Naujausi tyrimai rodo, kad mažas atlyginimas sukelia darbo jėgos trūkumą

autorius Ričardas

Naujausi tyrimai atskleidė, kad rekordinį darbo jėgos trūkumą Europoje sukėlė maži atlyginimai ir prastos darbo sąlygos.

Šiuo metu, kai laisvų darbo vietų kiekis Europoje yra rekordiškai aukštas, daugiau nei ketvirtadalis Europos Sąjungos (ES) įmonių pranešė, kad pernai negalėjo dirbti pilnu pajėgumu dėl darbo jėgos trūkumo!

ES vadovai ir verslo atstovai kaip pagrindinę to priežastį nurodo nepakankamą Europos darbuotojų profesinę kvalifikaciją. Teigiama, kad būtina kelti jų kvalifikaciją, reikalingą dirbti ateities pramonės šakose, nes tai yra esminė socialiai teisingo perėjimo prie „žaliosios“ ekonomikos sąlyga.

Tačiau neseniai paskelbti Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) tyrimai rodo, kad, tose ūkio šakose, kuriuose buvo prastesnės darbuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygos, lyginant su kitomis ūkio šakomis, darbo jėgos trūkumas 2019–2022 m. išaugo labiausiai!

Darbo jėgos trūkumas yra didžiausias tose įmonėse ir ūkio šakose, kuriose nebūtinai reikia aukštesnės kvalifikacijos.

Minėtas tyrimas padarė išvada, kad jei Europa ketina panaikinti darbo jėgos trūkumą, būtina didinti kolektyvinių sutarčių, kurios gerina darbuotojų darbo sąlygas, skaičių ir kelti atlyginimus bei darbuotojų kvalifikaciją.

Susiklosčius padėčiai, kai darbuotojų trūksta, kolektyvinės derybos padidina darbuotojų derybinę galią, todėl kolektyvinių derybų dėka padidėja jų atlyginimai ir pagerėja darbo sąlygos.

Tačiau, nepaisant darbuotojų trūkumo, pernai pusėje ES valstybių narių realusis darbo užmokestis sumažėjo, nors realusis įmonių pelnas išaugo!

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC)  ragina ES, kad pramonės finansavimas pagal „Žaliojo kurso“ pramonės vystymo planą priklausytų nuo to, ar šios paramos gavėjai rengia mokymus savo darbuotojų kvalifikacijai didinti įgūdžius, gerina savo darbuotojų apmokėjimą bei darbo sąlygas pagal kolektyvines sutartis.

ETUC generalinė sekretorė Ester Lynč (Esther Lynch) pareiškė:

„Darbdaviai negali rasti pakankamai darbuotojų, nes nesiūlo pakankamai gerų atlyginimų ar darbo sąlygų. Kaip sakė ( JAV prezidentas) Džo Baidenas (Joe Biden), atsakymas paprastas: mokėkite jiems daugiau.

Atėjo laikas Europos politikams liautis šokti apie mūsų darbo jėgos trūkumo priežastį ir nusiųsti šią aiškią žinią darbdaviams.

ES taip pat turėtų sekti JAV pavyzdžiu, kai viešasis įmonių finansavimas priklauso nuo jų įsipareigojimo mokėti darbuotojams deramą atlyginimą, sudaryti tinkamas darbo sąlygas ir galimybes kelti darbuotojų kvalifikaciją, taip pat įpareigoti vadovautis kolektyvinėmis derybomis.

Europa turėtų nustoti konkuruoti mažu darbuotojų atlyginimu ir prastomis darbo sąlygomis, o turi didinti našumą, investuodama į aukštesnę darbuotojų kvalifikaciją, aukštąsias technologijas ir aukštos kokybės darbo vietas“.

Nepaisant to, kad Lietuvoje pastoviai yra aukštas 6-7 proc. nedarbo lygis, didelė emigracijos iš Lietuvos, o šiuo metu didelis karo pabėgėlių antplūdis iš Ukrainos, Lietuvos darbdavių organizacijos dabar pradėjo ypač reikalauti palengvinti darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimą Lietuvoje.

Daugiau: Europos profesinių sąjungų instituto (ETUI) mokslininko Voiterio Cvyzeno (Wouter Zwysen ) straipsnis „Darbo trūkumas – nusigręžimas nuo blogų darbų“ skaitykite čia: https://www.etui.org/publications/labour-shortages-turning-away-bad-jobs