Ne- Gegužės 1-osios šventės keitimui į Gegužės 3-ąją!

autorius Ričardas

Pasirodžius pranešimui, kad Seimo nariai Tomas Raskevičius, Laurynas Kasčiūnas, Žygimantas Pavilionis, Emanuelis Zingeris, Valdas Rakutis ir Paulė Kuzmickienė pateikė įstatymo pataisą, kuria Tarptautinė darbuotojų solidarumo ir Darbininkų globėjo Šv.Juozapo diena gegužės 1 d. taptų eiline darbo diena, o vietoj jos būtų švenčiama Lenkijos valstybinė šventė- Gegužės 3-iosios konstitucijos diena, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į juos, ragindama atšaukti savo pasiūlymą.

Seimo nariui Laurynui Kaščiūnui,

Seimo nariui Tomui Raskevičiui

Seimo nariui Paulei Kuzmickienei

Seimo nariui Emanueliui Zingeriui

Seimo nariui Žygimantui Pavilioniui

Seimo nariui Valdui Rakučiui

DĖL TARPTAUTINĖS DARBUOTOJŲ SOLIDARUMO  IR DARBININKŲ GLOBĖJO ŠV.JUOZAPO DIENOS PAVERTIMO EILINE DARBO DIENA

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ yra pirma Lietuvoje nuo komunistų partijos nepriklausoma profesinė sąjunga, kuri prieš 33-jus metus susikūrė kaip Sąjūdžio dalis. Mūsų profesinės sąjungos nariai aktyviai dalyvavo įvairioje Sąjūdžio veikloje atkuriant Lietuvos valstybingumą ir kovojant su antivalstybinių jėgų bandymais nuteikti Lietuvos darbuotojus prieš Lietuvos valstybę.

Atkūrus Lietuvos valstybę Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ atstovauja darbuotojų teises įmonių, nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu. Mūsų profesinė sąjunga yra Lietuvos Trišalės tarybos, Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC), Pasaulinės profesinių sąjungų konfederacijos (ITUC) narė.

Todėl mus nustebino Jūsų pasiūlymas paversti Tarptautinę darbuotojų solidarumo ir Darbininkų globėjo Šv. Juozapo dieną eiline darbo diena.

Norėtume priminti šios dienos kilmę ir svarbą.

1886 m. Čikagoje gegužės 1 d. prasidėjo streikas, kuris virto daugiatūkstantine demonstracija, reikalaujančią 8 valandų darbo dienos, kurią išvaikant žuvo protestuojantys darbuotojai. Vėliau ši diena tapo Tarptautine darbuotojų solidarumo diena, o 1955 m. Romos popiežius Pijus XII paskelbė Gegužės 1-ąją darbininkų globėjo Šv. Juozapo diena.

Tuomet buvo sakoma, kad siūlymas įteisinti 8 val. darbo dieną yra neįgyvendinamas populizmas, kuris sužlugdys ekonomiką ir pablogins darbuotojų gerovę. Tačiau tai nepasitvirtino ir XX amžiuje 8 valandų darbo diena tapo norma.

Tačiau nepaisant naujų technologijų, smarkiai padidinusios darbo našumą, XXI amžiuje darbuotojai vėl verčiami dirbti vis daugiau, o darbuotojai susiduria su naujais iššūkiais, kurie neleidžia gerinti darbuotojų darbo ir apmokėjimų sąlygų, nepaisant to, kad ekonomika ir įmonių pelnai auga.

Todėl visame pasaulyje profesinės sąjungos kiekvienais metais gegužės pirmą dieną rengia viešas akcijas, norėdamos atkreipti dėmesį į darbuotojams svarbias problemas, siekiant, kad jos būtų sprendžiamos.

Daug darbuotojams svarbių klausimų per šimtmetį buvo išspręsta, o Gegužės 1-oji buvo ir yra svarbi diena kada demokratinė visuomenė ir valdžia supažindinama su darbuotojų lūkesčiai ir reikalavimai.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ šiemet taip pat Lietuvos valdžiai pateikė mūsų valstybės darbuotojų problemas ir reikalavimus Gegužės 1-osios proga. Žiūrėti priedą.

Siūlymas paversti Gegužės 1-ąją darbo diena yra vertintinas kaip nedraugiškas Lietuvos darbuotojams, profesinėms sąjungoms ir Europos Sąjungos socialinei politikai veiksmas.

Urzulos fon der Liajen (Ursula von der Leyen) vadovaujama Europos komisija aiškiai pasisako už socialinės rinkos kūrimą Europos Sąjungos šalyse, kuris įmanomas tik užtikrinant socialinį dialogą, kuriame socialiniai partneriai- šalių vyriausybės, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovai gerbia vieni kitus ir ieško geriausių būdų spręsti problemas, atsižvelgdami į visų socialinių partnerių interesus.

Todėl, jei būtų įgyvendintas Jūsų pasiūlymas paversti Tarptautinę darbuotojų solidarumo ir Darbininkų globėjo Šv. Juozapo dieną  darbo diena, nukentėtų tarptautinis Lietuvos prestižas,  sustiprėtų nereikalingas susipriešinimas šalies viduje, kuris esant neaiškiai geopolitiniai situacijai vykstant Rusijos agresijai Ukrainoje, yra pavojingas ir naudingas tik nedraugiškų Lietuvai valstybių propagandai.

Atkreipiame dėmesį, kad siūlant Lietuvoje vietoj Gegužės 1-osios švęsti Lenkijos valstybinę šventę – Gegužės 3-iosios konstitucijos dieną, reikėtų žinoti, kad Lenkijoje Gegužės 1-oji taip pat yra nedarbo diena.

Taip pat atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Trišalė taryba, kurią sudaro Vyriausybės, ir didžiausių  darbdavių organizacijų ir profesinių sąjungų atstovai,  2020 m. sutarė atsisakyti antros Vėlinių dienos, kad Sausio 13-oji būtų paskelbta nedarbo diena.

Iki šiol Seimas šio Trišalės tarybos pasiūlymo neįgyvendino, todėl lauktume Jūsų paramos šiam Trišalės tarybos pasiūlymui įgyvendinti.  

Tikimės, kad šis mūsų aiškinamasis raštas padės Jums apsispręsti ir atšaukti Jūsų pasiūlytą įstatymo pataisą, kuri paverstų Tarptautinę darbuotojų solidarumo ir Darbininkų globėjo Šv. Juozapo dieną eiline darbo diena.

Pagarbiai

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė