2024 m. lapkričio 12 d. Lietuvių gestų kalbos vertimo centro darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Danguolė Dragūnienė nusiuntė Seimo Biudžeto ir finansų komitetui prašymą skirti papildomas biudžeto lėšas 20 proc. padidinti gestų kalbos vertėjų algas, kurios yra tokios mažas, kad dėl norinčių studijuoti trūkumo greitai gali būti nutrauktas gestų vertėjų ruošimas, kai nori mokytis trys, baigia kursus tik vienas studentas.
LR Seimo Biudžeto ir finansų komitetui
DĖL GESTŲ KALBOS VERTĖJŲ DARBO UŽMOKESČIO DIDINIMO
Lietuvos Respublikos bei Europos Sąjungos teisės aktai (JT Neįgaliųjų teisių konvencija ir kt.) nustato, kad valstybė turi sudaryti sąlygas neįgaliesiems integruotis į visuomene, nebūti jai našta ir nesijausti atskirtais.
Tačiau, nepaisant ES politikos didinti fizinę negalią turinčių asmenų įtrauktį į socialinį gyvenimą ir darbo rinką bei skiriamų šiai integracijai europinių lėšų, klausos negalę turintiems asmenims šiuo metu kyla grėsmė, būti atskirtais nuo visuomenės, nes pradeda trūkti jų integracijai labai reikalingų gestų kalbos vertėjų.
Gestų kalbos vertėjai yra reta ir sunkiai išmokstama specialybe. Vien tik mokėti gestus nepakanka, kad būtų galima suprasti kurčiuosius. Kaip ir visose kalbose yra gestų kalbos dialektai ir juos suprasti gali tik didelę patirtis turintis gestų kalbos vertėjas. Ši specialybe daugumai jaunų žmonių neatrodo patraukli, nes reikalauja ilgų metų praktikos. Dėl augančių darbo apimčių ir mažėjančio gestų kalbos vertėjų skaičiaus jie negali specializuotis ir turi išmanyti visų sričių terminus (medicinos, teisės, matematikos ir kt.), o dirbdami savo darbą jie patiria daug stresinių situacijų.
Gestų vertėjų profesijos mokoma tik Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakultete. Mūsų duomenis, jei 2021 m. ją rinkosi 12 studentų mokytis gestų vertėjų, tai 2024 m. pasirinko tik trys studentai, o baigė tik vienas.
Kyla grėsmė, kad dėl norinčių studijuoti studentų trūkumo Vilniaus kolegijoje gali būti sustabdytas gestų vertėjų ruošimas.
Todėl norint pritraukti jaunimą dirbti šį atsakingą ir labai svarbų neįgaliųjų integracijai į visuomenę darbą, būtina jiems pasiūlyti patrauklius atlyginimus.
Dabar Lietuvių gestų kalbos centre vietoje reikiamų 115 dirba 109 lietuvių gestų kalbos vertėjai. Vidutinis gestų kalbos vertėjo darbo užmokestis sudaro 1314,70 eurų „į rankas“ ir yra mažesnis nei vidutinis šalies darbo užmokestis (VDU), kuris 2024 m. II ketvirtį buvo 1352 eurai „į rankas“, o tik pradedantis dirbti gestų kalbos vertėjas uždirba tik 981 eurų „į rankas“.
Šiuo metu gestų kalbos vertėjų atlyginimas yra nekonkurencingas ir taps dar mažiau konkurencingas kitais metais, kai pagal visas prognozes Lietuvos VDU 2024 metais augs 7-9 proc. ir viršys 1450 eurų „į rankas“.
Norint išvengti gestų kalbos vertėjų trūkumo būtina didinti atlyginimų vidurkį bent 20 proc., tam skiriant jų darbo užmokesčiui papildomai 590 000 eurų kitiems metams.
Pagarbiai
Lietuvių gestų kalbos vertimo centro darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Danguolė Dragūnienė