2022 vasario 25 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis kreipėsi į Ministrę Pirmininkę I. Šimonytę, ragindamas į vyriausybinės darbo grupės rengiančios Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas sudėtį įtraukti profesinių sąjungų atstovą.
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei 2022 02 25 Nr. 10-19
DĖL PROFESINĖS SĄJUNGOS ATSTOVŲ ĮTRAUKIMO Į UŽSIENIEČIŲ TEISINĖS PADĖTIES ĮSTATYMO RENGIMO DARBO GRUPĘ
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ narius labai papiktino 2022 m. vasario 08 d. LR Trišalės tarybos posėdyje pasirodžiusi informacija, kad LR Vyriausybė, pažeisdama europinius socialinio dialogo principus, slapta nuo profesinių sąjungų, kartu su dalimi darbdavių organizacijų, susivienijusių į Verslo tarybą, jau daugiau nei pusė metų svarsto ir rengia LR Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, kurios palengvintų darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimą Lietuvoje.
Tokie Vyriausybės veiksmai, kai darbuotojams svarbūs su darbo santykiais susiję įstatymai ruošiami dvišaliu, o ne trišaliu formatu, nepakviečiant dalyvauti profesinių sąjungų, rodo LR Vyriausybės nepagarbą darbuotojus atstovaujančioms profesinėms sąjungoms ir tuo pačiu įžeidžia visus Lietuvos darbuotojus.
Prašome paaiškinti kodėl Vyriausybė ignoravo socialinius partnerius – profesines sąjungas, pažeidė europinius socialinio dialogo principus ir nepakvietė profesinių sąjungų atstovų į darbo grupę svarstyti LR Užsieniečių padėties įstatymo pataisas.
Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“ dažnai tenka bendraujant su darbdaviais ir Darbo ginčų komisijose ginti savo narių iš trečiųjų šalių teises nuo nesąžiningų Lietuvos darbdavių piktnaudžiavimo, verčiant juos dirbti blogesnėmis nei Lietuvos darbuotojai darbo ir apmokėjimo sąlygomis, gyventi Lietuvoje žmogaus orumą žeminančiomis sąlygomis arba padėti atgauti nesumokėtą darbo užmokestį.
Deja, dėl Lietuvos įstatymuose esančių spragų ir nepakankamos valstybinių institucijų kontrolės profesinėms sąjungoms ne visada pavyksta apginti darbuotojų iš trečiųjų šalių teises. Dar blogesnė yra darbuotojų iš trečiųjų šalių, kurie nėra profesinių sąjungų nariai, padėtis, nes nežinodami Lietuvos įstatymų ir valstybinės lietuvių kalbos jie dažnai tampa lengvomis nesąžiningų darbdavių aukomis, o grįžę į savo šalis socialiniuose tinkluose atskleidžia Lietuvoje patirtas neteisybes.
Tai kenkia ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos, kurios narė yra Lietuva, geram įvaizdžiui bei tarnauja priešiškai Kremliaus propagandai.
Kyla pavojus, kad Vyriausybė, paruošusi Užsieniečių teisinės padėties įstatymų pataisas be profesinių sąjungų dalyvavimo, gali padidinti socialinį dempingą Lietuvoje, kuris jau dabar yra pastebimas, ir dar pabloginti darbuotojų iš trečiųjų šalių darbo ir apmokėjimo sąlygas Lietuvoje.
Lietuvos profesinės sąjunga „Solidarumas“, ne vienerius metus gindama darbuotojų iš trečiųjų šalių teises Lietuvoje, turi sukaupusi nemažai patirties ir žinių, todėl prašome Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovą įtraukti į anksčiau minėtos Vyriausybės darbo grupės LR Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisoms rengti.
Pagarbiai
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis