Lietuvos GMP delegacijos viešnagė Latvijoje

autorius Ričardas

Draugystė su Latvijos Greitosios medicinos pagalbos (GMP) kolegomis prasidėjo tuo metu, kai mums Lietuvoje buvo neramu dėl artėjančios GMP pertvarkos, o Latvijos kolegos mitingavo dėl atlyginimų didinimo. Nuvykome į Latviją dalyvauti jų protesto akcijoje ir tuo pačiu išklausėme informaciją kaip jiems sekasi susijungus į vieną GMP tarnybą. Pasidarė ne tik aiškiau, bet žymiai ramiau.

Kvietimą atvykti ir iš vidaus susipažinti su Latvijos GMP gavau 2024 m. ankstyvą pavasarį. Tačiau rinkiminis laikotarpis, šakos kolektyvinės sutarties derybos ir į Latviją vyksiančios delegacijos sudarymas bei derinimas pareikalavo nemažai laiko, todėl kelionė įvyko tik 2024 m. birželio 18 d.

Latviai pakvietė atvykti iki Lietuvos 15 atstovų. Aišku, kad visiems profesinės sąjungos nariams aplankyti kolegas būtų buvę smagu, tačiau vien darbuotojų vizitas nebūtų buvęs pakankamai veiksmingas, todėl į delegacijos sudėtį buvo įtraukti Sveikatos apsaugos ministerijos bei GMP tarnybos administracijos atstovai.

Pačią sveikatos politiką formuoja politikai, todėl aktyviausiai dalyvaujantys sveikatos politikoje buvo kviečiami vykti kartu. Politikai keičiasi, o medikus puikiai atstovaujantis, tai pat sveikatos politiką formuojantis socialinis partneris – Lietuvos Medikų Sąjūdis yra tiesiog būtinas. Na ir viską plačiai bei įstatymo plotmėse matantys ir mus kuruojantys teisininkai.

Lietuvos delegaciją sudarė Auristida Gerliakienė, Viktorija Buzytė, Morgana Danielė, Valentin Gavrilov, Ilona Kajokaitė, Jolanta Keburienė, Valda Kiburienė, Orinta Leiputė, Rūta Ramoškienė, Andrej Rudanov, Justinas Stašys, Tomas Tomilinas ir Odeta Vitkūnienė.

Latvijos Neatidėliotinos pagalbos tarnybos (atitikmuo – Lietuvos GMP) būstinė yra valstybinės reikšmės saugomas objektas, todėl į jį patekti galima tik praėjus patikrą ir turint asmens dokumentą. 

Latvijos kolegos pristatė svečiams savo patirtis, ieškojimus ir atradimus, kuriais jie labai geranoriškai ir broliškai dalinosi.  

Latvijos Neatidėliotinos pagalbos tarnyba turi penkis nuotoliu konsultuojančius gydytojus, kurie nuo 17:00 iki 8:00 val. dirba ir per šventes, ir dar du konsultuojančius gydytojus, dirbančius visą parą. Jei dispečeris su skambinančiuoju kalbasi ilgiau nei 5 min., jis iš karto perduodamas konsultantui.

Dispečeris įtardamas, kad tai nėra GMP iškvietimas, įspėja, kad jei atvykę GMP medikai nustatys, jog buvo kviesta be reikalo, skambintojas turės už šį iškvietimą sumokėti 82 eurus. Latvijoje iki 2% visų GMP iškvietimų dėl jų nepagrįstumo yra mokami.

Požiūris į savo darbą, darbdavio santykius su darbuotojais

Mažinant naktimis budinčių GMP brigadų skaičių darbuotojams buvo padidintas atlyginimas, todėl finansiškai jie nenukentėjo.

Prieš dvejus metus Latvijoje buvo panaikinti GMP filialai ir pereita prie artimesnio valdymo. Tokiu būdu buvo sutaupyta lėšų net dešimčiai papildomų GMP brigadų įsteigti!

Apklausa atskleidė, kad net  80% GMP darbuotojų yra patenkinti savo darbu, atlyginimu, modernia ir lengvesne darbo įranga.

Latvijos GMP turi 352 automobilius, kurie yra trijų metų senumo su visa įranga, kuri maksimaliai pritaikyta GMP.  Pvz:. defibriliatorius LIFE PACK sveria tik 6 kg., kai mūsiškis – 12 kg..

GMP darbuotojai, turintys 20 metų stažą, sulaukę 55 metų gali išeiti į pensiją.

Visoje Latvijoje dirba 196 GMP brigados, kurių tarpe 146 brigados sudarytos iš 3 narių, o 31 brigada iš 2 narių. Dar yra 11 gydytojų brigadų ir 14 GMP pastočių.

Latvijos GMP biudžetas siekia 117,7 mln. eurų, o Lietuvos – apie 114 mln. eurų, nors Latvijoje gyvena 1,8 mln., o Lietuvoje – 2,8 mln. gyventojų. Be administracijos Latvijos GMP sistemoje dirba 2900 darbuotojų.

Nėra jokių pacientų pervežimų, išskyrus atvejus, kai reikia teikti pagalbą kelyje. Išgirdę apie padėtį Lietuvoje latviai net du kartus paminėjo, jog Lietuvos GMP yra labai, labai prabangus taksi.

Latvijoje GMP brigada į įvykio vietą turi nuvykti per 12 min. mieste, per 15 min. didmiestyje ir per 25 min. kaime.

Ką tik mokslus baigęs medikas trejus metus dirba trečiu GMP brigados nariu. Po to, jo laukia mokymai ir kvalifikacinis egzaminas, kurį išlaikius jis jau gali dirbti brigados vadovu. Mokymo centras Latvijoje yra vienas.

Ruošiamasi ir galimiems karo pavojams

Pernai net 130 Latvijos GMP bendruomenės medikų išklausė GMP pagalbos suteikimo mokymus daugybines traumas patyrusiems pacientams. Ši programa, bendradarbiaujant su kariškiais, kas mėnesį tęsiama iki šiol. Mokomasi NATO sąvokų, komandų, kad esant būtinybei medikai žinotų ką turi daryti karo atveju.

Susitikimas su Latvijos kolegomis praėjo labai šiltoje ir draugiškoje aplinkoje. Atrodė jog nuvykome pas labai senai lankytus artimuosius, kurie yra kupini geranoriškumo ir noro padėti, kad ir mūsų šalyje būtų taip pažangiai, kaip Latvijoje organizuojamas kiekvienam gyventojui labai svarbus GMP darbas. 

Lietuvos greitosios medicinos pagalbos profesinės sąjungos Solidarumas” pirmininkė Jolanta Keburienė