Koordinacinės tarybos posėdyje priimta rezoliucija dėl darbuotojų prarandamų pajamų

autorius Solidarumas
KT 2015 11 28 005pgr

2015 lapkričio įvyko LPS „Solidarumas” koordinacinės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo LR Seimo pirmininkės pavaduotojas Algirdas Sysas.

Algirdas Sysas pristatė Darbo Kodekso projekto svarstymą. Anot Seimo nario, Darbo Kodekso projektui pateikta per šimtą įvairių pasiūlymų iš įvairių organizacijų. Algirdas Sysas užregistravo Darbo Kodekso pataisas atsižvelgdamas į profesinių sąjungų pasiūlymus, dėl kurių nebuvo sutarta Trišalėje taryboje. KT nariai teigė, kad regionuose organizuoja susitikimus su Seimo nariais iš jų apygardų, kad galėtų pasakyti žmonių nuogąstavimus ir pamastymus dėl naujų darbo santykių.

LPS „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė pati dalyvauja tokiuose susitikimuose ir pristato naujojo Darbo Kodekso ginčitynas Darbo Kodekso nuostatas.  Susitikimai dėl Darbo Kodekso projekto vyko Klaipėdoje, Anykščiuose, Ukmergėje, Birštone, Druskininkuose, Palangoje, Elektrėnuose.

Kad nuosekliau stebėtume Darbo Kodekso projekto svarstymą,  Koordinacinė taryba delegavo Ričardą Garuolį, Vytautą Kašėtą, Algirdą Markevičių, Kristiną Krupavičienę, Jovitą Pretzsch, Ramutę Minkevičienę, Jurgitą Žiūkienę dalyvauti komitetų posėdžiuose, kai bus svarstomas Darbo kodekso projektas.  

Koordinacinės tarybos posėdyje buvo priimta rezoliucija dėl darbuotojų prarandamų pajamų ir svarstyti pasiūlymai dėl valstybės ir savivaldybių biudžeto. KT nariai teigia, kad pagal darbo sutartis dirbančių darbuotojų atlyginimai maži ir praktiškai nedidėja, trečdalis jų už darbą gauna minimalų mėnesinį atlyginimą, kuris dėl infliacijos ir kainų augimo įvedus eurą, nuvertėjo ketvirtadaliu. Darbdaviai atsisako pasirašyti kolektyvines sutartis, kuriose būtų aptartos galimybės didinti darbo užmokestį. Šiandien neturime jokio mechanizmo, kaip padidinti darbo užmokestį aukštos kvalifikacijos darbuotojams. Slaugytojų profsąjungos teigimu, jų algos yra minimalios, todėl neabejotinai didės slaugytojų migracija.

Nors Finansų ministerijos siūlomais 2016 metų mokesčių pakeitimais siekiama, kad mažiau uždirbantys gyventojai bei šeimos, auginančios vaikus, gautų daugiau pajamų, vaiko pinigai liko užmarštyje. Finansų ministerija siūlo nuo 2016 m. neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) didinti nuo 166 eurų iki 200 eurų. Taip pat siūloma didinti NPD šeimoms, auginančioms mažus vaikus (nuo 60 eurų iki 120 eurų per mėnesį už kiekvieną vaiką) bei neįgaliesiems (priklausomai nuo neįgalumo laipsnio, nuo 175 eurų iki 210 eurų, arba nuo 235 eurų iki 270 eurų per mėnesį).

Maksimalaus NPD taikymo atveju gyventojas gautų tik 90 eurų per metus daugiau, šeima auginanti du vaikus – tik 216 eurų per metus daugiau, neįgalieji – apie 63 eurų per metus daugiau grynųjų pajamų. Maksimalus taikytinas NPD būtų taikomas, jei gyventojo pajamos neviršija minimalios mėnesinės algos. Tokios priemonės neženkliai prisidėtų prie skurstančių žmonių padėties gerinimo. Lietuvoje labiausiai skurta vieniši asmenys su vaikais. Šiuo metu Lietuvoje žemiau skurdo rizikos gyvena virš pusės milijono gyventojų. Atliktas tyrimas rodo, kad tiesioginė parama mažina skurdo rizikos lygį.

Koordinacinė taryba priėmė svarstymui LPS „Solidarumas” koordinacinės tarybos darbo reglamentą.

Tame pačiame posėdyje priimti nauji LPS „Solidarumas“ kolektyviniai nariai – Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga ir Lietuvos pašto  darbuotojų profesinė sąjunga. Organizacijų vadovai Andrius Navickas ir Svajūnas Andriulis patvirtinti LPS „Solidarumas” koordinacinės tarybos nariais.

{phocagallery view=category|categoryid=321}