Karštos diskusijos Trišalėje taryboje

autorius Ričardas

2023 m. gegužės 23 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė ir jos pavaduotojas Ričardas Garuolis.

Pirmiausia aptartas Vyriausybės nutarimas dėl dienpinigių mokėjimo, kuriame patikslinta dienpinigių mokėjimo tvarka bei padidinti dienpinigių dydžiai. Siūloma dienpinigius didinti iki 28 eurų Lietuvoje ir iki 35 eurų užsienyje. Tačiau šalyse ir miestuose, kuriuose kainų lygis yra labai aukštas numatyti didesni dienpinigių dydžiai. Lieka galioti senesnė nuostata, kad dienpinigių dydį negalima mažinti daugiau nei 50 proc.

Šis nutarimas turėtų įsigalioti nuo šių metų liepos 1 d.

Daug ginčų sukėlė Seimo narių Tomo Tomilino ir Lino Kukuraičio įstatymo projektas leisti naudoti suminio darbo laiko apskaitą tik kolektyvinėse sutartyse.

K. Krupavičienė pritarė šiam pasiūlymui, nes numatyta kaip išimtinė priemonė po Darbo kodekso liberalizavimo suminė darbo laiko apskaita pradėta plačiai naudoti net vaikų darželiuose. Todėl darbuotojai persidirba, dirbdami viršvalandžius, bet už viršvalandžius jiems nesumokama, o atsilyginama laisvomis dienomis, nes darbo laikas ir viršvalandžiai apskaičiuojami trijų mėnesių darbo laikotarpiu. Ji pateikė Airijos pavyzdį kur darbuotojams atlyginimas mokamas kiekvieną savaitę.

Į darbdavių aiškinimus, kad profesinės sąjungos svarstant Darbo kodeksą suminei darbo laiko apskaitai pritarė, K. Krupavičienė atsakė, kad laikas parodė, jog ši nuostata nepasiteisino ir atėjo metas ją peržiūrėti bei paragino grįžti į labiau civilizuotus darbo santykius.

Trišalė taryba nutarė šį klausimą apsvarstyti Trišalės tarybos darbo santykių komisijoje ir pritarti K. Krupavičienės pasiūlymui į jos posėdžius pakviesti atsakingų valstybinių institucijų atstovus.

Daug diskusijų sukėlė Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidento Daliaus Gedvilo pasiūlymas atostoginius skaičiuoti ne pagal trijų, o pagal 12 mėnesių atlyginimų vidurkį. Jis teigė, kad tai yra Skandinavijos šalių patirtis, kuri dabar naudinga darbuotojams, nes dėl laikinos recesijos darbuotojų atlyginimai daug kur pradėjo mažėti, o dėl to sumažėjo ir atostoginiai.

Tačiau dalis darbdavių atstovų šiems pasiūlymams nepritarė.

Viceministras V. Šilinskas atkreipė dėmesį, kad ekonomikos augimo laikotarpiu toks pakeitimas būtų nepalankus darbuotojams.

K. Krupavičienė pažymėjo, kad įmonės yra įpareigotos iš anksto sudaryti atostogų grafikus. Be to, pasitaiko atvejų, kai bendrovės išleidžia darbuotojus atostogų tuomet, kai nebeturi darbo. „Visiškai nesvarbu, kad galbūt tas darbuotojas nenori tų atostogų, yra suplanavęs jas kitu metu, bet jis išeina. Vadinasi, jis rodo geranoriškumą įmonei. Kada įmonė patiria sunkumų, darbuotojai yra siunčiami atostogų. Tokių pavyzdžių yra labai daug“, – kalbėjo ji.

Sutarta šį klausimą dar  kartą apsvarstyti kitame Trišalės tarybos posėdyje.

Netikėtai daug diskusijų sukėlė pasiūlymas Darbo kodekso 210 straipsnio pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 33 straipsnio pakeitimo įstatymo projektai, siūlantys į valstybinių ir savivaldybių įmonių valdybas įtraukti profesinių sąjungų atstovus. Nors darbdaviai atstovavo privačias įmones jie karštai priešinosi šiam pasiūlymui sakydami, kad toks įstatymas būtų nedemokratiškas, profesinių sąjungų atstovai yra nekompetentingi, o Skandinavijos įmonėse darbuotojus neva atstovauja personalo vadovai.

K. Krupavičienė atsakė, kad Lietuvai reikia pradėti vadovautis europine patirtimi, kai profesinės sąjungos dalyvauja priimant sprendimus visuose lygiuose. Ji paminėjo, kad Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) ragina didinti demokratiją darbe.

V. Šilinskas irgi pritarė, kad demokratija darbe yra naudinga, nes įvairūs tyrimai atskleidė, kad taip priimami geriausi sprendimai. Jam  pasiūlius buvo nutarta šį klausimą perduoti Dvišalei komisijai ir svarstyti kartu su kitomis Darbo kodekso pataisomis.

Socialinės apsaugos ministerijos atstovė pristatė kolektyvinių sutarčių padėtį Lietuvoje, kuri atskleidė, kad daugiau nei du trečdaliai kolektyvinių sutarčių sudaroma valstybiniame sektoriuje.

Kitas Trišalės tarybos posėdis vyks birželio 27 d.

Visą Trišalės tarybos posėdį galima žiūrėti čia.