Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” nariai lankėsi Austrijoje

autorius Solidarumas
austria

2018m. lapkričio 8-11d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ delegacija, susidedanti iš Lietuvos vandentvarkos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ narių Valerijos Jarukienės, Rimanto Gilvydžio, Jono Paulausko, Romos Tylienės ir Valstybinio socialinio draudimo profesinės sąjungos narių Jono Zinkevičiaus ir Vaidos Pakalniškytės, lydima pirmininkės pavaduotojos Jovitos Pretzsch viešėjo Austrijoje.

Pirmą vizito dieną, lapkričio 9 d., atstovai iš Lietuvos lankėsi vandentvarkos įmonėje viename iš Vienos priemiečių, kurioje įmonės vadovas Volfgangas Šercas (Wolfgang Scherz) ir jo kolega pristatė įmonės veiklas ir politiką.

Įmonės, kurios savininkai yra šešiolika bendrijų ir vienas celiuliozės fabrikas, metinė apyvarta sudaro 4,5 ml. eurų, o joje dirba 16 darbuotojų. Didelė dalis darbo yra automatizuota. Įmonė nesinaudoja Europos socialinio fondo lėšomis, bet gali gauti valstybės paramą, kuri siektų iki 13 proc. viso investicinio projekto sumos.

Vanduo Austrijoje kainuoja 2,5-3,5 euro už kubą. Mokestis už nuotekas skaičiuojamos pagal gyvenamąjį plotą. Nedidelio namo savininkas moka 15 eurų už nuotekų valymą. Profesinės sąjungos nario mokestis yra 1 procentas nuo išmokamo atlyginimo, daugiausiai – 25 eurai per mėnesį. Darbuotojai vandentvarkos įmonėje nėra įsteigę profesinės sąjungos, bet priklauso šakos profesinei sąjungai, kuri atstovauja jų interesus.

Po pietų lietuvių delegacija susitiko su profesinės sąjungos PRO-GE viceprezidente Klaudija Fryben (Klaudia Frieben) ir šios profesinės sąjungos atstove tarptautiniams ryšiams Martyna Šneler (Martina Schneller). Profesinė sąjunga PRO-GE atstovauja metalo, tekstilės, chemijos ir kitus pramonės darbuotojus ir vienija 230 000 narių.

Kaip tik tą dieną, kai lankėsi Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ nariai, nutrūko profesinių sąjungų derybos su darbdaviais dėl metinio darbo užmokesčio padidinimo iki 5 proc. Todėl ketinama nuo lapkričio 12 d. surengti įspėjamąjį savaitės trukmės streiką, kuris vyks 400 įmonių prie kurių vėliau prisijungs darbuotojai iš dar 1000 įmonių.

Įspėjamųjų streikų metu įmonėse vyks darbuotojų susirinkimai, kuriuose ir bus aptariami streiko reikalavimai. Austrijos profesinės sąjungos atstovės pasidalino patirtimi, kaip organizuoti streiką ir priminė, kad tarptautinė teisė tai garantuoja.

Derybų metu dalyvauja 80 derybininkų, sekretorių ir pagalbinių ekspertų, iš kurių tiesiogiai tik 20 sėdasi prie derybų stalo. Paskutinis derybų raundas truko 40 valandų. Visas derybų ir pasiruošimo streikui procesas yra plačiai nušviečiamas vietinėje spaudoje ir televizijoje. Profesinės sąjungos pirmininkas jau nuo 06.00 val. ryto tą dieną buvo pakviestas į radiją duoti interviu.

Kitą dieną delegacija iš Lietuvos susitiko su Austrijos profesinės sąjungos socialinės politikos ir socialinio draudimo atstove Dina Djalinous – Glac (Dinah Djalinous-Glatz), kuri pristatė Austrijos socialinę politiką ir pensijų sistemas.

Visoje Austrijoje gyvena apie 8,5 mln. gyventojų, o jų skaičius nemažėja dėl labai geros socialinės politikos. Austrijoje yra 2,3 mln. pensininkų. Pensinis amžius moterims yra 60 m., o vyrams 65 m.. Pensijos dydis sudaro 80 proc. buvusio atlyginimo. Minimali pensija yra 800 eurų, vidutinė 1500-1800 eurų, o gerai uždirbusio 2300 eurų vienam asmeniui per mėnesį. Pernai metais Austrijos Vyriausybė papildomai skyrė 6,5 mlrd. eurų tarnautojų ir dar tiek pat kitoms pensijoms didinti.

Vėliau profesinių sąjungų nariai iš Lietuvos lankėsi Austrijos Parlamente, kuriame pasėdžiauja tiek Federalinė taryba, tiek Nacionalinė taryba. Federalinė taryba susideda ir 61 renkamo Austrijos žemių atstovo, o nacionalinė iš 183 narių. Federalinėje taryboje balsuodami „už“ nariai turi atsistoti, o nacionalinėje užtenka rankos pakėlimo. Nemokamoje ekskursijoje buvo papasakota Parlamento istorija apie 1992 metų gaisrą kuomet sudegė rūmai ir prireikė 1 mln. tuometinių Austrijos šilingų jų atstatymui. Parodytos skaidrės ir salės, kuriose Parlamento nariai posėdžiauja, gali pasitarti mažose grupėse.

 

Parengė Jovita Pretzsch