2023 m. spalio 10 d., 11.30 val. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Migracijos departamento darbuotojų profesinė sąjunga prie Vyriausybės rūmų nuo Operos ir baleto teatro pusės rengia piketus „Nežlugdykite Migracijos departamento!“.
Piketų reikalavimus skaityti žemiau.
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei 2023 10 10 Vilnius
LIETUVOS PROFESINĖS SĄJUNGOS „SOLIDARUMAS“ IR MIGRACIJOS DEPARTAMENTO DARBUOTOJŲ PROFESINĖS SĄJUNGOS PIKETŲ REIKALAVIMAI
2023 m. 11.30 val. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Migracijos departamento darbuotojų profesinė sąjunga prie Vyriausybės rūmų nuo Operos ir baleto teatro pusės rengia piketus „Nežlugdykite Migracijos departamento!“.
Šiuo metu kyla reali grėsmė, kad jau šiemet Migracijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas) dėl mažų darbuotojų atlyginimų ir todėl atsiradusio darbuotojų trūkumo bei žymiai padidėjusio jų darbo krūvio nebegalės tinkamai atlikti valstybės pavestų funkcijų ir užtikrinti, kad vykstant Rusijos agresijai Ukrainoje į Lietuvą ir Europos Sąjungą nepatektų nepageidaujami ir valstybės bei visuomenės saugumui pavojingi asmenys.
Migracijos departamento darbo krūviai auga apie 30 proc. per metus. Migracijos departamento „Call centras“ 2021 m. gavo 242 665 skambučių ir 33 036 elektroninių laiškų, 2022 m. – 394 694 skambučių ir 50 861 elektroninių laiškų, o per pirmą 2023 m. pusmetį – jau 211 690 (atsakyta 152 551) skambučių ir 36 959 elektroninių laiškų.
Dėl staigiai išaugusio darbų krūvio Migracijos departamento darbuotojai jau nebespėja atsakyti į klientų prašymus. Jei 2021 m. buvo neatsakyta į 5,7 proc. „Call centro“ skambučių, tai 2022 m. – 28,6 proc., o 2023 m. jau per pirmą pusmetį – net 27,8 proc.!
Migracijos departamente nuolatos trūksta apie 10 proc. darbuotojų.
Konkursai į laisvas darbo vietas Migracijos departamente dažnai neįvyksta dėl nekonkurencingų atlyginimų, o jei įvyksta, dažniausiai tenka rinktis iš vieno į konkursą atėjusio kandidato.
Tačiau dėl didelių darbo krūvių, kurie atsirado dėl gausėjančių prašymų iš Ukrainos karo pabėgėlių, prieglobsčio prašytojų iš Rusijos, Baltarusijos ir trečiojo pasaulio, įsidarbinti norinčių užsieniečių, nuo 2023 m. sausio 1 d. beveik dvigubai sutrumpėjusių jų nagrinėjimo terminų, padidėjusių saugumo reikalavimų, išduodant leidimus gyventi Lietuvoje, didelės atsakomybės už priimtus sprendimus ir padarytas klaidas, kurios atsiranda dėl išaugusių viršvalandinio darbo, bylų srauto ir reikalavimų greičiau jas išnagrinėti, kai atsiranda papildomi saugumo reikalavimai, bei neadekvataus atlyginimo, darbuotojai Migracijos departamente ilgai nedirba ir patys išeina iš darbo.
Darbą palieka ne tik neseniai priimti darbuotojai, bet ir patyrę, daugelį metų dirbę darbuotojai.
Migracijos departamento darbuotojų kaita nuo 2020 m. išaugo tris kartus! 2020 m. ji buvo 12 proc., 2021 m. – 14 proc. 2022 m. – 29 proc., o 2023 metų pirmąjį pusmetį pasiekė neleistiną 35.91 proc. dydį!
Finansavimas Migracijos departamentui, kuris yra nepaprastai svarbus Lietuvos, ES ir NATO valstybių nacionaliniams saugumui, nedidinamas, net nepaisant Seimo Nacionalinio saugumo komiteto 2021 m. lapkričio 10 d. posėdžio protokolinio nutarimo Nr. 104-P-70 padidinti Migracijos departamento finansavimą 2023 metams.
Tai stebina, nes Migracijos departamentas ne tik stabdo teroristų, Kremliaus agentų ir kitų pavojingų nacionaliniam saugumui asmenų patekimą į ES erdvę, bet ir iš valstybinių rinkliavų surenka net dvigubai daugiau lėšų nei reikia jo išlaikymui.
