2023 m. kovo 24 d. Vilniaus savivaldybės salėje įvyko Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Viešųjų pirkimų tarnybos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos atstovai.
Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Darius Vedrickas koordinacinės tarybos nariams papasakojo apie Viešųjų pirkimų tarnybos veiklą ir planus didinant viešųjų pirkimų skaidrumą ir efektyvumą. Pasak jo, valstybė viešiesiems pirkimams skiria apie 4 mlrd. eurų per metus, iš kurių pusė panaudojama statyboms, o likusi pusę beveik po lygiai padalinama skaitmeninimui ir sveikatos apsaugai. Kitiems poreikiams valstybė per Viešųjų pirkimų tarnybą beveik neperka.
Profesinių sąjungų atstovai reikalavo, kad vykdant viešuosius pirkimus įmonės, turinčios profesines sąjungas ir sudariusios kolektyvines sutartis, turėtų turėti privalumą, nes rūpinasi savo darbuotojais, lyginant su tomis įmonėmis, kurios kolektyvinių sutarčių neturi. Be šito reikalavimo, pirkimo konkursus laimi įmonės, kurios gali pasiūlyti mažiausią kainą, nes moka darbuotojams mažiausius atlyginimus ir neskiria pakankamai lėšų sudaryti jiems tinkamas darbo sąlygas.
D. Vedrickas pareiškė, kad yra įvairios viešųjų pirkimų rūšys ir kai kuriose srityse būtų galima suteikti papildomą privalumą įmonėms, kurios yra sudariusios kolektyvines sutartis.
Koordinacinės tarybos nariai piktinosi darbuotojų diskriminavimu dėl įstaigos statuso, nes viešųjų įstaigų darbuotojai, dirbantys tą patį darbą kaip ir kolegos savivaldybių ir valstybinėse įstaigose, negali pasinaudoti Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje numatytomis garantijoms.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ragino visa apimtimi išplėsti Nacionalinės kolektyvinės sutarties galiojimą ne tik viešosioms, bet ir privačioms įmonėms.
Daug klausimų dėl rengiamų Valstybės tarnybos įstatymo pataisų sulaukė Vidaus reikalų ministerijos Valstybės tarnybos politikos grupės vyresnysis patarėjas Andrianas Mečkovskis.
Paklaustas kodėl Vidaus reikalų ministerija siūlė trejiems metams „įšaldyti“ valstybės tarnybos darbuotojų darbo užmokesčio fondą, nors darbo užmokestis ir kainos Lietuvoje kiekvienais metais auga, A. Mečkovskis atsakė, kad, ministerijos nuomone, „neužšaldžius“ atlyginimų Lietuvos valstybė gali bankrutuoti.
Jis paaiškino, kad jau atsižvelgiama į profesinių sąjungų pasiūlymus ir Valstybės tarnybos įstatymo projekte turėtų išlikti profesinių sąjungų teisės, vertinant ir nustatant darbuotojų darbo atlyginimą, išbraukiamas pasiūlymas naikinti priedus už darbo stažą ir kt.
A. Mečkovskis ragino profesinių sąjungų atstovus aktyviai dalyvauti Seimo posėdžiuose svarstant šį įstatymą ir teikti savo pasiūlymus.