1908 m. kovo 8 d. Niujorke įvyko milžiniška demonstracija, kurios metu moterys reikalavo balsavimo teisių, didesnio ir vienodo su vyrais atlyginimo, sutrumpintos darbo dienos ir kitų svarbių moterims teisių. 1910 m. Tarptautinėje moterų konferencijoje Kopenhagoje buvo nutarta kasmet minėti kovo 8-ąją kaip Tarptautinę moters dieną, kurios metu moterys visame pasaulyje skirtų dėmesį kovai už savo teises ir rengtų protestus.
1975 m. Jungtinių Tautų Organizacija, minėdama Tarptautinius moters metus, paskelbė Kovo 8-ąją Tarptautine moters diena ir rekomendavo visoms šalims ją minėti pagal savo papročius ir tradicijas.
Nors moterys jau iškovojo teisę balsuoti rinkimuose ir gauti vienodą su vyrais atlyginimą, bet kova už moterų teisių įgyvendinimą nesibaigia.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2022 m. trečią ketvirtį moterų darbo užmokestis buvo 8.8 proc. , o Sodros duomenimis, – net 13.6 proc. mažesnis nei vyrų.
„Ypač sunkioje finansinėje padėtyje atsiduria moterys, kurios vienos augina vaikus, ir pensininkės, netekusios sutuoktinio. Būtent šios moterys sudaro didžiąją žemiau skurdo ribos gyvenančių Lietuvos piliečių dalį. Dėl Rusijos agresijos į Lietuvą atvyko daug karo pabėgėlių iš Ukrainos. Dauguma jų yra moterys su mažamečiais vaikais, kurių padėtis yra ypač sunki,“-teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė K. Krupavičienė.
Pasak jos, Lietuvoje vyresnio amžiaus ir moterys, auginančios vaikus, dažnai susiduria su diskriminavimu dėl lyties ir amžiaus priimant jas į darbą.
„Neretai darbdaviai nepriima į darbą ir jaunų moterų, nes nenori, kad jų darbuotojos išeitų iš darbo gimdymo atostogų ar slaugytų savo sergančius vaikus. Net priimtos į darbą Lietuvos moterys dažnai yra priverstos dirbti viršvalandžius, kad galėtų suteikti bent minimalias pragyvenimo sąlygas savo šeimoms ir vaikams, bei tuo pačiu nuskriausdamos juos, nebegalėdamos skirti jiems pakankamai savo dėmesio ir meilės.
Moterų darbo sąlygas dar labiau pablogino naujame Darbo kodekse atsiradusi suminė darbo laiko apskaita ir taip vadinamas budėjimas namuose, kai moterys nebegali planuoti savo laiko, pilnavertiškai pailsėti ir tinkamai vykdyti savo šeimyninius įsipareigojimus.
2023 metų pradžios Lietuvoje tėvai, auginantys vaikus iki trejų metų ir dirbantys valstybės ar savivaldybių įstaigose, turi teisę į sutrumpintą 32 valandų darbo savaitę už tą patį atlygį. Tačiau šių teisių neturi moterys dirbančios privačiose įmonėse. Negali būti moterų diskriminacijos pagal tai kokio savininko įmonėje jos dirba. Būtina keisti šią Lietuvos įstatymais nustatytą moterų diskriminaciją“,- piktinasi K. Krupavičienė.
Moterys dažnai susiduria su psichologiniu smurtu ir seksualiniu priekabiavimu darbe, todėl Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė ragina ratifikuoti Lietuvos jau pasirašytą Tarptautinės darbo organizacijos konvenciją Nr. 190 „Dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo“, kurios įgyvendinimas sudarytų saugias darbo sąlygas moterims.
Europos profesinių sąjungų dėka Europos Komisija 2019 metais patvirtino direktyvą Dėl tėvų ir prižiūrinčiųjų asmenų profesinio ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros Darbo ir asmeninio gyvenimo subalansavimo, kurioje numatytos priemonės, kurios padėtų užtikrinti moterims orias darbo ir gyvenimo sąlygas, leidžiančias neatsisakant savo, kaip moterų poreikių, dirbti ir užsidirbti, bei tinkamą socialinę ir sveikatos apsaugą moterims, jų vaikams ir jų šeimoms.
„Raginame Vyriausybę, Seimą ir kitas atsakingas valstybines institucijas užtikrinti, kad šios direktyvos nuostatos Lietuvoje būtų įgyvendintos, o vyrams – prisiminti, kad moterys yra vertos pagarbos ir meilės ne tik Kovo 8-ąją, bet ir kiekvieną metų dieną.
Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga noriu padėkoti profesinių sąjungų lyderėms, kurios nusipelno ypač didelės pagarbos, nes aukoja savo poilsio ir neretai šeimai laiką skirtą laiką, kad padėtų profesinių sąjungų nariams ir neatlygintinai dirba darbuotojų gerovei.
Lietuvos moterims linkiu solidarumo, optimizmo ir tikėjimo, kad kartu mes esame stiprios ir galime keisti mūsų gyvenimą,“- linki Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė K. Krupavičienė.