Darbdaviai ir profesinės sąjungos stiprins socialinį dialogą Europoje 

autorius Ričardas

Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) Vykdomojo komiteto posėdyje, kuris vyko  2024 m. gruodžio 10-11 d., priimta rezoliucija dėl Europos socialinio dialogo pakto (susitarimo).

Europos socialinio dialogo paktas (susitarimas) – tai dvišalis (profesinių sąjungų ir darbdavių) dokumentas, kuris bus pateiktas Europos Komisijai. ETUC siekia, kad susitarimas būtų pasirašytas dar 2025 m. pavasarį. Tai pirmas žingsnis, siekiant atkurti socialinį dialogą Europoje.

Dokumente bus trys skyriai: Socialinio dialogo įtaka ekonominei ir socialinei pažangai, Europos Komisijos veiksmai socialiniam dialogui ir socialinių partnerių vaidmeniui stiprinti ir Europos socialinių partnerių bendri įsipareigojimai.

Socialinių partnerių vaidmuo yra neatsiejama ES politikos ir Europos socialinio modelio dalis.

Šiuo paktu (susitarimu) bus siekiama priminti ir sustiprinti socialinio dialogo svarbą. Dokumente bus aprašyti konkretūs veiksmai, kurių turi imtis Europos Komisija tuo pačiu paliekant socialiniams partneriams jų veiklos autonomiškumą.

Socialinio dialogo įtaka ekonominei ir socialinei pažangai:

Kaip nurodyta sutartyje dėl ES veikimo, ES siekia „labai konkurencingos socialinės rinkos ekonomikos, kuria siekiama visiško užimtumo ir socialinės pažangos bei aukšto lygio apsaugos ir aplinkos kokybės gerinimo“. ES socialinės rinkos ekonomikos tvarumas, augimas ir konkurencingumas turi būti grindžiamas tvirtomis demokratinėmis institucijomis, aplinkos tvarumu, įtraukiomis bendruomenėmis, socialiniu teisingumu, kokybiškomis darbo vietomis ir paslaugomis, klestinčiomis įvairaus dydžio įmonėmis, visuotinės svarbos paslaugomis, aukštos kokybės paslaugomis ir stipria socialinės apsaugos sistema.

Socialinis dialogas yra svarbus Europos socialinio modelio bruožas ir turi padėti užtikrinti Europos įmonių konkurencingumą, didesnį našumą ir kokybiškas darbo vietas, kad būtų išlaikytas aukštas gyvenimo lygis. Ateities ilgalaikis ES konkurencingumas neatsiejamas nuo  kokybiškų darbo vietų ir reikiamus įgūdžius turinčios darbo jėgos.

Europos socialinio dialogo paktu (susitarimu) siekiama sukurti politinį procesą, kuriuo vadovaujantis Europos socialiniai partneriai galėtų formuoti darbo rinkas, užimtumą ir socialinę politiką taip, kad būtų galima valdyti pokyčius, sukurti sąžiningą, tvarią ir atsparią ekonomiką ir kurti kokybiškas darbo vietas.

Kad socialinis dialogas ir toliau išliktų svarbia Europos socialinio modelio dalimi, turi būti sudarytos sąlygos stipraus ir savarankiško socialinio dialogo plėtrai visose valstybėse narėse ir šalyse kandidatėse.

Europos Komisijos veiksmai socialiniam dialogui ir socialinių partnerių vaidmeniui stiprinti:

 ES socialiniai partneriai prašo Europos Komisijos pagerinti Europos socialinio dialogo sąlygas šiais veiksmais:

  • remti dvišalio socialinio dialogo plėtrą visais lygiais;
  • gerbti socialinių partnerių savarankiškumą ir užtikrinti socialiniams partneriams galimybę derėtis ir sudaryti susitarimus ES lygmeniu;
  • remti socialinį dialogą politiniu, finansiniu ir administraciniu požiūriu, užtikrinant stabilias ir paprastas finansinės paramos taisykles;
  • nacionalinių socialinių partnerių gebėjimų stiprinimas, taip pat šalyse kandidatėse, naudojant ESF+ ir kitas susijusias finansavimo iniciatyvas;
  • vienos, aiškios, skaidrios ir patikimos ES socialinių partnerių susitarimų, įgyvendinamų pagal ES direktyvą / Tarybos sprendimą, tvarkymo procedūros įgyvendinimas.

Norint  pagerinti ES trišalį dialogą:

  • Europos Komisija turėtų vykdyti savo įsipareigojimą laiku ir prasmingai konsultuotis su socialiniais partneriais dėl politikos iniciatyvų;
  • vykdyti įsipareigojimą laiku ir prasmingai konsultuotis su socialiniais partneriais dėl Komisijos darbo programos projekto, kad socialiniai partneriai galėtų nurodyti, dėl kokių iniciatyvų jie norėtų toliau konsultuotis;
  • nustatyti, kur gali prireikti geresnio socialinių partnerių įsitraukimo, pavyzdžiui, naudojant ES lėšas, formuojant darbo rinkos politiką, įgyvendinant darbo rinkos politikos sprendimus;

Europos socialinio dialogo pareigūno institucijos sukūrimas, kurio vaidmuo turėtų būti:

  • prisidėti prie socialinio dialogo vaidmens Europos Komisijoje informuotumo ir supratimo gerinimo;
  • užtikrinti, kad su socialiniais partneriais būtų laiku ir prasmingai konsultuojamasi dėl visų socialiniams partneriams svarbių politikos krypčių;
  • konsultuojantis su Europos socialiniais partneriais, sukurti įspėjimo mechanizmą, kuris padėtų socialiniams partneriams kartu pranešti, kai ES lygmeniu nesilaikoma socialinio dialogo. Kai klausimų dėl nacionalinio dialogo kyla nacionaliniu lygmeniu, šis atstovas perduotų informaciją ES institucijoms;
  • reguliariai teikti ataskaitas Socialinio dialogo komitetui.

Konsultuojantis su Europos socialiniais partneriais, reguliariai vertinti, kaip valstybės narės įgyvendina Rekomendaciją dėl socialinio dialogo stiprinimo.

Europos socialinių partnerių bendri įsipareigojimai:

ES socialiniai partneriai pakartoja savo įsipareigojimą palaikyti veiksmingą socialinį dialogą, pagrįstą atstovaujamųjų ir nepriklausomų socialinių partnerių tarpusavio pagarba ir pasitikėjimu. Vykdydami savarankišką socialinį dialogą ES socialiniai partneriai reguliariai rengs daugiametę darbo programą, skirtą pagrindiniams ekonominiams ir socialiniams iššūkiams, su kuriais susiduria Europos darbo rinkos, spręsti ir nustatyti tinkamas priemones šiems iššūkiams spręsti.

Europos socialiniai partneriai nustatys bendras procedūras, skirtas pagerinti savo savarankišką dvišalį socialinį dialogą, jų koordinavimą, rengiant atitinkamus atsakymus į socialinių partnerių konsultacijas, organizuoti bendrą darbą ir vesti diskusijas ar derybas dėl įvairių ES lygmeniu naudojamų socialinio dialogo priemonių, t.y.  bendri pareiškimai, veiksmai, socialinių partnerių įgyvendinami savarankiški susitarimai ir kt..

Informaciją pagal ETUC parengė D. Kvedaraitė