Svarbu garantuoti darbo ir socialines teises  visiems žmonėms, nesvarbu ar jie Lietuvos gyventojai ar  darbo imigrantai

autorius Jovita

2022 rugsėjo 14-15 d. Vilniuje vyko  tarptautinis susitikimas migracijos klausimais. Konferenciją organizavo Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“, bendradarbiaudama su Tarptautine darbo organizacija (TDO).  Renginyje dalyvavo  Tarptautinės darbo organizacijos atstovas, pareigūnas atsakingas už Europos ir Centrinės Azijos regioną Sergejus Glovackas, vyresnysis darbuotojų veiklos specialistas, teisininkas Victor Hugo Ricco. LPS „Solidarumas“, Ukrainos profesinių sąjungų,  Baltarusijos atstovai, socialiniai partneriai.

Situaciją Lietuvos darbo rinkoje ir darbo migrantų iš Ukrainos situaciją pristatė LR Socialinių reikalų ir darbo ministerijos Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė. Direktorė informavo, jog užimtumo situacija gerėja. Populiarėja naujos užimtumo formos, tokios kaip nuotolinis darbas. Žmonės nori dirbti, bet nori oraus darbo, oraus atlyginimo. Ir už tai mes visi esame atsakingi, – sakė ji. Direktorė pasidžiaugė, jog nuo kitų metų startuos 14 regioninių karjeros centrų, tikėtina, kad tai turėtų formuoti mokymosi visą gyvenimą kultūrą. Lietuvos iššūkis – regioniniai skirtumai ir ilgai nedirbantys, motyvaciją praradę žmonės. Lietuva yra geras pavyzdys integruojant į darbo rinką nuo karo bėgusius ukrainiečius. Iš Ukrainos į Lietuvą atvyko per 64 tūkst. ir jau įsidarbino  daugiau nei 17 tūkst.. 98 proc. atvykusiųjų yra moterys, ne visos gali dirbti, daug atvyko su mažamečiais vaikai, yra neįgalių, pensinio amžiaus.

Lietuvos darbo teisės pokyčius, kurie yra aktualūs tiek darbo imigrantams,  tiek Lietuvos darbo rinkos dalyviams, pristatė LPS „Solidarumas“ teisininkė Lina Bertlingė. Pranešimą galima skaityti čia.

Victor Hugo Ricco pristatė TDO bazines konvencijas, skirtas darbuotojų saugai ir sveikatai, t.y. konvencija Nr. 155 „Dėl profesinės saugos ir sveikatos bei darbo aplinkos“  ir konvencija  Nr. 187 „Dėl darbuotojų saugos ir sveikatos gerinimo skatinimo koncepcijos“. Konvencijos aktualios visiems darbuotojams. Lietuva jų nėra ratifikavusi, kaip ir dar keleto, taip vadinamų bazinių, konvencijų, t.y. konvencija Nr.102 „Dėl minimalių socialinės apsaugos standartų“ ir rekomendacija Nr. 202 .Konvencija Nr. 143 „Dėl pažeidimų migracijos srityje bei lygių galimybių ir vienodo požiūrio į darbuotojus migrantus skatinimo“. Konvencija Nr. 190 „Dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo“, rekomendacija Nr. 206, – tiap pat nėra ratifikuotos. Per savo gyvavimo laikotarpį TDO yra priėmusi 190 konvencijų, 6 protokolus ir 206 rekomendacijas. Lietuva šiuo metu yra ratifikavusi 44 TDO konvencijas ir 2 protokolus.  Tarp jų yra tik viena, iš taip vadinamų, pagrindinių, t.y. konvencija Nr. 87 “Dėl asociacijų laisvės ir teisės jungtis į organizacijas gynimo“.

Susitikimo metu vyko ir socialinių partnerių diskusija, kurioje dalyvavo: Baltijos transporto profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Gintaras Čiužas, Tolimojo transporto ir logistikos aljanso (TTLA) vadovas Povilas Drižas, Migracijos departamento prie VRM atstovė Vilma Vaitkevičiūtė, LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, TDO pareigūnas Sergejus Glovackas. Diskusijos dalyviai keitėsi nuomonėmis apie darbo migracijos teigiamas ir neigiamas puses, kalbėjo apie tai, kaip turėtų veikti darbdaviai ir darbuotojų atstovai, kad darbo vieta būtų patraukli tiek vietiniam darbuotojui, tiek imigrantui, kad nebūtų socialinio dempingo.

Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC/PERC) atstovė Goda Neverauskaitė pristatė organizacijos politiką darbuotojų migrantų klausimais. Yra sukurtas, taip vadinamas, „Recruitment adviser“ įdarbinimo patarėjas, kuriame anonimiškai reitinguojamos įdarbinimo aganetūros https://www.recruitmentadvisor.org/  Europos profesinių sąjungų konfederacija yra įkūrusi UnionMigrantNet – tinklą kontaktų,ten kaupiama informacija, kur gali kreiptis darbuotojas atvykęs į tam tikrą šalį.

Apibendrindamas dvi dienas vykusį renginį, išklausytus pranešimus ir  diskusijas, TDO atstovas S.Glovackas  sakė, jog TDO migracijos klausimais su LPS „Solidarumu“ pradėjo dirbti prieš metu,  tuomet įgyvendino projektą „Profesinės sąjungos darbo migrantams“   ir ketina dirbti toliau. Įgyvendinant projektą, išsigrynino profesinių sąjungų pozicija, problemos su kuriomis susiduria darbo imigrantai, teisinis reguliavimas. TDO ir toliau teiks metodinę bei techninę pagalbą, informuojant darbo migrantus, Lietuvoje, Ukrainoje ir Moldovoje. Šiose šalyse profesinės sąjungos jau yra įkurusios informavimo centrus darbo migrantams.  LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė pažymėjo, jog darbo imigrantų informavimas ir konsultavimas yra labiau savanoriška, neatlygintina veikla, tai nėra pagrindinė profesinės sąjungos funkcija. Dažniausiai skambina problemų turintys žmonės, jie nėra profesinių sąjungų nariai. Mums svarbu, kad Lietuvai nebūtų gėda, kad nebūtų tokių antraščių, kaip „bėgau nuo karo Ukrainoje, o iš Lietuvos nuo darbdavio“.

 V.H.Ricco pabrėžė, jog yra svarbu garantuoti darbo teises ir socialines garantijas visiems žmonėms, nesvarbu ar jie yra vietiniai ar migrantai. Jis pažymėjo, jog svarbu stiprinti profesines sąjungas, jų kompetencijas ir gebėjimą naudotis TDO instrumentais – konvencijomis, rekomendacijomis ir protokolais. Svarbu stiprinti ir įgalinti  socialinį dialogą, tiek trišalį, tiek dvišalį. Socialinis dialogas neturėtų būti fragmentiškas, bet nuoseklus ir nuolat veikiantis mechanizmas.

Tarptautinė darbo organizacija (TDO) įkurta 1919 m. TDO –  vienintelė trišaliu principu (vyriausybės, darbuotojai, darbdaviai) veikianti  Jungtinių Tautų specializuota agentūra. Nuo 2012 m. TDO generalinis direktorius – Guy Ryder.

TDO narės – 187 valstybės.

Lietuvos Respublika yra TDO narė nuo 1921 m. Narystė šioje organizacijoje atnaujinta nuo 1991 m. spalio 4 d.. Lietuvos interesams TDO atstovauja Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija. TDO siekia visame pasaulyje didinti socialinį teisingumą dirbančių žmonių atžvilgiu.  TDO veikla planuojama įgyvendinant keturis strateginius tikslus: pagrindinius principus

 ir teises darbe; didesnes užimtumo ir uždarbio galimybes vienodai vyrams ir moterims;

socialinę apsaugą; socialinį dialogą ir trišalį bendradarbiavimą.  Ši organizacija numato tarptautinę politiką ir programas, siekdama gerinti darbo ir gyvenimo sąlygas, kuria tarptautinius darbo standartus, kurių turėtų laikytis valstybės narės,

vykdo plačią techninio bendradarbiavimo programą, siekdama padėti vyriausybėms įgyvendinti atitinkamą politiką, dalyvauja mokymo, švietimo ir tyrimo

Per savo gyvavimo laikotarpį TDO yra priėmusi 190 konvencijų, 6 protokolus ir 206 rekomendacijas. Lietuva šiuo metu yra ratifikavusi 44 TDO konvencijas ir 2 protokolus. 

Parengė Daiva Kvedaraitė