Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkė Miglė Wantens atstovavo profesinės sąjungos narei, vienos didžiausių Klaipėdos miesto ligoninių vyr. slaugytojai, nagrinėjant darbo ginčo bylą Klaipėdos apylinkės teisme.
Vyr. slaugytoja, kuri Klaipėdos apygardos teismo sprendimu jau vieną kartą buvo grąžinta į darbą, vėl iš pareigų buvo atleista praėjus vos 1,5 mėnesio nuo jos grąžinimo į pareigas už neva jos padarytą šiurkštų darbo pareigų pažeidimą, nemokant jai išeitinės išmokos. Atleidimą ji laikė neteisėtu ir kreipėsi dėl savo pažeistos teisės į profesinę sąjungą „Solidarumas“.
Ieškiniu teismui buvo prašoma jos atleidimą pripažinti neteisėtu, grąžinti ją į pareigas, priteisti kompensaciją už priverstinės pravaikštos laiką ir atlyginti neturtinę žalą.
Klaipėdos apylinkės teismas 2022 m. gegužės 23 d. nusprendė profesinės sąjungos narės atleidimą pripažinti neteisėtu, priteisė jai iš VšĮ Klaipėdos respublikinės ligoninės vidutinio atlyginimo dydžio kompensaciją už priverstinės pravaikštos laiką nuo jos atleidimo (2021 m. birželio 18 d.) iki sprendimo įvykdymo dienos, bet ne ilgiau kaip už 12 mėn. ir atsižvelgdamas į tai, kad ji dirba ligoninėje nuo 1972 metų, taip pat priteisė šešių mėnesių vidutinio atlyginimo dydžio kompensaciją ir kompensaciją už neturtinę žalą, kurią ji patyrė dėl jos neteisėto atleidimo. Taigi, bendrai jai buvo priteista apie 28 800 eurų!
Būtina paminėti, kad teismas negrąžino profesinės sąjungos narės į pareigas, taikydamas Lietuvos Respublikos darbo kodekso 218 str. 4 dalies nuostatą, kad tuo atveju, jei ginčą dėl teisės nagrinėjantis organas nustato, kad darbuotojas į darbą negali būti grąžintas, kai to prašo darbdavys, darbo ginčą nagrinėjantis organas (teismas) priima sprendimą pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, priteisia išmokėti vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki teismo sprendimo įvykdymo dienos, bet ne ilgiau kaip už vienerius metus ir taip pat darbuotojui priteisiama kompensacija, kurios dydis lygus vienam darbuotojo vidutiniam darbo užmokesčiui už kiekvienus dvejus darbo santykių trukmės metus, bet ne daugiau kaip darbuotojo šeši vidutiniai darbo užmokesčiai.
Taip pat labai svarbu paminėti, kad teismas, įvertinęs konkrečiais bylos aplinkybes dėl atleidimo iš darbo už šiurkštų darbo pareigų pažeidimą, priteisė ieškovei neturtinę žalą, kuri šiuo atveju atlygintų patirtus neigiamus išgyvenimus dėl neteisėto atleidimo iš darbo.
Tokie teismo sprendimai turėtų įkvėpti visus, kurie abejoja ar verta ginti savo pažeistas teises teisinėmis priemonėmis ir būti profesinės sąjungos nariais.