2023 m. lapkričio 13 d. 11.30 val. prie Seimo, kuris tuoj svarstys kitų metų biudžetą, Migracijos departamento darbuotojų profesinė sąjunga ir Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ rengia piketą „Ar reikalingas Lietuvai Migracijos departamentas?“, reikalaujant adekvačiai didinti Migracijos departamento darbuotojų darbo užmokestį, skiriant 3.3 mln. eurų Darbo užmokesčio fondui t. y. 1.6 mln. eurų daugiau nei siūlo Vidaus reikalų ministerija. Profesinės sąjungos įspėja, kad pakankamai nepakėlus atlyginimų. darbuotojai pradės masiškai išeiti iš darbo, o svarbaus nacionaliniams saugumui Migracijos departamento veikla bus sužlugdyta.
LR Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei -Nielsen
LR Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionys demokratai frakcijos seniūnei Radvilei Morkūnaitei -Mikulėnienei
LR Seimo Lietuvos liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnui Eugenijui Gentvilui
LR Seimo Laisvės frakcijos seniūnui Vytautui Mitalui,
LR Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Mišrios frakcijų seniūnei Aušrinei Norkienei
LR Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos” seniūnui Sauliui Skverneliui
LR Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnei Orintai Leiputei,
LR Seimo Mišrios grupės frakcijos seniūnei Agnei Širinskienei,
PIKETO „AR LIETUVAI REIKALINGAS MIGRACIJOS DEPARTAMENTAS?“ REIKALAVIMAI
2023 m. lapkričio 13 d. 11.30 val. prie Seimo artėjant kitų metų biudžeto svarstymui Seime Migracijos departamento darbuotojų profesinė sąjunga ir Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ rengia piketą „Ar reikalingas Lietuvai Migracijos departamentas?“, reikalaujant adekvačiai didinti Migracijos departamento darbuotojų darbo užmokestį, skiriant 3.3 mln. eurų Darbo užmokesčio fondui t. y. 1.6 mln. eurų daugiau nei siūlo Vidaus reikalų ministerija.
Nuo 2021 m. Migracijos departamento darbo krūviai išaugo net tris kartus, o užsienio piliečių, kuriuos Migracijos departamentas privalo aptarnauti ir kontroliuoti, Lietuvoje padaugėjo daugiau nei du kartus, pasiekė 200 000 ribą, kuri auga ir toliau augs.
Mes nežinome kitos Lietuvos valstybinės institucijos, kurios darbo krūviai padidėjo tiek daug kaip Migracijos departamente.
Tačiau Migracijos departamento darbuotojų, kurie privalo mokėti užsienio kalbą ir turėti aukštąjį išsilavinimą, atlyginimai yra mažiausi Vidaus reikalų sistemoje ir yra vieni mažiausių tarp valstybinių įstaigų!
Atlyginimai išaugo tik dėl bazinio pareiginės algos padidėjimo ir minimalių koeficientų padidinimo pagal Nacionalinę kolektyvinę sutartį t. y. daug mažiau nei didėjo šalies vidutinis darbo užmokestis ir kainos.
Naujam atėjusiam darbuotojui siūlomas 731 eurų atlyginimas „į rankas“, o net 83 proc. Migracijos departamento darbuotojų, privalančių turėti aukštąjį išsilavinimą ir mokančių užsienio kalbas, atlyginimas „į rankas“ neviršija 1000 eurų t. y. daugiau nei trečdaliu mažesnis už šalies vidutinį darbo užmokestį!
Pagal atliktą 2022 m. apklausą tiek pat darbuotojų, dirbančių šioje Lietuvos, ES ir NATO valstybių nacionaliniam saugumui svarbioje įstaigoje, teigia patiriantys skurdą!
Dėl nekonkurencingų atlyginimų konkursai į laisvas darbo vietas Migracijos departamente dažnai neįvyksta, o jei įvyksta, dažniausiai tenka rinktis iš vieno į konkursą atėjusio kandidato, atitinkančio žemiausius reikalavimus.
Migracijos departamento darbuotojų darbo krūviai išaugo tris kartus, nes padaugėjo prašymų iš Ukrainos karo pabėgėlių, prieglobsčio prašytojų iš Rusijos, Baltarusijos ir trečiojo pasaulio, įsidarbinti norinčių užsieniečių.
Be to, nuo 2023 m. sausio 1 d. beveik dvigubai sutrumpėjo prašymų nagrinėjimo terminai, departamento darbuotojai pradėjo teikti migracijos paslaugos 34 Prašymų pateikimo centruose, išsidėsčiusiuose besivystančiose šalyse, ir buvo padidinti saugumo reikalavimai, išduodant leidimus gyventi Lietuvoje.
Todėl dėl didelio darbo krūvio ir atsakomybės už priimtus sprendimus bei padarytas klaidas, kurios atsiranda dėl padidėjusio viršvalandinio darbo, ir mažo atlyginimo, darbuotojai Migracijos departamente ilgai nedirba ir patys išeina iš darbo.
Migracijos departamento darbuotojų kaita nuo 2020 m. išaugo tris kartus! 2020 m. ji buvo 12 proc., 2021 m. – 14 proc. 2022 m. – 29 proc., o 2023 metų pirmąjį pusmetį pasiekė neleistiną 35.91 proc. dydį!
Migracijos departamente nuolat trūksta darbuotojų, todėl darbo krūviai, klaidų tikimybė likusiems darbuotojams dar labiau didėja, o darbuotojai neretai darbo metu neturi laiko net papietauti ir nuolatos dirba viršvalandžius.
Vidaus reikalų ministerijos pasiūlytas 15 proc. darbo užmokesčio padidinimas nesustabdys Migracijos departamento darbuotojo išėjimo iš darbo, nes net pusės departamento darbuotojų atlyginimai vis tiek bus mažesni nei 1000 eurų „į rankas“. Todėl darbuotojai dėl nekonkurencingų atlyginimų toliau išeis iš darbo į privatų sektorių ar į kitas valstybines institucijas, kuriose atlyginimai yra didesni, o darbo krūviai – mažesni.
Migracijos departamento darbuotojai laukia Seimo sprendimo dėl jų darbo užmokesčio didinimo. Jei kitais metais darbo užmokestis nebus didinamas 30 proc., darbuotojai tai supras kaip ženklą ieškotis darbo kitur.
Net jei ateityje būtų skiriamos papildomos lėšos atlyginimams, surasti reikiamos kvalifikacijos darbuotojus bus sunku ir užtruks, nes jų nėra daug, paruošti naujus užtrunka nuo pusės metų, o kai kuriuos specialistus – net dvejus metus.
Todėl darbuotojai pradės masiškai išeiti iš darbo, o Migracijos departamento veikla, kuri ir šiuo metu dėl didelių darbo krūvių negali tinkamai vykdyti jai valstybės pavestų funkcijų, bus paralyžiuota, dėl to:
1. Susilpnėtų Lietuvos, ES ir NATO valstybių nacionalinis saugumas, nes nebus galima tinkamai kontroliuoti užsieniečių buvimo Lietuvoje, priimti teisingus sprendimus, išduodant ar keičiant leidimus gyventi, išsiunčiant iš šalies, suteikiant ar panaikinant pilietybę ar prieglobsčio suteikimą, išaiškinant fiktyvias santuokas ir įmones, o į Lietuvą patektų nepageidaujami ir keliantys grėsmę šalies saugumui ir viešajai tvarkai asmenys.
2. Būtų padaryta finansinė žala Lietuvai, nes padaugėtų pralaimėtų bylų dėl laiku neišnagrinėtų prašymų, todėl valstybei reikės skirti daugiau lėšų padengiant teismo išlaidas ir mokant kompensacijas užsieniečiams.
3. Būtų surinkta mažiau rinkliavų į Lietuvos biudžetą. Trūkstant darbuotojų sumažėtų ne tik pajamų iš rinkliavų, bet ir būtų į biudžetą surinkta mažiau lėšų iš kitų mokesčių, kurie būtų gauti, jei Lietuvos įmonėms reikalingi trečiųjų šalių darbuotojai būtų įdarbinti laiku.
Paradoksalu tai, kad Migracijos departamento darbuotojai uždirba net dvigubai daugiau nei reikia Migracijos departamento išlaikymui!
Migracijos departamentas 2022 m. surinko į biudžetą įvairių rinkliavų už 33 860 887 eurų, o 2023 m. I pusm. – 16 842 112 eurų. Tuo tarpu metinis Migracijos departamento 2023 m. biudžetas yra 14 316 000 eurų, iš jų 11 076 000 eurų skiriama darbo užmokesčiui.
Padidinus darbo užmokestį tiek kiek prašo profesinė sąjunga atsirastų darbuotojų į laisvas darbo vietas, kurios yra neužimtos dėl nekonkurencingų atlyginimų, o pradėjus dirbti reikiamam darbuotojų skaičiui būtų surinkta daugiau mokesčių iš Migracijos departamento surenkamų rinkliavų, kurios padengtų darbo užmokesčiui skirtas papildomas lėšas.
Todėl raginame Seimo narius balsuoti, kad kitais metais Migracijos departamento darbo užmokesčio darbo užmokesčio fondui būtų skirta 3.3 mln. eurų daugiau, kad Migracijos departamento veikla nebūtų sutrikdyta, ir esant nenuspėjamai geopolitinei padėčiai, būtų užtikrintas didesnis Lietuvos, ES ir NATO valstybių nacionalinis saugumas, viešoji tvarka ir atsparumas galimoms grėsmėms, į valstybės biudžetą būtų surinkta daugiau mokesčių iš Migracijos departamento surenkamų rinkliavų, pagerėtų socialinė-psichologinė darbo aplinka, Migracijos departamento darbo efektyvumas, paslaugų kokybė ir sumažėtų darbuotojų kaita.