Ne- įteisintų „vokelių” mokėjimui viešojo transporto darbuotojams!

autorius Ričardas

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė  Kristina Krupavičienė kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę ir Seimo Socialinių reikalų komitetą, ragindama skubai uždrausti Lietuvos viešojo transporto vairuotojams mokėti priedus už „kilnojamojo pobūdžio darbą”, nes jie niekur „nesikilnoja” ir dirba savo savivaldybės ribose. Dėl tokių valstybės įteisintų vokelių”, nuo kurių neskaičiuojami mokesčiai, iš darbuotojų atimama dalis ligos, socialinių išmokų ir mažėja pensija!

Skaityti visą kreipimąsi žemiau.

Lietuvos Respublikos Vyriausybei                                                                          2022-05-05 Nr.

Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui

DĖL SIŪLYMO PRITARTI LIETUVOS RESPUBLIKOS DARBO KODEKSO 144 STRAIPSNIO PAKEITIMO PROJEKTUI NR. XIVP-1222

Atsižvelgiant į tai, kad LR darbo kodekse 144 str. 8 d. nustatytos kompensacijos už kilnojamo darbo pobūdį Lietuvos keleivių pervežimo sektoriuje daro didelį neigiamą poveikį darbuotojų socialinei ir ekonominei padėčiai bei nesąžiningų vežėjų yra naudojama konkurencinėje kovoje dalyvaujant konkursuose dėl keleivių vežimo vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais paslaugų teikimo, teikiame Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ poziciją. Matome, kad nesąžininga konkurencija daro nepataisomą žalą susisiekimo ir transporto sektoriuje esamiems socialinių partnerių susitarimams ar kolektyvinėms sutartims bei išstumia socialiai atsakingas įmones. Teigiamai vertiname ir iš esmės pritariame LR Seimo narių paruoštą Darbo kodekso 144 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1222, kuriam buvo pritarta po pateikimo, ir kuriuo nuo 2022-06-31 kilnojamo darbo pobūdžio kompensacija būtų netaikoma nuolatinį darbą dirbantiems ir keleivių pervežimą vykdantiems miestų ir tarpmiestinio susisiekimo maršrutų vairuotojams. Pažymime, kad pirmiau minėtas projektas iš esmės neprieštarauja Vyriausybei pateiktam įstatymo projektui.

Sutiktina, kad viešojo administravimo subjektai, įgyvendindami pavestus uždavinius, susijusius su ūkinės veiklos reguliavimu Lietuvos Respublikoje, privalo užtikrinti sąžiningą konkurenciją. Ūkio subjektams draudžiama atlikti bet kuriuos veiksmus, prieštaraujančius ūkinės veiklos sąžiningai praktikai ir geriems papročiams, kai tokie veiksmai gali pakenkti kito ūkio subjekto galimybėms konkuruoti. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad miestų ir tarpmiestinio susisiekimo maršrutų vairuotojų darbe neatsirado naujų aplinkybių ar darbo funkcijų, kurioms būtų taikomas padidėjusių išlaidų kompensuojamas ir jų taikymas siejamas tik su darbdavių siekiu išvengti apskaičiuoti ir sumokėti mokesčius į valstybės biudžetą bei įgauti konkurencinį pranašumo rinkoje.

Papildomai atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad Vyriausybė pritarė darbo kodekso pataisoms, kuriomis siūloma nuo 2023 metų birželio mėn. atsisakyti kompensacijų darbuotojams, kurie dirba lauke ar kurių darbas susijęs su kelionėmis bei važiavimu, tačiau keleivių pervežimo įmonėse ir toliau vietoj darbo užmokesčio didinimo naudojasi kompensacijos mokėjimo galimybe (nuo 2021-04-01 UAB „Vilniaus viešasis transportas“ įvedama kompensacija už kilnojamo darbo pobūdį).

Siūlome ir prašome Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos Respublikos Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto iš esmės pritarti ir palaikyti Darbo kodekso 144 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1222 bei nustatyti jo taikymą nuo 2022-06-31.

Pagarbiai,                                        

LPS „Solidarumas“ pirmininkė                                                                     Kristina Krupavičienė