškabinti skelbimai lietuvių, anglų ir lenkų kalbomis, kuriuose pabrėžiama, kad Trakų pilyje vesti ekskursijas gali tik tam leidimus turintys asmenys, o Trakų istorijos muziejaus leidimas „turi būti prisegtas ar prikabintas matomoje vietoje“.
Pasak jo, gidų patikrinimai parodė, kad dalis gidų darbo metu neturi nei Lietuvos gido pažymėjimo, nei asmens pažymėjimo, kuris leistų nustatyti ar asmuo turi leidimą dirbti gidu.
„Tai tas pat kaip vairuoti automobilį neturint nei vairuotojo pažymėjimo, nei asmens tapatybės dokumento“, – teigia R. Garuolis. Pasak jo, policija turi teisę tokį asmenį sulaikyti, kad būtų nustatyta jo asmenybė, ir tuomet atsakomybė dėl nutrauktos ekskursijos kris ant tokio neatsakingai pasielgusio gido.
Jis pažymėjo, kad gidai, kurie darbo metu matomoje vietoje nenešioja gidų pažymėjimų, sukuria sau ir savo turistams nepatogumų, nes VDI inspektoriai pirmiausia tikrina labiausiai įtartinus gidus t. y. tuos, kurie nesegi gidų pažymėjimų. Tokiu būdu šių gidų ekskursijos stabdomos pirmiausia, turistai verčiami laukti kol bus patikrinti gido duomenys, gaišinamas darbo inspektorių ir policininkų laikas bei netiesiogiai padedama nelegaliems gidams likti nepastebėtiems, ypač, kai vienoje vietoje susitelkia daug turistų grupių.
R. Garuolis atskleidė, kad vieno patikrinimo metu gidė neturėjo gido pažymėjimo, o jos pavardės nebuvo Vartotojų teisių tarnybos tinklalapyje skelbiamame gidų sąraše. Tik tai, kad jos vyras sugebėjo skubiai į mobilų telefoną atsiųsti jos gido pažymėjimo kopiją, išgelbėjo gidę nuo nepelnytos baudos.
Todėl gidų profesinės sąjungos pirmininkas ragina visus gidus pasitikrinti ar nėra per klaidą pašalinti iš šio sąrašo, o nerandant savo pavardės kreiptis į Vartotojų teisių tarnybos Turizmo rinkos priežiūros skyrių. Žiūrėti čia ir čia.
Gidų patikrinimai Vilniuje ir Trakų pilyje nuo šių metų balandžio mėnesio pabaigos vyksta nuolatos.
Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas R. Garuolis teigia, kad gidų patikrinimai mažina turistinių įmonių norą samdyti „pigesnius“ nelegalius gidus, o gidai praneša, kad dėl to jie gauna daugiau darbo, todėl gidų patikrinimai Lietuvoje tęsis viso turistinio sezono metu.