2022 lapkričio 22-24 d. Briuselyje vyko Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) organizuotas seminaras, skirtas smurto ir priekabiavimo darbe temai nagrinėti. Seminaro dalyviai, profesinių sąjungų atstovai iš Belgijos, Bulgarijos, Italijos, Lietuvos, Rumunijos, Slovakijos, Vokietijos , – dirbdami mažose grupėse ir bendrose sesijose, diskutavo apie tai, kaip jie supranta sąvoką „smurtas“, koks gali būti smurtas, kaip jis atsiranda darbo vietoje. Smurtas artimoje aplinkoje ir jį patiriančio žmogaus emocinė būsena bei kaip tai gali atsiliepti darbe. Diskutuota apie seksualinį priekabiavimą, gyvenime ir darbe. Smurtas gali būti fizinis, psichologinis, seksualinis ir ekonominis, kaip ir kodėl atsiranda smurtas. Kodėl smurtaujama ir kas yra galia. Kas žmogų įgalina, drąsina ir padeda atsitiesti. Kur galėtų kreiptis smurto ir priekabiavimo auka, kodėl dažnu atveju auka tyli? Koks galėtų ir turėtų būti profesinių sąjungų vaidmuo, sprendžiant smurto ir priekabiavimo klausimus. Kaip padėti aukai? – tai yra klausimai į kuriuso buvo ieškoma atsakymų.
Dalyviai sužinojo apie tarptautines institucijas, organizacijas, kurios yra priėmusios tarptautinius teisinius dokumentas, tai yra Jungtinės tautos, Tarptautinė darbo organizacija ir 190 konvencija. Europos Sąjungos direktyvos. Nepriklausoma ekspertė Jane Pillinga pateikė gerosios praktikos pavyzdžius, kaip per kolektyvines derybas ir kolektyvinius susitarimus galima pasiekti pažangos. Tokiuose sektoriuose, kaip transportas, sveikatos apsauga, socialinis darbas, darbuotojams, dažniau moterims, tenka patirti tiek vidinį (kolegos, viršininkas), tiek išorinį (klientai) smurtą bei priekabiavimą. Yra gerosios praktikos pavyzdžių, kai socialiniai partneriai pasirašo susitarimus, elgesio kodeksus. Gruzijoje profesinės sąjungos įgyvendino saugaus transporto iniciatyvą, darbdavys turi užtikrinti darbuotojams saugaus važiavimo į/iš darbo sąlygas. Jungtinėje Karalystėje įgyvendinta svetingumo sektoriuje iniciatyva „Parvežk mane saugiai namo“. Ši iniciatyva leido susitarti profesinėms sąjungoms su darbdaviais, kad darbuotojams, baigiantiems darbą vėliau nei 23 val. būtų organizuojamas pavežėjimas. Iniciatyvą „Parvežk mane saugiai namo“ įgyvendina ir Europos transporto federacija ir ragina jai priklausančias profesines sąjungas inicijuoti šią kompaniją savo šalyse. Daugiau pavyzdžių prisegamoje skaidrėje.
Rengiant ateities veiklas, Lietuvos profesinių sąjungų delegacija sutarė, jog profesinių sąjungų lyderiams ir nariams, ir daugeliui darbuotojų trūksta žinių šia tema. Todėl būtų tikslinga organizuoti mokymus. Mokymai galėtų vykti, bendradarbiaujant su Valstybine darbo inspekcija, galbūt su darbdaviais. Tuo labiau, kad nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo Darbo kodekso galbūt su darbdaviais. Tuo labiau, kad nuo lapkričio 1 d. įsigaliojo Darbo kodekso 30 str. 2 d. pakeitimai, susiję su mobingo, smurto ir priekabiavimo draudimu.
ETUI seminarą vedė lektorės Helen Nolan ir Paula Meji, organizavo Sylviane Mathy