Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“: ar mokesčių reforma pakels atlyginimą už darbą?

autorius Ričardas

Ant Vyriausybės ir Seimo stalo gula mokesčių reformos dalis – Minimalios mėnesinės algos (MMA) ir Neapmokestinamųjų pajamų didinimui (NPD) valdžia užsitikrino socialinių partnerių paramą. Darbdavių ir darbuotojų organizacijos Trišalėje taryboje rado bendrą sutarimą su Vyriausybe.

Pritarta siūlymui, kad nuo 2024 m. sausio mėnesio MMA didėtų 10 proc. arba 84 eurais, nuo 840 eurų iki 924 eurų neatskaičius mokesčių. Neapmokestinamasis pajamų dydis kiltų 20 proc. nuo dabar esančių 625 eurų iki 750 eurų. 

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Kindurienė pastebi, kad MMA, mokamos tik už nekvalifikuotą darbą, didinimas niekaip nepaveiks pedagogų „į rankas“ gaunamų atlyginimų. Anot A. Kindurienės, nepaisant to, švietimo darbuotojai didėjant minimaliai algai gauna papildomą argumentą derybose dėl didesnio darbo užmokesčio – skirtumas tarp nekvalifikuoto ir kvalifikuoto darbo apmokėjimas turėtų apčiuopiamai skirtis.

„Tuo tarpu NPD didinimas daro įtaką pedagogų algoms, nors ir labai nedaug, tačiau visiems į rankas pinigų liks daugiau“, – sako A. Kindurienė.

Bazinio dydžio peržiūrėjimas, koeficiento didinimas – tik sėkmingi susitarimai su valdžia dėl šių dydžių didinimo ženkliai keičia mokytojų atlyginimus.

Lietuvos socialinių darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Alma Neverienė skaičiuoja panašiai – tik dėl NPD į rankas gaunamas atlyginimas socialiniams darbuotojams didės 43 eurais.

„Geresnis sprendimas, nei buvo pirminis pasiūlymas didinti tik MMA“, – pastebi A. Neverienė.

Socialinio draudimo darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Vincas Kunca skeptiškai vertina pačią NPD skaičiavimo metodiką. 

„Ji gana paini, ar bus keičiama, neaišku. Nuo 2023 m.. Valstybinės mokesčių inspekcijos pateikta NPD skaičiavimo tvarką buvo keičiama. Taigi, kaip bus po mokesčių reformos, matysime. 

Pateikiu supaprastintą pavyzdį: darome prielaidą, kad alga 1300 eurų per mėnesį, GPM nesikeičia, NPD didėja 160 eurų. Tokiu atveju alga dėl NPD padidėjimo „į rankas“ būtų 32 eurais didesnė. Bet kuriuo atveju, siūlymai dirbantiems pagal darbo sutartis yra palankūs,“ – skaičiuoja V. Kunca.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas tikina, kad didėjant minimaliai algai, darbdaviai turės peržiūrėti ir atlyginimus tiems kas uždirba tik šiek tiek daugiau nei nustatytas minimalus atlyginimas. Anot jo, tai ypač aktualu regionams, kur uždirbančių MMA yra daugiau – darbuotojų perkamosios galios didėjimas bus naudingas ir vietoje paslaugas teikiantiems verslams. 

„Gaunantiems mažesnes pajamas tikrai bus papildomas lašas oro – padidės gaunamos pajamos. Daugumoje įmonių regionuose darbo užmokesčiai siekia apie 1000 eurų. „į rankas“.  Tas nedidelis padidėjimas MMA kartu su NPD virs 709 eurais. už nekvalifikuotą darbą ir mes jau peržengiame skurdo ribą, kuri dabar 672 eurų. Šis rodiklis reiškia, kad žmonės nors ir kelis eurus, tačiau galės atsidėti taupymui, nenumatytoms išlaidoms. Kartu tai gera pamoka tiems darbdaviams, kurie atlyginimą nustato tik keliais eurais didesnį nei MMA – skaičiavimus teks atnaujinti. Kasmet, didinant NPD, kaip sutarta Trišalėje taryboje, realus darbo užmokestis augs ir  toliau“, – pastebi R. Ramanauskas

Mokesčių reformos sumanytojai, remdamiesi moksliniais tyrimais, tikisi, kad MMA didinimas prisidės ir prie nedarbo mažėjimo, nes didesnis atlygis skatina į darbo rinką sugrįžti ilgalaikius bedarbius. Tai ypač aktualu, kuomet skirtingų šaltinių duomenimis šalyje auga bedarbių skaičius. Per pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su praėjusių metų paskutiniu, bedarbių skaičius padidėjo beveik 20 tūkst.