Su viceministre aptarti neįgalių asmenų įdarbinimo klausimai

autorius Ričardas

2025 m. vasario 14 d. vyko nuotolinis susitikimas su Socialinės apsaugos ir darbo viceministre Rita Grigaliene, kuriame Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas” generalinė sekretorė Daiva Kvedaraitė, VšĮ „Aksida“ darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Birutė Aurylienė, jos pavaduotoja Deimantė Andrijaitytė, Ieva Lukošiūnienė, UAB „Liregus“ teisininkas Giedrius Stoškus ir kiti šios profesinės sąjungos nariai.

Susitikime, kuris įvyko  pasiūlius Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas” buvo aptariami neįgaliųjų darbo klausimai.

D. Kvedaraitė atkreipė dėmesį  į  asmenų su negalia padėtį darbo rinkoje bei pasikeitusią tvarką, kai nuo 2023 m. neteko galios Socialinių įmonių įstatymas, o tuo pačiu pasikeitė ir įdarbinimo subsidijuojant sąlygos. Pasikeitus tvarkai, asmenims, kuriems nustatytas iki 25 proc. dalyvumo lygis arba sunkus neįgalumo lygis, subsidija darbo užmokesčiui mokama neterminuotai. 

Tuo tarpu, asmenims, kuriems nustatytas 30-40 proc. dalyvumo lygis ar vidutinio neįgalumo lygis, subsidija darbo užmokesčiui bus mokama tik 36 mėnesius, t. y. tris metus. Kalbantis su  negalią turinčiais darbuotojais bei įmonių vadovais, aiškėja, kad vidutinį neįgalumo lygį turintys asmenys, pasibaigus subsidijos darbo užmokesčio mokėjimo terminui, gali būti atleisti iš darbo, nes įmonės nebus pajėgios konkuruoti laisvoje darbo rinkoje, o negalią turintys darbuotojai nepajėgūs dirbti tokiu pat našumu, kaip sveikieji.

Pažymėtina, kad nuo 2009 m. iki 2017 m. Užimtumo įstatymas numatė, kad darbdaviams, įdarbinusiems minėtos kategorijos asmenis su negalia, darbo užmokesčio subsidija buvo mokama neterminuotai. 

Susitikimo dalyviai pabrėžė, jog netekus subsidijų įdarbinant vidutinio neįgalumo lygio darbuotojus, darbo gali netekti ir sunkų neįgalumo lygį turintys žmonės, nes įmonės bus nepajėgios konkuruoti laisvoje rinkoje ir užsidarys arba keisis veiklos pobūdį.

„Be subsidijų negalią turinčių žmonių į darbą nepriims“, – sakė susitikime dalyvavę negalią turintys darbuotojai.

Viceministrė R. Grigalienė pažymėjo, jog yra susidūrusi ir savo aplinkoje su panašiomis situacijomis, žmonių su negalia užimtumas tikrai didelė problema, žadėjo gilinti į šią problemą ir  organizuoti platesnį susitikimą su atsakingais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais.

Socialinės įdarbinimo agentūros SOPA duomenimis, Lietuvoje yra apie 147 tūkst. darbingo amžiaus žmonių su negalia, tačiau dirba tik trečdalis.

Palikti komentarą