2024 m. sausio 8 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į Ministrę Pirmininkę, Seimo pirmininkę ir Vilniaus merą dėl sprogimo gyvenamajame name Vilniaus Viršuliškių mikrorajone, kai žuvo du žmonės.
Pareiškimą skaityti žemiau.
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei,
Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei – Nielsen,
Vilniaus miesto Merui Valdui Benkunskui,
DĖL SPROGIMO VIRŠULIŠKIŲ GYVENAMAJAME NAME
2024 m. sausio 2 d. įvykęs sprogimas Vilniaus Viršuliškių gyvenamajame name, kai žuvo du žmonės, sukrėtė visą Lietuvos visuomenę.
Šis atvejis atskleidė problemas, kurias būtina spręsti, kad tokie atvejai nepasikartotų, o jei jie įvyktų, pasekmės nebūtų tokios tragiškos.
Šiuo metu Lietuvoje trūksta apie 700 gaisrininkų, o dalies gaisrininkų kvalifikacija, ypač regionuose yra nepakankama. Būtina skirti tinkamą finansavimą, kad priešgaisrinės sistemos darbuotojų netrūktų, jų atlyginimai būtų orūs, o kvalifikacija atitiktų visus keliamus reikalavimus. Šiuo metų pradedančio dirbti atsakingą ir pavojingą darbą gaisrininko atlyginimas gali nesiekti net 800 eurų „į rankas“.
Dėl Rusijos agresijos Ukrainoje esant nestabiliai geopolitinei situacijai pasaulyje būtina ruoštis galimoms hibridinėms atakoms Lietuvoje, kurios galėtų sukelti dideles avarijas ne tik gyvenamuose namuose, bet ir gamybinėse patalpose, sandėliuose, logistikos centruose, todėl turi būti užtikrintas nepriekaištingas priešgaisrinės sistemos darbas ir jų galimybės greitai ir efektyviai šalinti pavojus.
Gyvenamojo namo sprogimas Viršuliškėse, sukeltas galimai psichinių problemų turinčio asmens, ir Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų užpuolimas, kurį 2023 m. gruodžio 12 d. Vilniaus rajone įvykdė psichinę negalią turintis asmuo, parodo, kad būtina peržiūrėti visą Lietuvoje esančią tokių asmenų priežiūros sistemą taip, kad visuomenė ir savo pareigas atliekantys darbuotojai būtų apsaugoti nuo tokių asmenų agresijos.
Tragiškos sprogimas Viršuliškėse pasekmės, kai visas namas tapo nebetinkamas eksploatacijai, kelia klausimus ar Lietuvoje yra tinkamai vykdoma gyvenamųjų namų inžinerinės sistemos priežiūra ir naujų gyvenamųjų namų perdavimo eksploatacijai tvarka. Būtina kelti reikalavimus statybos darbų kokybei ir griežtinti statybos darbų priežiūrą bei pridavimo eksploatacijai tvarką. Būtina visoje Lietuvoje įdiegti jau sėkmingai veikiančią STATREG statybininkų ID kortelę, kurios privalomas naudojimas žymiai palengvintų visų statybos darbų priežiūrą ir kontrolę.
Nepritariame skubiam ir neapsvarstytam privalomojo būsto draudimo mokesčio įvedimui. Valstybė turi užtikrinti, kad jį įvedus draudimo kompanijos negalėtų nepiktnaudžiauti nepagrįstai didindamos draudimo įmokas. Šis mokestis neturi didinti socialinės nelygybės ir skurdo, o valstybė turėtų dalinai arba pilnai subsidijuoti jį socialiai pažeidžiamiems asmenims.
Sprogimas Viršuliškėse, pavertęs gyvenamąjį pastatą netinkamu gyventi, yra neeilinis atvejis, todėl raginame Vyriausybę ir Vilniaus savivaldybę imtis neeilinių priemonių ir 30 butų netekusiems gyventojams nupirkti naujus būstus.
Šiuo metu verslas turi Vilniuje dar neparduotų butų, kurių vidutinė kainai yra iki 200 000 eurų, todėl Vyriausybė iš savo rezervo ir Vilniaus savivaldybė kartu galėtų šiam tikslui skirti iki 6 milijonų eurų.
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė