2024 m. lapkričio 26d. Latvijos sostinėje Rygoje vyko Europos profesinių sąjungų instituto ETUI organizuotas seminaras tema ,,Profesinių sąjungų informavimo ir konsultavimo teisės Baltijos šalyse: kas tai ir kaip jas galima panaudoti, skatinant įmonės tvarumą?“, kuriame dalyvavo LPS ,,Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojai Jovita Pretzsch ir Algirdas Markevičius, koordinacinės tarybos nariai Bronius Bučelis ir Egidijus Pribušauskas, Lietuvių gestų kalbos vertimo centro darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Danguolė Dragūnienė, bei VVT darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas“ pirmininko pavaduotojas Liutauras Arnastauskas.
Seminaro dalyvius pasveikino Latvijos profesinės sąjungos LBAS viceprezidentė Ginta Oskaja, seminaro organizatoriai Aline Hofmann ir Dr. Sigurt Vitols.
Pirmoje seminaro dalyje informavimo ir konsultavimo teises Europoje ir Baltijos šalyse apžvelgė ETUI teisininkas Ioannis Katsaroumpas ir Alina Hofmann. Teisininkas atskleidė, kad Europoje yra labai daug teisės aktų, todėl kartais vertinant vieną ar kitą situaciją daromos klaidos, todėl būtina matyti visumą, remtis teismų sprendimais, teisės aktų aiškinimais. Jis atskleidė, kad jei darbuotojai nebuvo tinkamai informuoti pvz. dėl atleidimo iš darbo, jų darbo sutartis gali būti ir nenutraukta. Ateityje Europos lygmeniu planuojama parengti vientisą dokumentą dėl darbuotojų informavimo ir konsultavimo. Manoma, kad tokio dokumento parengimas gali užtrukti kelerius metus, bet jame būtų sudėta viskas kas yra būtina.
ETUI ekspertė Alina Hofmann pristatė situaciją Lietuvoje, Estijoje ir Latvijoje dėl darbuotojų atstovavimo. Paaiškėjo, kad geriausiai darbuotojai atstovaujami Lietuvoje.
Vėliau seminaro organizatoriai pakvietė dalyvius iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos atvirai pasikeisti patirtimi apie informavimo ir konsultavimo teises savo šalyse, apie tai kas veikia ir kas neveikia, bei kaip įgyvendinamos šios teisės?
Paaiškėjo, kad Lietuvoje yra geri įstatymai, tačiau jų nesilaikoma, o dėl informavimo, konsultavimo pažeidimų darbdaviai yra baudžiami piniginėmis baudomis.
Popietinėje sesijoje dalyviai buvo supažindinti su įmonių tvarumo ataskaitų teikimo ir įmonių tvarumo deramo patikrinimo direktyvomis. Dr. Sigurt Vitols atskleidė, kad šios Direktyvos yra Europos žaliojo kurso dalis. Tvarumo ataskaitų tiekimas jau nuo kitų metų bus privalomas Lietuvos darbdaviams.
Profesinių sąjungų patirtimi dėl tvarumo ataskaitų ir deramu patikrinimu pasidalino profesinių sąjungų atstovai iš LBAS, ,,Nokia“ ir ,,Systembolaget AB“. Pastarojoje bendrovėje buvo pasirašytas tarpusavio supratimo memorandumas tarp vadovo ir profesinės sąjungos, kuriame aptariami būtini klausimai tvarumui užtikrinti, vertinama kokia situacija yra ir tiekimo grandinėje. LBAS ekspertė pozityviai apžvelgė Latvijoje dokumentų skaitmeninimą. Paaiškėjo, kad Latvijoje yra sukurtas portalas, prie kurio prisijungus galima rasti bet kokį teisės aktą ir nuorodą iki kada galima pateikti pastabas, pasiūlymus ir t.t. tokiu būdu vykdomos viešos konsultacijos. Svarbu, kad tokia tvarka labai palengvina darbą ir sudaro galimybę dalyvauti teisėkūros procesuose. O jei susiduriama su darbuotojų teisių pažeidimais, skundus galima teikti valstybinei darbo inspekcijai, auditoriams, įmonių valdyboms, teismams.
Tuo atveju, jei pastebima, kad pažeidžiami teisės aktai ir nepavyksta vystyti dialogo, rekomenduojama kreiptis į Europos Komisiją, Europos socialinių teisių komitetą arba Europos semestro priežiūros instituciją TUSLO.
Europos profesinių sąjungų institutas ETUI planuoja vieną kartą metuose organizuoti tokio pobūdžio renginį į kurį būtų kviečiami Lietuvos, Latvijos ir Estijos profesinių sąjungų atstovai.
Seminaras buvo verčiamas lietuvių, estų, latvių ir anglų kalbomis.