2020 m. birželio 29 d. įvyko virtualus Lietuvos trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas, generalinis sekretorius Ričardas Garuolis.
Pirmiausia buvo svarstomas Minimamaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimo klausimas.
Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas pateikė tris Lietuvos ūkio vystymosi scenarijus. Jis pažymėjo, kad šiuo metu dar neaišku kuriuo keliu pasuks Lietuvos ir pasaulio ekonomikos todėl siūlė MMA didinimo klausimą atidėti liepos pabaigai, o gal net rugsėjo mėnesiui, kai paaiškės tikslesnės prognozės. Jis nematė nieko blogo, jei MMA klausimas būtų svarstomas ir pačioje metų pabaigoje.
Pasiūlymą atidėti MMA vėlesniam laikui palaikė darbdavių atstovai, kurie kaip visada skundėsi neaiškia verslo ateitimi. Asociacijos „Investor’s forum“ atstovė Rūta Skyrienė net siūlė palikti seną MMA, nes tik apie 10% jos asociacijos narių planuoja didinti savo darbuotojams atlyginimus.
Tuo tarpu profesinės sąjungos siūlė nelaukti ir jau dabar pritarti MMA didinimui, kuris pagal Trišalėje taryboje sutartą skaičiavimo būdą būtų padidintas iki 650 eurų „ant popieriaus“ t. y. 461 eurai „į rankas“.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė pažymėjo, kad dėl koronaviruso daugiausiai nukentėjo turizmas, viešbučiai, oro transportas, o laikinai paslaugų sektorius, tačiau kitos ūkio šakos nenukentėjo.
Ji atkreipė dėmesį, kad didesni atlyginimai padės greičiau atsigauti ūkiui, nes darbuotojai turėdami daugiau pinigų daugiau pirks ir taip skatins verslą bei mokesčių surinkimą. Ją stebino darbdavių nenoras didinti MMA, nors jie visuomet pabrėžia, kad savo darbuotojams minimalaus atlyginimo nemoka.
Tačiau Trišalės tarybos posėdžiui pirmininkavusi Vyriausybės atstovė Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė palaikė darbdavių pasiūlymą atidėti MMA klausimą kitam posėdžiui.
Toliau buvo svarstomas Valstybinės darbo inspekcijos pateiktas klausimas dėl socialinių partnerių atstovų netinkamo darbo Darbo ginčių komisijose.
Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Dalius Čaponas skundėsi, kad apie 30% socialinių partnerių atstovų ateina į darbo ginčų komisijos posėdžius nepasiruošę ir nepadeda spręsti darbo ginčų.
Jis pažymėjo, kad dabar socialinių partnerių atstovams mokamas didesnis atlygis, todėl valstybė iš jų laukia didesnės pagalbos.
Kristina Krupavičienė paprašė atsiųsti profesinių sąjungų atstovų, kurių darbas netenkina, sąrašą. Buvo apsvarstyti būdai kaip būtų galimą išspręsti šį klausimą.
Posėdžio pabaigoje buvo svarstomas socialinių partnerių atstovų paskyrimas į patariamuosius Europos komisijos komitetus.
Sutarta, kad iki liepos 10 d. profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijos pateiks savo suderintas atstovų kandidatūras.
Kitas Trišalės tarybos posėdis vyks liepos 21 d.