Seime yra politinės valios stabdyti psichologinį smurtą darbe

autorius Ričardas

2022 m. rugsėjo 13 d. Seime vyko Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konferencija „Kaip nutraukti smurtą ir priekabiavimą darbe“, skirtą TDO konvencijos Nr. 190 ratifikavimui.

Diskusijų metu Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) atstovė Jolanta Bielskienė atskleidė pasibaisėtiną padėtį kai kuriose Lietuvos įmonėse ir ypač viešosiose įstaigose: liudininkai visada atsisako liudyti prieš darbdavį, nukentėję nuo psichologinio smurto atsiima savo pareiškimus, darbuotojai net apklausiami anonimiškai bijo atskleisti tiesą, nors darbo inspektoriai ir mato, kad darbovietėje yra negera psichosocialinė aplinka, o nukentėję darbuotojai dažniausiai pateikia skundus dėl patirto psichologinio smurto tik tada, kai išeina iš darbo.

Dažnai darbuotojai nepasitiki valstybinėmis institucijomis, kurios galėtų užkirsti psichologinį smurtą, o kreipiasi į žurnalistus, kurie gali tik parašyti daug skaitytojų sulaukiantį straipsnį.

Todėl, pasak jos, apginti darbuotojus yra labai sunku ir paragino profesines sąjungas aktyviau dirbti ginant darbuotojų teises, nes tik jos gali užtikrinti, kad darbo vietose Lietuvos įstatymai veiktų.

Lietuvos profesinės sąjungas „Solidarumas“ teisininkas Tomas Griškevičius atsakė, kad visuomenė dar gerai nesupranta kas yra psichologinis smurtas, o teisinė sistema Lietuvoje negali užtikrinti saugių darbo sąlygų darbuotojams kol nebus ratifikuota TDO konvencija Nr.190 ir kitos darbuotojams naudingos TDO konvencijos, kurios iš esmės pakeistų Lietuvos teisinę sistemą, ir tik tuomet darbuotojai galės apginti savo teises Lietuvos teismuose.

Jis stebėjosi, kad tokios valstybės kaip Somalis ar Mauricijus jau ratifikavo TDO konvenciją Nr.190, o Lietuva dar to nepadarė.

TDO Darbuotojų reikalų skyriaus, atsakingo už Europos ir Centrinės Azijos regionus, vadovas Sergejus Glovackas atsakė, kad mažų valstybių teisinė sistema yra paprastesnė todėl yra daug lengviau su ja suderinti TDO konvencijas.

Be to, nebūtinai vien tik TDO konvencijų ratifikavimas pagerina darbuotojų padėtį. Jis paminėjo Tadžikistaną, kuris ratifikavo daugiau TDO konvencijų nei Lietuva, bet darbuotojų padėtis ten nėra geresnė nei Lietuvoje.

S. Glovackas atskleidė, kad nepaisant profesinių sąjungų viešinamų problemų Lietuvos darbuotojų padėtis pasaulio mastu nėra tokia bloga kaip atrodo ir nuolatos gerėja bei paragino profesines sąjungas atsisakyti aukos vaidmens.

Jis pasidžiaugė, kad pirmą dieną vykusi konferencija atskleidė, kad Lietuvoje yra politinės valios ratafikuoti TDO konvenciją Nr. 190, o valstybinės institucijos ir politinės partijos jau daug daugiau bendrauja su profesinėmis sąjungomis nei tai buvo anksčiau.

Jis patarė profesinėms sąjungoms nesiblaškyti ir kol narystė nepasieks Skandinavijos profesinių sąjungų lygio sutelkti savo dėmesį į darbo santykių gerinimą.

Jonas Petraška atkreipė dėmesį, kad VDI atstovė ragina profesines sąjungas labiau rūpintis darbuotojų teisėmis, bet, pasak jo, VDI pati dažnai nepakankamai bendradarbiauja su profesinių sąjungų darbo inspektoriais.

VDI atstovė atsakė, kad padėtis keičiasi į darbuotojams naudingą pusę. Pamačius, kad švelnios priemonės“ darbdavių neveikia dabar jie baudžiami daug didesnėmis baudomis.

Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Regina Jarošienė paklausė ar TDO konvenciją Nr.190 ratifikavimas bus teisinės sistemos kūrimas „nuo stogo” ar „nuo pamatų”.

T. Griškevičius atsakė, kad TDO konvencijos ratifikavimas kurs naują teismų praktiką.

VDI atstovė Jolanta Bielskienė pasakė, kad teismų praktika bus tik vėliau , nes pirmiausiai reikia priimti tinkamus įstatymus ir užtikrinti, kad įstatymų būtų laikomasi.