Sausio 27- ąją posėdžiavo Lietuvos Respublikos Trišalė taryba, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės Kristinos Krupavičienės siūlymu įsteigta komisija prie Trišalės tarybos tolimųjų reisų vairuotojų problemoms spręsti.
Pagrindinės tolimųjų reisų vairuotojų problemos – atlyginimas už nuvažiuotus kilometrus, dienpinigių neišmokėjimas, įvairūs atskaičiavimai nuo atlyginimo, kasos išlaidų orderių pasirašymas be pinigų išmokėjimo. Šias problemas Trišalės tarybos nariams pristatė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ vyriausiasis teisininkas Petras Grėbliauskas.
Darbdavys turi mokėti pagrindinę algą, priedus už naktinį darbą, už viršvalandžius ir kiekvienos šalies, kurioje vairuotojas pradėjo važiuoti, baigė savo darbą ar nakvojo, dienpinigius. Todėl mokėdamas tik už nuvažiuotus kilometrus, darbdavys nesumoka viso vairuotojo uždirbto atlyginimo. Beto nuo atlyginimo dažnai atskaitomi pinigai už sprogusias padangas, viršytas kuro normas (kurių tiksliai neįmanoma nustatyti dėl skirtingų kelio sąlygų, transporto kamščių ir t.t.), sunkvežimio gedimus, t.y. už tokius dalykus, kur nėra tiesioginės vairuotojo atsakomybės.
Šioms problemoms spręsti ir įsteigta minėta komisija.
Beto šiame Trišalės tarybos posėdyje aptarti ir kiti labai aktualūs Lietuvos dirbantiesiems klausimai – minimalios mėnesinės algos didinimas ir naujasis Lietuvos socialinis modelis.
Didelei Trišalės tarybos narių nuostabai, lig šiol nėra galutinio naujojo socialinio modelio varianto, kuris įneš daug permainų darbo santykiuose.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai pristatė klausimą dėl minimalios mėnesinės algos didinimo.
Pagal Tarptautinės darbo organizacijos konvenciją, kurią Lietuva yra ratifikavusi 1994 metais, minimalus mėnesinis darbo užmokestis turi sudarytis 50 – 60 procentų vidutinio šalies darbo užmokesčio, kuris šiuo metu Lietuvoje siekia apie 650 eurų (2243 litus).
Vieningos nuomonės šiuo klausimu nerasta, darbdaviai pasiūlė klausimą spręsti jau sudarytoje prie Trišalės tarybos darbo grupėje.
Trišalė taryba atmetė Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento Jono Guzavičiaus pasiūlymą viešinti visų įmonių dirbančiųjų ir vadovų atlyginimų vidurkius. Šis pasiūlymas buvo teikiamas, tam, kad sumažinti nelegalų verslą ir darbuotojams mokamus atlyginimus „vokeliuose“.
{phocagallery view=category|categoryid=285}