Sveikiname naujai išrinktą Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą

autorius Solidarumas
61817424 687893515000026 415392181553987584 n

Lietuvos profesinės sąjungos Solidarumas” pirmininkė pasveikino naujai išrinktą Lietuvos Prezidentą.

Jo Ekscelencijai Gitanui Nausėdai,

Sveikime išrinkus Jus Lietuvos Prezidentu, linkime sėkmės, kuriant Gerovės valstybę Lietuvoje, ir tikimės, kad prieš Prezidento rinkimus prasidėjęs dialogas su profesinėmis sąjungomis tęsis ir virs vaisingu bendradarbiavimu visų Lietuvos darbuotojų ir visos Lietuvos labui.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė 

 

www.lps.lt archyvo: 2019 m. balandžio 10 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ būstinėje susitikime su profesinių sąjungų atstovais dalyvavo kandidatas į Lietuvos Prezidentus Gitanas Nausėda.

Susitikimas įvyko paprašius kandidatui. Gitanas Nausėda trumpai pristatė save, savo daktarinę disertaciją, kurios viena iš nagrinėjamų temų buvo Trišalės tarybos veikla. Svečias pasidžiaugė, kad arba jo disertacijos dėka, arba tai buvo tiesiog sutapimas, bet praėjus 1,5 metų po jos parašymo Lietuvoje buvo įkurta Trišalė taryba. Tačiau dabartinės Trišalės tarybos veikla G.Nausėdos netenkina, nes ji neturi pakankamai galių, o daug klausimų sprendžiami jai nedalyvaujant. Jo nuomone, Trišalėje taryboje turėtų būti platesnis strateginių klausimų svarstymas, kuomet viena šalis paaukoja dalį gėrio, vardan bendro gėrio. Derybose yra trys šalys, tačiau Vyriaysybė nejučiomis pradeda daugiau atstovauti darbdavius, nes pati – darbdavys.

Kalbėdamas apie Minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimą kandidatas pabrėžė, jog iki 2011 metų jis buvo skeptikas dėl minimalios mėnesinės algos didinimo. Tačiau vėliau pamatęs MMA didinimo naudą pakeitė savo nuomonę. Tai sukėlė pirmą jo rimtą konfliktą su tuometiniu Ministru Pirmininku A.Kubiliumi. Minimali alga tuomet buvo pakelta nuo 800 iki 850 litų. Tačiau, kaip parodė ateitis, pasikeitus Vyriausybei ir minimalią algą pakėlus iki 1000 litų, tai nepablogino nei Lietuvos konkurencingumo, nei Lietuvos finansinės padėties. Kandidato į Prezidentus nuomone, MMA ir vidutinės algos santykis neturi persiristi 50%. Lietuvoje labai didelis „šešėlis“, tai parodo ir vartojimo vienam žmogui rodiklis.

Anot jo, turi būti „socialinė taika“, o dabar profsąjungoms bando „nukirpti nagus“, kad negalėtų kaip lygūs su lygiais kovoti dėl savo narių teisių.

Susitikime taip pat buvo pabrėžtas ir darbuotojų dalyvavimo pelno paskirstyme klausimas. Jo nuomone, tai turėtų būti ne priedai prie algos, o atsižvelgiant į įmonės metinius rezultatus, dalį pelno reikėtų paskirstyti darbuotojams. Galbūt galima kažką pakeisti pertvarkant mokesčių sistemą.

Kalbant apie imigrantus, dirbančius Lietuvoje, anot kandidato, turėtų būti tokia praktika, jog už tą patį darbą, mokamas vienodas atlyginimas. Jeigu imigranto atlyginimas už tą patį darbą yra bent 5% mažesnis, tai jau yra dempingavimas.

Paklaustas dėl Europos parlamente svarstomo Mobilumo paketo, kandidatas atsakė, jog tai Lietuvos išstūmimas ir Europos darbo rinkos. Turėtų būti kompensacinės priemonės dėl Mobilumo paketo.

Paklausus dėl užsienio politikos G.Nausėda pabrėžė, jog kaimynai turi gyventi gražiai. Santykiai turi būti kiek įmanoma draugiškesni. Valstybė turi palaikyti draugiškus santykius su visomis valstybėmis, kurios to nori. Tačiau, vykdant politiką Rusijos atžvilgiu, negalima nematyti ką ji daro Ukrainoje, ir negalime būti tikri, kad tas neatsitiks ir Lietuvoje. Kandidatas sakė, jog nenori suplakti Rusijos ir Baltarusijos, o nori, jog Lietuva sieną vakaruose turėtų su Baltarusija. Tai ekonomiškai Lietuvai naudinga.

Diskusijoje, kurioje dalyvavo atstovai iš medicinos, transporto, geležinkelių, energetikos, kelių priežiūros šakų profesinių sąjungų, buvo iškelta daug klausimų dėl darbų saugos, dėl susidorojimo su profesinių sąjungų lyderiais, dėl pensijų reformos. Šiuos klausimus kandidato komanda pažadėjo apsvarstyti ir galbūt susitikti ir aptarti siauresniame rate.