Priežastys kodėl laikinai konservuojama „Lifosos” gamykla

autorius Ričardas

2023 m. liepos 3 d. AB „Lifosa” valdybos pirmininkas Markas Hechleris (Marc Hechler) paskelbė pranešimą, kad nuo 2023 m. spalio 1 d. ketinama laikinai konservuoti šią gamyklą ir atleisti iš darbo daugumą gamyklos darbuotojų. Tokiu būdu įmonės vadovybė siekia sumažinti nuostolius, kuriuos patirtų, nes ,jei toliau taip dirbtų, gamykla bankrutuotų.

Pranešime rašoma, kad norint, kad AB „Lifosa” gamykla veiktų nenuostolingai, jai būtina dirbti didesniu nei 60 proc. pajėgumu, tačiau Lietuvos Vyriausybės įmonei taikomos, „neproporcingos” ir „perteklinės” priemonės neleidžia užpirkti pakankamai žaliavų, kad įmonė galėtų veikti visu pajėgumu ir parduoti didelę paklausą pasaulyje turinčias trąšas.

Nustojus veikti gamyklai darbo netektų dauguma iš 909 darbuotojų, kurių atlyginimų vidurkis yra didesnis už šalies vidurkį – 1800 eurų ir sudaro apie 2400 eurų.

AB „Lifosa” yra viena didžiausių Lietuvos įmonių, kuri kiekvienais metais sumoka apie 40 mln. eurų mokesčių ir yra svarbi paklausių azoto -fosforo trąšų gamintoja pasaulinėje rinkoje. Todėl sustabdžius gamyklos darbą kalio trąšų kainos išaugtų visame pasaulyje, brangindamos ir žemės ūkio produkciją.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė K. Krupavičienė 2023 m. liepos 5 d. kreipėsi į Lietuvos Prezidentą G. Nausėdą ir Ministrę Pirmininkę I. Šimonytę ragindama „rasti tinkamus sprendimus, būtinus įmonės tolesnei veiklai užtikrinti”. Skaityti čia.

Pritaikius europines sankcijas AB „Lifosa” savininkui iš Rusijos Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” kreipėsi į Lietuvos Prezidentą ir Vyriausybę, ragindama nestabdyti šios gamyklos veiklos, o ją nacionalizuoti ir dalį gauto pelno skirti Ukrainos paramai. Skaityti čia.

Visą AB „Lifosa” valdybos pirmininko pranešimą skaityti žemiau.