Konkurencinga Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonė: kokie inovatyvūs sprendimai būtini šiandien ir dabar?

autorius Solidarumas
72364342 2997255803622684 7320360427014062080 o

2019 m. spalio 17-19d. Vilniuje organizuota 28-oji tarptautinė specializuota aprangos, tekstilės ir inovacijų paroda. Specializuotoje aprangos, tekstilės ir inovacijų parodoje BALTIC FASHION & TEXTILE VILNIUS šalies ir užsienio įmonės pristatė savo produkciją – audinius, žaliavas, namų ir interjero tekstilę, aksesuarus ir siuvimo priedus, viršutinius ir apatinius drabužius, odos gaminius ir avalynę, naujausias technologijas bei įrengimus. Joje sulaukta daugiau, kaip 400 dalyvių iš 20 pasaulio šalių. Paroda buvo skirta specialistams, verslui, visuomenei.

Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacija (LATIA) kartu su partneriais pirmą kartą organizavo renginį „Vadovų klubas. Diskusija „Konkurencinga Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonė: kokie inovatyvūs sprendimai būtini šiandien ir dabar?“ Šia iniciatyva siekiama skatinti Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių vadovų, specialistų diskusiją apie svarbiausius ir aktualiausius sektoriui sprendimus, kuriuos reikia priimti, kad ši pramonė šaka išliktų konkurencinga. Įvardinti šiuo metu didžiausius sektoriui iššūkius, aptarti pasiūlymus kaip su šiais iššūkiai būtų galima kovoti. Tai pirmas tokio pobūdžio renginys šakos lygmenyje, kuomet diskutuoja verslo atstovai, turintys ilgametę darbo patirtį šioje srityje ir galintys tiesiogiai įvardinti problemines sritis, pasiūlyti savo įžvalgas ir sprendimus. Šios konkrečios diskusijos pagrindinė tema – inovacijos aprangos ir tekstilės sektoriuje. 

Diskusijos dalyvius pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius. Deja, bet dėl įtampų Lietuvos Respublikos Seime jis negalėjo likti ir išgirsti diskusijos dalyvių. Diskusijose dalyvavo: Juozas Martikaitis, UAB „Garlita“ direktorius, Vydas Damalakas, UAB „Omniteksas“ pirkimų direktorius, Algirdas Šabūnas, AB „Utenos trikotažas“ generalinis direktorius, Virginijus Vizbaras, UAB „A Grupė“ direktorius, Jonas Daukantas, UAB „LTM Garments“ direktorius, Rimantas Baumilas, A. R. Baumilų TŪB “Klasikinė tekstilė” bendrasavininkas.

Diskusijoje įmonių vadovai atskleidė, kad šiame sektoriuje gaminama unikali, labai kokybiška produkcija ir labai trūksta darbuotojų. Kai kas labai apgailestavo, kad Lietuvoje sugadinti žmonės, nes jiems mokamos socialinės pašalpos, o darbas netapo vertybe ir tai yra bėda, taip pat, kaip deja, nepavyksta sudominti jaunimo. 

Į šio sektoriaus įmones mielai  įsivežama darbo jėga, kaip pavyzdžiui ,,Utenos trikotaže” dirba darbuorojai iš Indijos ir Vietnamo, Jonavoje, siuvimo įmonėje dirbo Siras, Visagine ir po šiai dienai dirba virš 100 siuvėjų iš Šri Lankos. Tačiau dauguma diskusijos dalyvių sutiko, kad darbo našumo didinimas galimas tik per įrangos tobulinimą. Įrangos tobulinimui reikalingos nemažos investicijos, o prienamumas prie Europos struktūrinių fondų projektų yra labai sudėtingas. Sektoriuje daugėja darbo smulkiems ir sudėtingiems užsakymams. 

Diskusijoje pasisakė Lietuvos Respublikos migracijos departamento prie vidaus reikalų ministerijos vadovė Evelina Gudzinskaitė, kuri teigė, kad užsieniečių įsivežimas į Lietuvą yra toks pat, kaip Lenkijoje ir jei trūksta informacijos apie darbuotojų imigrantų įvežimą, visada galima kreiptis į departamentą arba net organizuoti atskirą susitikimą.  

Dėl atlyginimų augimo šiame sektoriuje džiugino AB ,,Utenos trikotažas”, kurio atstovas teigė, kad per paskutinius 30 metų atlyginimai didėjo 30 proc., kiekvienais metais beveik 10 procentų. Ši diskusija buvo organizuota, kaip tarptautinio aprangos ir tekstilės inovacijas pristatančio renginio ,,TechTEXTIL Summit“ dalis. Po šio renginio vyko Lietuvos aprangos ir tekstilės sektoriaus inovacijų lyderių apdovanojimai. 

Lietuvos aprangos ir tekstilės sektorius šiuo metu yra vienas didžiausių darbdavių apdirbamosios pramonės sektoriuje – jame dirba daugiau nei 27 000 žmonių. 80 procentų šioje gamybos šakoje, gaminamos produkcijos, eksportuojama.LATIA įsteigta 1991 m., siekiant jos nariams sudaryti kuo palankesnes sąlygas savarankiškai vystyti ir plėtoti savo veiklą. Šiuo metu asociacija vienija daugiau kaip 120 narių – tekstilės, namų tekstilės įmones, trikotažo, aprangos siuvimo, apdailos, odos ir kailių, avalynės įmones, prekybines įmones, prekiaujančias audiniais, drabužiais, aksesuarais, odos gaminiais, siuvimo ir tekstilės įrengimais, paslaugų įmones bei mokymo įstaigas.

73342441 2435277663459887 1725688516316233728 n

LATIA prezidentas Kęstutis Daukšys, parodos metu, duoda interviu LNK naujienų portalui.

Parengė Jovita Pretzsch, Lietuvos profesinės sąjungos ,,Solidarumas” pirmininkės pavaduotoja