2025 m. vasario 5 d. „industriAll Europe“ (vert. Pramonė visiems) paragino savo narius susirinkti Briuselyje ir kartu paraginti Europos Komisiją parengti aktyvų ir tvirtą planą, kaip išlaikyti ir kurti geras pramonės darbo vietas Europoje. Dėl aiškios Europos pramonės strategijos ir plano trūkumo, blogų įmonių sprendimų ir vėluojančių investicijų į pramonę deindustrializacija nebėra grėsmė, o realybė didesnėje Europos dalyje.
2008–2023 m. ES gamyboje buvo prarasta 2,3 mln. darbo vietų, įskaitant beveik milijoną darbo vietų gamybos srityje. Dar šį rudenį dar tūkstančiai įmonių grasino uždaryti gamyklas ir sumažinti gamybą. Visą krizės mastą slepia trumpalaikės sutartys ir sutrumpintos darbo valandos, dėl kurių gali atsirasti net 4,3 mln. bedarbių.
Restruktūrizavimas vyksta ne tik tradiciniuose sektoriuose, bet ir naujose pramonės šakose, kurios buvo sveikinamos kaip ateities darbo vietų kūrėjos. Tai rodo pavojingą dabartinę padėtįį – esame kryžkelėje: vyksta deindustrializacija be veiksmų arba investicijų ir pramonės politikos stiprinimo. Nė viena šalis negali to išgyvebti viena,manoma, kad reikia europinių sprendimų.
ES griežtina savo fiskalines taisykles, sumažindama investavimo galimybes tuo metu, kai to labiausiai reikia. Savo ruožtu tarptautinės įmonės taiko pelno didinimo strategijas, pagrįstas spaudimu darbuotojams ir reguliavimo panaikinimu, o darbo jėgos ir įgūdžių trūkumas ir toliau kenkia pramonei ir yra didžiausias veiksnys prastesnės kokybės darbuose ir profesijose. Seni ekonomikos receptai greitai deindustralizuoja Europą.
Visoje Europoje vyksta streikai ir demonstracijos, įspėjantys dėl dramatiškų ateities perspektyvų. Grįžimas prie taupymo yra paskutinis dalykas, kurio dabar reikia. Dauguma Europos šalių neturi nacionalinių pramonės planų. Darbuotojai pyksta, kai mato, kad ribotas viešasis finansavimas įmonėms patenka tiesiai į akcininkų kišenes ir dividendus, užuot investuojamas į ateitį orientuotas, dekarbonizuotas gamybos priemones ir technologijas.
Štai kodėl „industriAll Europe“ paragino pramonės sąjungas visoje Europoje prisijungti prie vasario 5 d. Briuselyje ir reikalauti iniciatyvios Europos pramonės politikos, pagrįstos investicijomis, solidarumu, kokybiškomis darbo vietomis ir inovacijomis, laikantis įsipareigojimų klimato kaitos srityje.
Parengė Jovita Pretzsch, LPS ,,Solidarumas”