Kaip sušvelninti neigiamą skaitmenizavimo poveikį darbuotojams

autorius Solidarumas
skaitmenizavimas

2018 rugsėjo 18 d. Briuselyje Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ koordinacinės tarybos narė Lina Urbonovičienė dalyvavo baigiamojoje Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) konferencijoje, skirtoje aptarti skaimeninės revoliucijos poveikį darbo vietoms pramonėje ir rasti būdus, kaip profesinės sąjungos galėtų padėti darbuotojams geriau prisitaikyti prie artėjančių permainų, kurias sukels skaitmenizavimas.

Pirmiausia sveikinimo žodį konferencijos dalyviams tarė Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) generalinio sekretoriaus pavaduotojas Peteris Šereris (Peter Scherrer). Jis pabrėžė, kad skaitmenizavimas yra viena iš labiausiai aptarinėjamų temų. Diskutuojant apie daugybę skaitmenizavimo pavidalų būtina pabrėžti, kad šis procesas neišvengiamai paveiks kiekvieną ūkio šaką ir darbuotoją. Todėl pagrindinė profesinių sąjungų užduotis yra perkelti darbo apsaugos įstatymus į skaitmeninį darbo pasaulį, informuoti apie jų egzistavimą kiekvieną darbuotoją ir taip ginti darbuotojų teises.

Volfgangas Šileris (Wolfgang Schiller) ir Dragomiras Slovojevas (Dragomir Slovoev), kaip pavyzdį apie tai, kaip yra diegiama skaitmenizacija, pateikė vieną Italijos įmonę, gaminančią santechninę įrangą. Didžiąją gaminamos produkcijos dalį sudaro sanitariniai mazgai gyventojų patalpoms, viešbučiams ir kt.. Tai viena iš didžiausių sanitarinių mazgų įrangos gamintojų Europoje, kurios 87 proc. produkcijos yra eksportuojama. Gamybiniai plotai viršija 5000 m2. Pagrindinis šmonės tikslas – greitai ir patikimai pateikti kokybiškus gaminius, atitinkančius higienos bei saugos reikalavimus. Investicijos į inovacijas ir modernius verslo modelius leidžia tai įgyvendinti.

Įdiegus skaitmenizaciją, jau pardavimo metu planuojami gamybos pajėgumai. Automatiškai paskaičiuojama, kiek užsakymų bus vykdoma ir kokio gamybos termino reikalaus procesas. Turint skaitmeninius brėžinius galima juos taisyti darbo eigoje. Jei pastebima klaida ar neatitikimas, turima informacija iš karto atnaujinama. Viso to rezultatas – 99 proc. užsakymų įvykdoma laiku, o informaciją perduodant skaitmeniniu būdu sutaupoma daug brangaus laiko.

Ši įmonė gali pritaikyti rinkoje veikiančias darbuotojų parengimo metodikas, nes įmonė negali sau leisti neefektyvių, pasenusių priemonių, kurios neduos gero rezultato. Jau dabar pernelyg didele prabanga tapo mokyti žmogų dvejus metus. Šiam procesui įmonė gali sau leisti skirti nebent du mėnesius, o tą pačią kokybę leidžia pasiekti mokymosi perkėlimas į elektroninę mokymo erdvę, nes jei verslas to nepadaro, itin augančios sąnaudos ir staigiai krentantis efektyvumas jį gramzdina.

Markas Ambo (Marc Ambiaux) ir Styvas Bigsas (Steve Biggs) savo pranešimuose pabrėžė, kad šiandien niekas neabejoja, kad skaitmeninė transformacija gamybinius procesus padarys skaidresnius, lengvai valdomus ir optimizuojamus. Taip pat sudarys sąlygas pramonei akivaizdžiai padidinti našumą ir sumažinti išteklių naudojimą visuose vertės kūrimo etapuose. Jau dabar skaitmeninės technologijos dramatiškai keičia įvairių prekių ir paslaugų kūrimo, gamybos ir pardavimo pobūdį. Todėl jos neabejotinai keis ir ateities rinkas bei verslo modelius.

Skaitmeninimas gali būti įvairių formų, bet iš esmės tai reiškia darbo vietų mechanizavimą ir automatizavimą. Skaitmenizacija yra mūsų kasdieninio gyvenimo darbe ir namuose dalis, ir šis reiškinys peržengia visas sienas. Naujoji pramonės revoliucija yra ir bus didelis iššūkis pramonės darbuotojams. Tačiau vis dar yra galimybių sušvelninti neigiamą jos poveikį darbuotojams ir apsaugoti jų darbo vietas.

Pokyčiai neišvengiami, visas pasaulis keičiasi taip greitai, kad, regis, nieko neliko stabilaus išorėje, o vieninteliai stabilūs dalykai yra tie, kuriuos turime viduje – mūsų patirtis, kompetencija, vertybės.

Konferencijos metu vyko diskusija, skirta aptarti skaitmenizavimo viziją pramonėje ir jos poveikį darbo vietoms.

Yra keletas pagrindinių veiksnių, galinčių padėti sklandžiau pasitikti skaitmenizavimo revoliuciją:

  1. 1. Būtina suaktyvinti darbdavių ir profesinių sąjungų bendradarbiavimą šioje srityje;
  2. 2. Sudaryti mokymosi visą gyvenimą galimybes;
  3. 3. Švietimo sistema turėtų geriau ugdyti naujus įgūdžius, reikalingus plėtoti efektyvias pramonės darbuotojų mokymo programas.

Visi esame tarpusavyje susiję, ir profesinės sąjungos kovos su visomis diskriminacijos formomis bei nelygybe darbo vietose. Reikia neužmiršti, kad ne visos ES šalys yra vienodai pažengusios skaitmenizavimo srityje. Todėl būtina nacionalinius įstatymus kurti pagal kiekvienos šalies poreikius. Apklausos rezultatai rodo, kad 50% darbuotojų Europos Sąjungoje bijo skaitmenizacijos. Kaip pagrindinė to priežastis nurodoma baimė prarasti darbo vietą.

Būti kuo arčiau darbuotojų, suprasti jų problemas, yra bendras iššūkis visoms Europos profesinėms sąjungoms. Nacionalinė ir Europos įstatyminė bazė, turi būti kuriama taip, kad skaitmenizavimas pagerintų darbuotojų galimybes sąžiningai dirbti už teisingą atlyginimą bei oriai gyventi.

 

 

Lina Urbonovičienė