2021 m. Migracijos departamentas surinko 21 595 954 eurų, 2022 m. – 33 860 887 eurų, o 2023 m. I pusm. – 16 842 112 eurų.
Tuo tarpu metinis Migracijos departamento biudžetas yra 14 316 000 eurų, iš jų 11 076 000 eurų skiriama darbo užmokesčiui.
Migracijos departamentas surinktų dar daugiau mokesčių iš rinkliavų į valstybės biudžetą, o darbdaviai sumokėtų daugiau mokesčių, jei laiku įdarbintų reikiamus darbuotojus iš užsienio, Migracijos departamente padidinus darbuotojų skaičių.
Vidaus reikalų ministerija neatsižvelgė į Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pasiūlymą padaryti Migracijos departamento darbuotojų atlyginimus konkurencingais, ir nusprendė 2024 m. padidinti Migracijos departamentą finansavimą tik 2 mln. eurų, iš jų skiriant 1,6 mln. darbo užmokesčiui didinti.
Toks finansavimo padidinimas yra nepakankamas ir darbuotojų trūkumo problemos neišspręs, nes tik 15 proc. padidins departamento darbuotojų atlyginimus, kuriuos daug metų buvo vėluojama adekvačiai pakelti. Todėl dėl nekonkurencingų atlyginimų darbuotojai toliau masiškai išeidinės iš darbo.
Migracijos departamento darbuotojai jaučiasi valstybės, kuriai jie dirba, negerbiami.
Migracijos departamento darbuotojų, kuriems keliami reikalavimai turėti aukštąjį išsilavinimą ir mokėti užsienio kalbas, atlyginimai toliau išliks mažiausi Vidaus reikalų sistemoje ir vieni mažiausių valstybės tarnyboje.
Dar 2022 m. Migracijos departamente atliktas tyrimas atskleidė, kad net 83 proc. darbuotojų yra nepatenkinti savo mažu atlyginimu ir teigia patiriantys skurdą ar gyvenantys ties išgyvenimo riba. Šiais metais dėl tebeaugančių kainų ir didėjančių kitų sektorių darbuotojų atlyginimų tokių darbuotojų skaičius yra dar didesnis ir didės kitais metais, jei jų darbo užmokestis bus 15 proc. padidintas.
Šiuo metu net 84 proc. Migracijos departamento darbuotojų, kurių dauguma turi aukštąjį išsilavinimą ir moka užsienio kalbas, atlyginimai nesiekia net 1000 eurų „į rankas“ t. y. apie 30 proc. mažiau nei dabar yra šalies vidutinis darbo užmokestis, kuris skirtingai nei departamento darbuotojų algos auga kiekvieną mėnesį ir pagal Finansų ministerijos prognozes kitais metais padidės dar 6.5 proc., o infliacija dar augs mažiausiai 2,9 proc.
Todėl norint Migracijos departamento atlyginimus padaryti konkurencingais būtina juos didinti mažiausiai iki šalies vidutinio darbo užmokesčio dydžio t. y. 30 proc., o tai sudarytų 3.3 mln. eurų papildomų lėšų į 2024 metų Migracijos departamento darbo užmokesčio fondą.
Tam, kad darbuotojai iki 2024 m. neišeitų dirbti kitur, būtina skubiai, jau šiemet 30 proc. padidinti jų atlyginimus.
Šiuo metu susidarė palankios sąlygos tai padaryti, nes, Finansų ministerijos duomenimis, 2023 metų sausio–rugpjūčio mėnesiais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai gavo 11 295,8 mln. eurų arba net 8,4 proc. (872 mln. eurų) daugiau pajamų nei 2022 metų tuo pačiu laikotarpiu!
Jei nebus skubiai sprendžiami darbuotojų atlyginimų didinimo ir darbuotojų trūkumo pašalinimo klausimai, jau šį rudenį gali prasidėti masinis darbuotojų išėjimas iš darbo, kuris paralyžiuotų Migracijos departamento veiklą. Tai atneštų ekonominius nuostolius, susilpnintų Lietuvos, ES, NATO valstybių nacionalinė saugumą ir padarytų žalą tarptautiniam Lietuvos įvaizdžiui ir jos patikimumui ypač dabar, kai vyksta kaimyninės Rusijos agresija Ukrainoje, o geopolitinė pasaulyje padėtis yra nestabili.
Todėl reikalaujame Vyriausybę 30 proc. didinti Migracijos departamento darbuotojų atlyginimus, papildomai skiriant 3,3 mln. eurų lėšų į 2024 m. Migracijos darbo užmokesčio fondą.