2024 m. spalio 11 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kartu su kitų profesinių sąjungų pirmininkais pasirašė atnaujintą Nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuri įsigalios nuo 2025 m. sausio 1 d.
2022 m. spalio 10 d. pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis galioja iki 2025 metų pabaigos. Ji taikoma biudžetinių įstaigų darbuotojams, o nuo 2024 m. sausio 1 d. – ir valstybės, savivaldybės valdomų įmonių bei viešųjų įstaigų darbuotojams.
Sutarties sąlygose numatyta galimybė kasmet ją atnaujinti susitariant taikyti ir tiems profesinių sąjungų nariams, kurie jais tapo jau po sutarties pasirašymo.
Nacionalinė kolektyvinė sutartis numato.
Papildomos apmokamos atostogos savišvietai arba savanorystei
Pagal Darbo kodeksą darbuotojams už savišvietos dienas nėra apmokama, nebent kolektyvinėse sutartyse ar šalių susitarimu susitarta kitaip.
Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje nustatyta, kad profesinių sąjungų nariai kasmet, kol galios sutartis, galės išeiti 2 darbo dienomis ilgesnių atostogų savišvietai arba savanorystei ir už jas yra apmokama.
Papildomas atostogas išnaudoti reikia iki 2025 metų pabaigos. Jeigu papildomos dienos nepanaudojamos per šį laikotarpį, jos negali būti kaupiamos.
Tačiau darbuotojui išeinant iš darbo arba atleidžiant jį įstatymų nustatytais pagrindais, už nepanaudotas atostogas turi būti kompensuojama proporcingai tais metais dirbtam laikotarpiui.
Atostogos mokymuisi
Pagal Darbo kodeksą ilgiau nei 5 metus darbovietėje išdirbusiam darbuotojui, kuris mokosi pagal formaliojo ir (arba) neformaliojo švietimo (kai neformalusis mokymasis yra tiesiogiai susijęs su darbuotojo kvalifikacijos kėlimu) programas, už mokymosi atostogas, trunkančias iki dešimt darbo dienų per vienerius darbo metus, paliekama ne mažiau kaip pusė darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio.
Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje susitarta, kad sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams 5 metų taisyklė nėra taikoma, o apmokėjimas už mokymosi atostogas gali būti dosnesnis. Tai reiškia, kad darbuotojams, kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas arba dalyvauja neformaliojo suaugusiųjų švietimo programose, taip pat už dienas, kai profesinės sąjungos narys kelia kvalifikaciją, suderinęs su tiesioginiu vadovu, gali būti suteikiamos iki 10 darbo dienų mokymosi atostogos, mokant jiems vidutinį darbuotojo darbo užmokestį, arba iki 20 darbo dienų, apmokant pusę darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio. Profesinės sąjungos narys, norėdamas pasinaudoti šia garantija, turi pasirinkti iki 10 darbo dienų arba iki 20 darbo dienų mokymosi atostogas. Norint pasinaudoti šia galimybe, darbdaviui reikia pristatyti pažymą apie mokymąsi.
Dienos sveikatai gerinti. Profesinės sąjungos narys, pasijutęs prastai ar susirgęs, gali pasinaudoti atostogomis iki 5 dienų sveikatai gerinti, mokant už jas jo vidutinį darbo užmokestį.
Skaityti žemiau.
SUSITARIMAS DĖL 2022 M. SPALIO 10 D. NACIONALINĖS KOLEKTYVINĖS SUTARTIES NR. PV3-626 PAKEITIMO
2024 m. spalio 11 d. Nr. Vilnius Lietuvos Respublikos Vyriausybė, atstovaujama Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, veikiančios pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. spalio 7 d. nutarimą Nr. 1010 „Dėl įgaliojimų pasirašyti nacionalinę kolektyvinę sutartį suteikimo“, ir nacionalinės profesinių sąjungų organizacijos – Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga, Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, veikiančios pagal savo įstatus, (toliau kartu – Šalys) vadovaudamosi Lietuvos Respublikos darbo kodekso 199 straipsniu ir 2022 m. spalio 10 d. nacionalinės kolektyvinės sutarties Nr. PV3-626 (toliau – Sutartis) 34 punktu, sudaro Susitarimą dėl Sutarties pakeitimo ir susitaria:
1. Pakeisti Sutarties 13 punktą ir jį išdėstyti taip: „13. Vyriausybė įsipareigoja kartu su Lietuvos Respublikos 2025 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu pateikti informaciją apie lėšų poreikį papildomoms Sutarties II skyriuje profesinių sąjungų nariams numatytoms garantijoms įgyvendinti.“
2. Susitarimas, išskyrus jo 1 punktą, įsigalioja nuo 2025 m. sausio 1 d. ir yra neatskiriama Sutarties dalis.
3. Susitarimo 1 punktas įsigalioja nuo jo pasirašymo momento.
4. Pakeisti Sutarties 1 ir 2 priedus ir juos išdėstyti nauja redakcija (pridedama).
5. Susitarimas sudarytas lietuvių kalba ir pasirašytas Šalių kvalifikuotais elektroniniais parašais.
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas
Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Alvydas Dambrauskas
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė
Įstaigų sąrašą, kurioms taikoma Nacionalinę kolektyvinę sutartis, Priedas Nr. 1
NKS priedai, su įstaigų ir įmonių, kurioms taikoma Nacionalinė kolektyvinė sutartis, sąrašai:
https://www.lps.lt/wp-content/uploads/2024/11/Sutarties-2-priedas-1-1.pdf
https://www.lps.lt/wp-content/uploads/2024/11/NKS-sutarties-1-priedas-2.pdf
Nacionalinę kolektyvinę sutartį skaityti čia