Norint išsaugoti darbo vietas AB „Lifosa” reikia skubių valdžios veiksmų

autorius Solidarumas

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas” kartu su Nepriklausoma AB „Lifosa” darbuotojų profesine sąjunga liepos 26 d., 12 val. V. Kudirkos aikštėje Vilniuje rengia mitingą, kuriame norime informuoti visuomenę apie vangias valdžios pastangas užkirsti kelią darbuotojų atleidimams, darbo vietų naikinimui, biudžeto pajamų išsaugojimui bei pareikalauti LR Vyriausybės tvirtos ir aiškios pozicijos dėl AB “Lifosa” darbuotojų likimo.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas”, atstovaudama savo narių – AB „Lifosa” darbuotojų interesams, pakartotinai kreipiasi į Lietuvos Respublikos valdžios institucijas, reikalaudama išsaugoti per 900 AB „Lifosa“ darbo vietas, darbuotojų ir jų šeimų pajamas.

„Esame pasipiktinę Vyriausybės abejingumu ir neveiksmingumu, kai vengiama prisiimti atsakomybę ir įvertinti tai, kokius didžiulius nuostolius patirs Lietuva, sustabdžius vienos iš didžiausių Lietuvos įmonių veiklą. Mūsų netenkina iš Vyriausybės kanceliarijos gautas atsakymas apie mūsų 2023 liepos 5 d. kreipimosi persiuntimą ministerijoms. Reikalaujame, kad Užsienio reikalų ministerija, Finansų ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, savo kompetencijų ribose imtųsi visų diplomatinių, politinių, ekonominių priemonių, kad būtų pašalintos perteklinės kliūtys, dėl kurių įmonė nebegali tęsti veiklos, – sako Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė.

„Sakiau ir sakau, kad man rūpi kiekvienas Kėdainių krašto gyventojas. Bendrovėje „Lifosa“ dirba per 900 žmonių, tad jų gerovei savivaldybės vadovai nėra abejingi. Tikrai reikia ieškoti galimybių padėti „Lifosai“ susidoroti su iškilusiais iššūkiais nepažeidžiant sankcijų paketo bei rasti sprendimus, kad būtų užtikrintas bendrovės veiklos tęstinumas“, – sako Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis.

Atkreipiame dėmesį, kad kalbama apie gamyklos konservavimą ir jau prasideda darbuotojų atleidimo procedūros. Todėl reikalaujame iš valdžios pastangų rasti sprendimus, kurie leistų įmonei dirbti visu pajėgumu ir išsaugoti darbo vietas bei mokesčių įplaukas į šalies biudžetą. Aiškiai matome būtinybę skubių ir neatidėliotinų sprendimų, nes priešingu atveju beveik tūkstantis žmonių nedideliame Kėdainių mieste neteks pajamų, nukentės ir jų išlaikomi šeimos nariai.

Primename, kad nuo 2022 m. kovo 9 d. kuomet buvo pradėtos taikyti sankcijos įmonės darbuotojų skaičius jau sumažėjo 10 proc., o Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” palaikomas ekspertų siūlymas bendrovę nacionalizuoti liko neišgirstas.

2023 m. liepos 3 d. AB „Lifosa” valdybos pirmininkas informavo valdžios institucijas, jog bendrovė, įvertinus teisinius, ekonominius ir socialinius su sankcijomis susijusius veiksnius, nuo spalio 1 d. ketina inicijuoti gamyklos laikino konservavimo procesą. Kaip teigiama bendrovės pranešime, Lietuvos valdžios institucijų taikomos priemonės AB„Lifosa” atžvilgiu yra neproporcingos bei perteklinės ir dėl jų tolesnė įmonės veikla tapo ekonomiškai neįmanoma. Tuo tarpu, bendrovės „EurChem Groups AG”, kuriai priklauso AB „Lifosa”, kitos įmonės toliau sėkmingai veikia Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje. Tikime, kad teisinis reguliavimas vieningoje rinkoje turi būti vienodas visoms Europos Sąjungos šalims.