2017 m. lapkričio 15 d. nebegalėdami toliau pakęsti tvyrančio chaoso Lietuvos sveikatos apsaugoje ir artėjančios jos griūties medikai Vilniuje pertvarkė gaivališkai kilusį Lietuvos medikų sąjūdį ir įteisino jį kaip visuomeninę organizaciją, kuri neseniai internete išplatino peticiją, raginančią skubiai tvarkyti betvarkę susiklosčiusią per daugelį metų. Išrinkta Lietuvos medikų sąjūdžio taryba, kurią sudaro 21 narys. Viena šios tarybos nare tapo Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė.
Nepaisant to, kad Lietuvos BVP vienam gyventojui yra aukštesnis nei Latvijoje ir Estijoje, Lietuvoje gydytojų ir slaugių atlyginimai yra 30% mažesni nei šiose šalyse. Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų atlyginimai beveik nekilo nuo krizės laikų, tačiau reikalavimai ir atsakomybė jiems kasdien auga. Jei nebus imtasi skubiai taisyti padėtį, emigruos dar likę Lietuvoje gydytojai ir slaugės, o jų vietą užims imigrantai iš ES nepriklausančių šalių.
Jolanta Keburienės teigė, kad nors bendrai paėmus Ligonių kasos skiria daugiau lėšų ligonių gydymui, bet dėl sveikatos apsaugos sistemoje įsivyravusio chaoso ir nesibaigiančių reformų, kai kurios ligoninės gauna mažiau lėšų arba už jų suteiktas paslaugas išvis nesumokama, o darbuotojai negali gauti pinigų atlyginimų padidinimui.
Ji piktinasi, kad Sveikatos apsaugos ministerija nevykdo šakos kolektyvinėje sutartyje savo pasirašytų įsipareigojimų daugiau mokėti už darbą, neskirdami sutartų lėšų.
Neatsakingas reformų vykdymas kainuoja Lietuvos žmonių gyvybes ir sveikatą. Dirbdama Greitosios pagalbos slaugytoja Jolanta Keburienė pati kiekvieną dieną tai mato. Priėmus sprendimą vežti ligonius, patyrusius insultus ar infarktus, į didžiuosius miestus, jie dažnai pakeliui miršta, nes trūksta reanimacijai pritaikytų Greitosios pagalbos automobilių, o juose taupant lėšas atlyginimams dažnai dirba tik vienas Greitosios pagalbos darbuotojas, kuris fiziškai negali vienu metu atlikti ir dirbtinio kvėpavimo, ir širdies masažo. Pavyzdžiui, atvežti į Vilnių ligonį iš nuošalaus Anykščių rajono vienkiemio gali užtrukti net dvi valandas, jau nekalbant apie laiką, kurį Greitosios pagalbos darbuotojai sugaišta, atvykdami pas ligonį.
Lietuvos medikų sąjūdis jau susitiko su Seimo valdančiosios koalicijos atstovais, Ministru Pirmininku S.Skverneliu, Lietuvos Prezidente D.Grybauskaite.
Pateikiame Lietuvos medikų sąjūdžio manifestą.