Tarptautinė konferencija apie skaidrumo didinimą

autorius Ričardas

2023 m. lapkričio 16 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis dalyvavo Teisingumo ministerijos surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Skaidrumo (at)skleidimas: nuo kovos su korupcija prie skaidrumo kultūros viešajame ir privačiame sektoriuose“, kuriame dalyvavo Teisingumo ministrė, atsakingi kitų ministerijų STT,  FNTT atstovai, ekspertai, vadovaujantys sėkmingoms skaidrumo iniciatyvoms, darbdavių, profesinių sąjungų, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Konferencijos dalyviai pripažino, kad Lietuva per 30 metų padarė didelę pažangą, kovojant su korupcija, ir jau padeda diegti skaidrumą užtikrinančią aplinką buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose ir trečiojo pasaulio valstybėse, tačiau dar nepasiekė išsivysčiusių Vakarų šalių standartų.

Konferencijoje buvo dalinamasi gerąją Lietuvos ir kitų šalių patirtimi ir svarstoma kaip būtų galima dar labiau padidinti skaidrumą.

Viena iš didžiausių problemų yra korupcija ir skaidrumo trūkumas, vykdant viešuosius pirkimus.

R. Garuolis atkreipė dėmesį, kad valstybė pati skatina neskaidrumą viešuosiuose pirkimuose, nes konkursus statybose ar atliekant didelius gamybinius užsakymus laimi tos įmonės, kurios pasiūlo mažiausią kainą, kurią gauna išsisukdamos nuo mokesčių mokėjimo, nes moka darbuotojams atlyginimus „vokeliuose“.

Jau daug metų tai atskleidžia Sodros duomenys, kurie rodo, kad oficialiai statybininkų atlyginimai yra mažesni už šalies vidutinį darbo užmokestį, nors darbo rinkoje jie yra žymiai aukštesni.

Jis paragino, kad vykdant viešųjų pirkimų konkursus statybose ar užsakant pagaminti prekes įmonės, kurios yra socialiai atsakingos, t. y. sudariusios kolektyvines sutartis, turėtų turėti pirmenybę. Tai siūlo daryti ir Europos profesinių sąjungų konfederacija.

Valstybei ne visada yra naudinga pirkti už mažiausią kainą, nes įmonės, mokančios didesnes algas, nuo didesnių algų sumoka ir didesnius mokesčius valstybei.

R. Garuolis pažymėjo, kad Lietuvoje nepakankamai įvertinama profesinių sąjungų svarba didinant skaidrumą ir mažinant korupciją. Pasak jo, nuo darbuotojų neįmanoma nieko nuslėpti, todėl profesinės sąjungos, užtikrinančios savo narių anonimiškumą, gali veiksmingai pagerinti skaidrumą įmonių ir įstaigų viduje.

Tai įrodo Skandinavijos šalių pavyzdys. Pasak jo, nei vienoje pasaulio dalyje profesinės sąjungos nėra tokios stiprios kaip Skandinavijos šalyse, todėl pagal skaidrumo rodiklius šios šalys pirmauja pasaulyje.

Milijardines apyvartas daranti valstybinė įmonė „Statoil“ jau daug metų veikia skaidriai ir sėkmingai, nes profesinės sąjungos budriai kontroliuoja, kad ji dirbtų skaidriai ir efektyviai, o darbuotojai užsidirbtų gerus atlyginimus.

R. Garuolis pritarė, kad būtina visuomenėje skleisti supratimą, kad korupcija ir nesąžiningumas yra blogis, bet pažymėjo, jog to neužtenka ir turi būti sukurta aplinka, kuri neleistų elgtis nesąžiningai, nes jei veikti nesąžiningai yra naudinga ir saugu, vidiniai asmens įsitikinimai, kad korupcija yra blogis, dažniausiai nebeveikia.

Konferencijos įrašą žiūrėti čia ir čia.