Mokymai darbuotojams su negalia

autorius Darius

2024 m. spalio 11-12-13 d. Palangoje vyko LPS ,,Solidarumas“ organizuojamas ir ES finansuojamas seminaras darbuotojams su negalia. Seminaro metu buvo atlikta darbo kodekso apžvalga ir pateikta informacija, kuri yra aktuali asmenims su negalia: darbo laiko apskaita, atostogos, stažas.

Pažymėtina, jog darbdavys turi kiekvienam darbuotojui sudaryti tinkamas, saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas (LR DK 158 str. 1 d.), o siekiant įgyvendinti tinkamą darbo sutarties vykdymą, sudarymą ir nutraukimą su darbuotoju, turinčiu negalią, darbdavys turi atsižvelgti į LR DK nustatytas darbuotojų garantijas. 

Remiantis LR DK, išskiriamos pagrindinės papildomos garantijos darbuotojams su negalia: 

Darbdavys turi pareigą tenkinti darbuotojo prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę,  dirbti darbuotojo pageidaujamu darbo laiko režimu, jeigu dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai nesudaro darbdaviui per didelių sąnaudų (LR DK 113 str. 1 d.).

Teisė dirbti nuotoliniu būdu – jeigu darbdavys neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas, jis privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu, darbuotojui pateikus prašymą pagrįstą negalia (LR DK 52 str. 2 d.).

Ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos – darbuotojams su negalia suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama penkias dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę). Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos penkių savaičių trukmės atostogos (LR DK 126 str. 3 d.).

Negalima be rašytinio darbuotojo sutikimo skirti budėti pasyviai ar budėti pasyviai namie. Viršvalandiniai darbai, darbas naktį ir budėjimai yra galimi tik su darbuotojų, turinčių negalią sutikimu ir tik jeigu to jiems nedraudžia sveikatos priežiūros įstaigos išvada (LR DK 117, 118, 119 str.).

Mamadienis/tėvadienis. Tėvai, auginantys 2 vaikus iki 12 metų, kai vienas jų ar abu turi negalią, gali pasinaudoti 2 laisvomis dienomis per mėnesį (arba sutrumpinti darbo laiką 2 valandomis per savaitę). Už šį laiką bus mokamas vidutinį jų darbo užmokestis (LR DK 138 str.).

Nemokamos atostogos. Jeigu darbuotojas turi negalią, augina  vaiką su negalia iki 18 m. arba slaugo asmenį su negalia, kuriam nustatytas nuolatinės slaugos būtinumas, darbdavys privalo tenkinti darbuotojo prašymą suteikti nemokamas atostogas. Jos negali būti ilgesnės nei 30 kalendorinių dienų per metus (LR DK 137 str.).

Ilgesnis įspėjimo terminas, nutraukiant darbo sutartį darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės. Darbo sutartis nutraukiama įspėjus darbuotoją su negalia prieš tris mėnesius, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – prieš šešias savaites (LR DK 57 str.).

Teisė nutraukti darbo sutartį dėl svarbios priežasties. Darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas, jeigu  darbuotojas negali tinkamai atlikti savo darbo funkcijos dėl ligos ar negalios. Nutraukiant darbo sutartį šiame straipsnyje nustatytu pagrindu, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką (LR DK 56 str.).

Parengė Lukas Čapas, LPS „Solidarumas“ teisininkas