2022 m. kovo 21 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis ir UAB „Vilniaus viešasis transportas“ profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Jonas Petraška Seime susitiko su Seimo nariais Algirdu Sysu, Kęstučiu Vilkaičiu ir Lietuvos socialdemokratų partijos atstovais ir aptarė svarbius Lietuvos ir UAB „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų klausimus. Susitikimas buvo surengtas pasiūlius socialdemokratų partijos Vilniaus Naujamiesčio skyriaus pirmininkei Renei Jakubėnaitei.
J. Petraška apžvelgė gilias Lietuvos teisėsaugos problemas, kurios trukdo apginti darbuotojų teises. Jis paminėjo atvejį, kai UAB „Vilniaus viešasis transportas“ vadovybė atsisakė priimti buvusį darbuotoją į darbą, nes šis principingai nesitaikstė su įmonėje buvusia netvarka ir netinkamu vadovų darbu, nors šioje Vilniaus savivaldybės įmonėje dabar labai trūksta darbuotojų. Stebina, kad šios savivaldybei priklausančios įmonės vadovybė vietoj to, kad su džiaugsmu priimtų darbuotoją, kuris nori, kad įmonė veiktų geriau ir teikia savo pasiūlymus, kuris jos darbą pagerintų, atsisako jį priimti į darbą, nors įmonėje dabar labai trūksta darbuotojų. J. Petraška siūlė Seimo nariams spręsti darbuotojų diskriminavimo priimant į darbą klausimą. Jis kėlė klausimus kodėl darbuotojus priimant į tą patį vairuotojo darbą jiems keliami nevienodi reikalavimai, kodėl tai draudžiama daryti rasės, tautybės atveju, bet leidžiama daryti profesinės sąjungos nario atžvilgiu.
Kadangi dabar šį klausimą sprendžia teismas, buvo sutarta su Seimo nariais susitikti, jei teismas priims darbuotojui nepalankų sprendimą, kad būtų galima aptarti kokias įstatymų pataisas reikėtų priimti apsaugant darbuotojus nuo tokių atvejų ateityje. Seimo nariai pažadėjo dėl J. Petraškos paminėto atvejo kreiptis į įmonės vadovybe su paklausimu.
R. Garuolis atkreipė dėmesį, kad Valstybinė darbo inspekcija negali užkirsti kelio galimam darbdavių piktnaudžiavimui, kai jie samdo privačias įmones, kurios nustato profesinės rizikos įvertinimą taip kaip to nori jų užsakovai – darbdaviai. Profesinėms sąjungoms sunku apginti savo narius, nes darbdaviai ir jų užsakymo vykdytojai, teigdami, kad tokie duomenys yra komercinė paslaptis, atsisako atskleisti kaip vyko profesinės rizikos įvertinimas ir nustatyti ar jis buvo atliktas pagal nustatytus reikalavimus. Tai daro net savivaldybių įmonės, nors profesinės rizikos įvertinimas atliekamas už mokesčių mokėtojų pinigus. Šiuo metu dėl to vyksta teismo procesas.
Seimo nariai pritarė, kad negali būti jokių trikdžių mokesčių mokėtojams žinoti kaip panaudojami jų pinigai, ir pažadėjo, kad jei teismas priims kitokį sprendimą jie parengs įstatymo pataisą, kuri užkirstų tam kelią.
R. Garuolis pažymėjo, kad rekordiškai išaugus infliacijai ir karui Ukrainoje dar labiau paskatinus kainas didėti, darbuotojų atlyginimai nebespėja augti su kainomis, todėl paragino pradėti bent viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus indeksuoti atsižvelgiant į infliacijos augimą.
Jis paragino Seimo narius imtis veiksmų, kad Lietuvos statistikoje atsispindėtų viršvalandinis darbas, nes jis apskaičiuojamas tik įmonės buhalterijoje. Todėl tai trukdo nustatyti tikrąjį darbuotojų atlyginimą, gaunamą be viršvalandinio darbo, ir iškreipia tikrąjį šios problemos mastą, nes pagal statistiką Lietuvos darbuotojai Europoje dirba mažiausiai viršvalandžių ir net septynis kartus mažiau nei vidutinis europietis.
R. Garuolis pasiūlė keisti valstybinių įmonių ir įstaigų vadovų atlyginimų ribojimą, susiejant jį ne su vidutiniu įmonės ar įstaigos darbuotojų atlyginimu, bet su tos įstaigos ar įmonės darbuotojų atlyginimų mediana.
R. Garuolis paragino balsuoti prieš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Turizmo įstatymo pataisą leisti dirbti gido darbą asmenims iš trečiųjų šalių, nes tik 500-700 iš 5000 Lietuvos gidų gauna darbą, o šia teise daugiausia pasinaudotų gidai iš nedraugiškų Lietuvai Rusijos, Baltarusijos ir Kinijos.
Seimo nariai padėkojo už pateiktus pasiūlymus ir pažadėjo padaryti viską kas yra jų galioje, kad šie pasiūlymai būtų įgyvendinti. Sutarta ateityje dar artimiau bendradarbiauti, kad būtų priimti darbuotojams palankūs įstatymai.