„Lietuva 2050 – labiau smalsu ar baisu?

autorius Jovita

2024 m. lapkričio 7 d., Vyriausybės rūmuose vyko diskusija apie Lietuvos ateitį „Lietuva 2050 – labiau smalsu ar baisu? Renginyje dalyvavo ir pranešimus skaitė L. Petkevičius „Dirbtinis intelektas“, Raimondas Kuodis „Sidabrinė ekonomika“, Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius J. Jakučinskas  „Mokymasis visą gyvenimą“ ir Algirdas Kaušpėdas. Renginyje dalyvavo nevyriausybinių organizacijų, profesinių sąjungų ir bendruomenių atstovai ir LPS ,,Solidarumas” pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch.

Paaiškėjo, kad valstybinių institucijų atstovai buvo nustebinti mokymo programos KURSUOK poreikiu, kiek daug žmonių norėjo pasinaudoti valstybės skiriama parama mokymams. Deja bet ši Europos Sąjungos skirta programa buvo prieinama tik asmenims iki 65 metų, tačiau jau nuo 2025 m. mokytis galės ir vyresni asmenys. Taip pat numatoma, kad nuo 2025 m. Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija daugiau finansuos vyresnio amžiaus žmonių švietimo projektus, bet vargu ar bus pajėgi finansuoti visą poreikį. Europos Sąjungoje šiuo metu vyrauja tendencija skatinti mokytis individualiai per individualias paskyras. Buvo paminėta, kad Italijoje daug dėmesio ir lėšų buvo skirta darbų saugos mokymams, ką iš esmės ir taip turi daryti darbdaviai.

Manoma, kad žmogaus darbingas amžius yra nuo 15 iki 64 metų., tačiau vis labiau siekiama išsaugoti vyresnio amžiaus asmenis darbo rinkoje. Todėl pagrindinis klausimas, kaip paskatinti žmones mokytis? Orus gyvenimas, švietimo klausimai turi būti labai stipriai akcentuojami. Siūloma kalbėti apie žmones, o ne apie pensininkus ir kviečiama diskutuoti apie sidabrinę strategiją paslaugų sektoriuje.