Ministras Pirmininkas dalyvavo Trišalės tarybos posėdyje

autorius Ričardas

2025 m. vasario 18 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė, jos pavaduotojai Rimtautas Ramanauskas, Ričardas Garuolis, valdybos narys Vincas Kunca ir Koordinacinės tarybos narys Bronius Bučelis dalyvavo dalinai nuotoliniame Trišalės tarybos posėdyje, į kurį pirmą kartą nuo 2017 m. atvyko Lietuvos Ministras Pirmininkas.

Vyriausybės vadovas Gintautas Paluckas pareiškė, kad remia socialinį dialogą ir ketina reguliariai susitikinėti su Trišalės tarybos nariais.

Jis pažymėjo, kad Vyriausybės programos prioritetas yra Lietuvos konkurencingumo didinimas, kurį skatina biurokratinio reguliavimo mažinimas, darbuotojų kvalifikacijos kėlimas visą gyvenimą, teisingesnis mokesčių pertvarkymas ir  paskirstymas, kvalifikuotų darbuotojų imigracija, pritraukiant aukštos kvalifikacijos darbuotojus iš užsienio, atsižvelgiant į  nacionalinio saugumo užtikrinimą ir išvengiant socialinio dempingo.

K. Krupavičienė atkreipė dėmesį, kad profesinėms sąjungoms neužtenka vienos valandos trukmės susitikimo su Ministru Pirmininku kartu su darbdaviais aptarti darbuotojams rūpimus klausimus ir jų sprendimo būdus, todėl pasiūlė Ministrui Pirmininkui surengti susitikimą, kuriame dalyvautų tik profesinių sąjungų atstovai.

Ji pažymėjo, kad darbdavių atstovai dažnai supranta konkurencingumo didinimą, kaip atlyginimų mažinimą ir prieštarauja Minimalios mėnesinės algos didinimui, nors jis artimai susijęs su jau trisdešimts metų neišsprendžiama skurdo problema Lietuvoje.  

K. Krupavičienė paragino pagaliau sukurti Lietuvoje veiksmingas socialinį dialogo struktūras, nes jos didintų Lietuvos konkurencingumą, ir įgyvendinti mokesčių reformą, didesnio jų progresyvumo linkme.

Ji pasakė, kad nori valdomos migracijos, kuri apsaugotų vietinius darbuotojus nuo socialinio dempingo, kai jų atlygimai dėl užsieniečių įdarbinimo nustoja augti ir jie išeina iš darbo dirbti kitur, bei atkreipė dėmesį į didelį apie 10 proc. nedarbą Lietuvoje, kurį reikia mažinti.

Ministras Pirmininkas nustebo, kad profesinės sąjungos nori atskiro susitikimo su juo, nes prisipažino manęs, kad jo susitikimų Trišalėje taryboje turėtų užtekti, bet neprieštaravo pasiūlymui, atskleisdamas, kad jau buvo atskirai susitikęs su darbdavių atstovais ir su jais neblogai išsiaiškinęs įvairius dalykus.

G. Paluckas sutiko, kad konkurencingumui svarbūs ne tik atlyginimo dydžiai, pažymėdamas perteklinio reguliavimo mažinimą, kuris nekainuoja nei valstybei, nei darbdaviams.

Ministras Pirmininkas davė suprasti, kad atsargiai žiūri į Vidurinės Azijos darbuotojų įdarbinimą Lietuvoje dėl kultūrinių skirtumų ir iššūkių nacionaliniam saugumui. Pareiškęs, kad Lietuva valdomos migracijos neišvengs, jis prasitarė, kad šiuo klausimu dar bus išsamiai diskutuojama su profesinėmis sąjungomis.

Vėliau buvo aptarti Vyriausybės pasiūlymai, keičiantys socialinių partnerių atstovų skyrimo į Europos Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetą tvarką ir siūlantys socialiniams partneriams pateikti ne po dvi, o po tris kandidatūras, kuriuos profesinių sąjungų irt darbdavių atstovai atmeta kaip didinančius biurokratizmą ir varžančias socialinių partnerių laisves.  

Po to Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė pristatė Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo pagrindinius principus ir šiuo metu svarstomus jų pakeitimus.

Nutarta, kad kitas Trišalės tarybos posėdis vyks 2025 m. kovo 18 d.

Visą Trišahttps://www.youtube.com/watch?v=bKOcaCed5gYlės tarybos posėdį žiūrėti čia

Palikti komentarą