2024 m. lapkričio 4 d. Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas” pirmininkė Regina Jarošienė ir Lietuvos Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė kartu su kitų septynių medikų profesinių sąjungų vadovais pasirašė atnaujintą Lietuvos nacionalinę sveikatos sistemos (LNSS) kolektyvinę sutartį, kuri pagerins darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas.
Pasirašydamas sutartį Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas specialiai padėkojo R. Jarošienei, kuri atstovavo derybose visas profesines sąjungas ir skyrė daug savo laiko ir pastangų kolektyvinės sutarties sudarymui.
Komentuodama atnaujintą kolektyvinę sutartį J. Keburienė sakė: „Džiaugiamės, jog pavyko suderėti, kad Greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojų darbo grafikai būtų sudaromi ne vienam, o trims mėnesiams, nes tai leis darbuotojams geriau planuoti savo laiką. Profesinių sąjungų nariai galės sveikatos būklei gerinti skirti tris dienas per metus, už jas jiems mokant vidutinį darbo užmokestį. Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai turės papildomą apmokamų kasmetinių atostogų dieną ir dabar galės ilsėtis 30 dienų per metus“.
Tačiau vertindama medikų atlyginimų didinimą jį buvo skeptiška.
„Keliomis dešimtimis padidintas medikų atlyginimas neišspręs medikų trūkumo Lietuvoje. Jis tik pristabdys darbuotojų išėjimą iš darbo. GMP dirba daugiausiai vyresnio amžiaus darbuotojai, kurie dažnai jau nebeturi kur išeiti, o jaunimas, dabar gerai mokantis užsienio kalbas, turi daugiau galimybių ir dirba arba kituose ūkio sektoriuose Lietuvoje arba išvyksta dirbti į užsienį, Kad to nebūtų medikams atlyginimus reikia didinti ne dešimtimis, o šimtais eurų“, – sakė J. Keburienė.
Ją papildydama R. Jarošienė sakė: „Norėčiau padėkoti Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ teisininkei Oksanai Strazdei, kuri negailėdama savo laiko daug padėjo, kad kolektyvinė sutartis būtų darbuotojams geresnė. Pavyko suderėti, kad pagaliau bus mokami priedai už pamainos perdavimą viešųjų įstaigų medikams, kurie dirba 24 val. pamainomis, o iškvietimai iš namų į darbą jau bus apmokami kaip viršvalandžiai t. y. pusantro karto daugiau. Kolektyvinė sutartis įpareigoja sudaryti įstaigos darbuotojų psichologinę gerovę užtikrinančią darbo aplinką, o kiekvienos įstaigos vadovas per keturis mėnesius nuo kolektyvinės sutarties pasirašymo turės parengti ir patvirtinti Darbuotojų psichologinės gerovės veiksmų planą. Vieną papildomą apmokamą poilsio dieną per mėnesį gaus darbuotojai, auginantys vaiką su negalia iki 18 metų“.
Tačiau ne visi kolektyvinėse derybose kelti uždaviniai buvo įgyvendinti:
„Nepavyko pasiekti, kad kolektyvinėje sutartyje esantis žodis „derinti“ joje būtų tiksliau apibrėžtas, nes dabar įstaigų vadovai jį gali vertinti savo nuožiūra ir dažnai klausimus, kuriuos turėtų suderinti ir aptarti su profesinėmis sąjungomis, sprendžia vieni, o profesinę sąjungą tik informuoja apie savo sprendimus,“- apgailestavo profesinės sąjungos pirmininkė.
„Atnaujintoje kolektyvinėje sutartyje yra numatyta daugiau galių profesinėms sąjungoms ir paskatų sudaryti kolektyvines sutartis įstaigos mastu. Dabar įstaiga turės skirti 0.5 proc.(anksčiau buvo 0,05 proc.), darbo užmokesčio fondo lėšų medikų kvalifikacijos kėlimui, o profesinė sąjunga turės teisę dalyvauti, skirstant šias lėšas. Labai svarbu, kad profesinės sąjungos būtų aktyvios ir prižiūrėtų, kad LNSS kolektyvinėje sutartyje įtvirtintų nuostatų būtų laikomasi, o sudarant įstaigų kolektyvines sutartis profesinių sąjungų narių teisės nebūtų pažeidžiamos. Todėl raginu visus medikų profesinių sąjungų pirmininkus būti budriais ir kylant bet kokiems klausimams kreiptis į mane. Tik veikdami kartu mes galime pasiekti, kad sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys darbuotojai turėtų tinkamas darbo ir apmokėjimo sąlygas“,- sakė Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos ,,Solidarumas” pirmininkė R. Jarošienė.
Visą Lietuvos Sveikatos sistemos kolektyvinę sutartį skaityti čia