Kitą savaitę turėtų būti pasirašyta tarpinstitucinė deklaracija dėl socialinės Europos ateities

autorius Ričardas

2024 m. balandžio 15-16 d. vyksiančiame ES valstybių vadovų susitikime Belgijos La Hulpe mieste rengiamasi pasirašyti tarpinstitucinę “La Hulpe deklaraciją dėl Europos socialinių teisių ramsčio ateities“.

Šią deklaraciją turėtų pasirašyti  Europos Komisija, Europos Parlamentas bei ES Taryba, taip pat socialiniai partneriai, tame tarpe Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC), kuriai priklauso ir Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas”.  Deklaracijos tikslas – parengti ateities socialinės politikos darbotvarkę 2024-2029 metų laikotarpiui ir dar kartą patvirtinti Europos socialinių teisių ramstį, kaip ES socialinės politikos gaires, rodančias kelią, kuriuo ES turėtų eiti.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ gavo ETUC generalinės sekretorė Esteros Lynč ( Esther Lynch) laišką, kuriame ji ragina kreiptis į savo šalies atstovus, kad balandžio 10 d. Briuselyje vyksiančiame atstovybių ambasadorių pavaduotojų susitikime jie aptartų galutinį deklaracijos dėl Europos socialinių teisių ramsčio ateities tekstą.

Europos profesinių sąjungų konfederacija palaiko šią pilietinę iniciatyvą ir ketina pasirašyti deklaraciją, tačiau su viena sąlyga, jeigu tekste nebus nuostatos dėl galimo teisės streikuoti ribojimo interpretavimo.

Deklaracijos teksto viename punkte yra rašoma: „Primename, kad svarbu užtikrinti susirinkimų ir asociacijų laisvę bei darbuotojų ir atstovų teisę į informavimą ir konsultacijas darbo vietoje, deramai atsižvelgti į abi puses – tiek darbdavių, tiek darbuotojų teises ir pareigas, ir teisę į kolektyvines derybas ir veiksmus. Profesinės sąjungos ir darbdavių organizacijos turi turėti tinkamas apsaugos nuo bet kokių viena kitos arba viena kitos atstovų ar narių kišimosi į jų steigimą, veikimą ar administravimą”.

Teksto daliai „deramai atsižvelgti į abi puses – tiek darbdavių, tiek darbuotojų teises ir pareigas” ETUC nepritaria, nes ji išimta iš direktyvos konteksto ir gali būti panaudota kaip teisės streikuoti ribojimas.

Tačiau visa likusi deklaracijos dalis yra svarbi ir ja galime pasiremti apsaugant  profesinių sąjungų teisę nuo „kišimosi į steigimą, veikimą ar administravimą”.

Europos socialinių teisių ramstis – tai politinis dokumentas, paremtas dvidešimties principų sistema, kuria turėtų vadovautis ES ir nacionalinės valstybės tokiose srityse kaip: lygios galimybės ir galimybės įsidarbinti, tinkamos darbo sąlygos, socialinė apsauga ir įtrauktis.

Parengė Daiva Kvedaraitė